5 najlepszych książek o finansach, które warto przeczytać

7 sierpnia 2020

Maklerska prezentuje listę książek o finansach i inwestycjach, które warto przeczytać, jeśli chce się pracować nad swoim portfelem i wolnością finansową.

Chyba każdy z nas niezależnie, czy wywodzi się z pokolenia boomersów, czy milenialsów, mógł zauważyć, że w systemie tradycyjnej edukacji istnieją pewne luki. Uczymy się o wszystkim, ale nie o tym, jak rozwijać swoją inteligencję finansową.

Nawet zdobywając wykształcenie ekonomiczne, często nie zdobywamy wiedzy, jak skutecznie zarządzać swoimi finansami. Jeśli więc nie podejmiemy edukacji finansowej na własną rękę, często w dorosłym życiu napotykamy na wiele problemów związanych z pieniędzmi.

W artykule:

Poznaj najlepsze książki o finansach, aby wieść lepsze i spokojniejsze życie

Kwestia zarządzania finansami dla wielu Polaków nadal pozostaje w sferze tabu. Warto je przełamywać po to, aby nie powielać błędów innych. Zrozumienie podstawowych mechanizmów finansowych, oszczędzania i inwestowania z pewnością pozytywnie wpłynie na nasz portfel. Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić sytuację finansową oraz zarządzać finansami, odpowiedzią na to pytanie jest odpowiednia w tym zakresie edukacja. Może już kiedyś zauważyłeś, że ktoś, kto więcej zarabia, w praktyce ma gorszą sytuację materialną niż osoba mniej zarabiająca? Kluczem do sukcesu nie jest ilość zarabianych pieniędzy, a umiejętność gospodarowania nimi.

Dzisiaj wszystkim brakuje czasu. Każdy jest zawalany natłokiem obowiązków, informacji i treści. W związku z tym postanowiliśmy odcedzić ziarno od plew i wybrać książki o finansach, które rzeczywiście wprowadzają zmiany w myśleniu o pieniądzach. Zapraszamy do lektury subiektywnej listy najlepszych książek o finansach wg księgarni maklerska.pl.

1. „Bogaty ojciec, biedny ojciec” czyli jedna z książek o finansach, która powinna być lekturą szkolną!

Robert Kiyosaki swoimi historiami i anegdotami związanymi z tytułowymi: biednym i bogatym ojcem zmienił myślenie o pieniądzach milionów ludzi na całym świecie. Autor wskazuje w nich na kontrasty w podejściu do pieniędzy między dwiema skrajnymi postawami. Jego biedny ojciec owszem zarabia dużo, ale w sposób błędny podchodzi do wielu kwestii finansowych. Bogaty ojciec, ojciec jego kolegi, reprezentuje natomiast odmienną postawę i jest jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach. Kiyosaki poprzez porównania nie tylko pokazuje, jak zarządzać pieniędzmi oraz jak sobie radzić, kiedy ich brakuje, ale także uczy, jak budować świadomość finansową u dzieci.
Kiyosaki stawia wiele ciekawych tez, które z pozoru mogą wydawać się oczywiste, ale potrzeba chwili zastanowienia, aby docenić ich rzeczywiste znaczenie.

Oto jedne z najciekawszych lekcji bogatego ojca:

 • Biedni i klasa średnia pracują dla pieniędzy. Dla bogatych pieniądze pracują same.
 • Nie jest istotne, ile zarabiasz, ale ile posiadasz.
 • Bogaci ludzie gromadzą aktywa, podczas gdy biedni gromadzą zobowiązania, które pozornie wyglądają jak aktywa.
 • Najpotężniejszym ludzkim zasobem jest umysł.
ksiązki o finansach Bogaty ojciec, biedny ojciec

„Bogaty ojciec, biedny ojciec”
Więcej informacji o książce.
 

„Ubodzy ludzie mają ubogie nawyki. Powszechnym ubogim nawykiem jest poddawanie się niewinnej sugestii: „Sięgnij po oszczędności”. Bogaci wiedzą, że oszczędności istnieją po to, aby zwiększać inwestycyjne możliwości i tym samym generować więcej pieniędzy w przyszłości, a nie do płacenia z rachunków i kupowania luksusowych rzeczy”.

2. Jak uciec z wyścigu szczurów i nie martwić się o finanse? Sięgnij po „4-godzinny tydzień pracy” Tima Ferrisa

Pozycja Tima Ferrisa traktuje o tym, jak skutecznie zautomatyzować i delegować codzienne zadania, aby uzyskać więcej czasu i swobody na tworzenie i rozwijanie własnego biznesu. Wskazuje, jak uciec z systemu pracy 9–17, wyceniać wartość swojego czasu oraz daje całą gamę wskazówek na temat zwiększania produktywności. Książka o finansach Ferrisa to idealny drogowskaz na początku drogi kształtowania swojego życia zawodowego. Zmienia punkt widzenia i pokazuję, że można prowadzić inne życie niż to promowane w szkołach i przez tradycyjną kulturę. Ponadto, zachęca do zmian i zerwania z błędnymi stereotypami finansowymi. Ferris burzy mit potrzeby zarabiania milionów, aby wieść życie na własnych warunkach.

Najciekawsze wnioski z tej książki o finansach i zarządzaniu czasem:

 • Nie pozwól, aby twój biznes tobą rządził.
 • Pozwól sobie na wcześniejszą emeryturę, zamiast odkładać życie na starość.
 • Czas jest twoim najcenniejszym zasobem.
Ksiązka o finansach 4 godzinny tydzień pracy

„4-godzinny tydzień pracy”
Więcej informacji o książce.

„Pewnego dnia to nazwa choroby, która wpędzi twoje marzenia do grobu razem z tobą…”

3. „Grosz do grosza”, czyli książka o finansach i dobrych decyzjach

Pozycja, którą warto przeczytać w celu przyjrzenia się własnym wydatkom i zaplanowania oszczędności. Pomaga zrozumieć motywacje decyzji finansowych i wskazuje, jak dokonywać lepszych wyborów. Poznaj ukryte metody kierujące decyzjami finansowymi, analizując budżet domowy i kontrolując zadłużenia na karcie kredytowej.

Pytania, które pojawiają się w tej książce o finansach i dają do myślenia:

 • Dlaczego, gdy za coś płacimy, często odczuwamy niemal fizyczny ból?
 • Dlaczego występowanie w roli własnego agenta nieruchomości może słono kosztować?
 • Dlaczego czujemy się dobrze, tylko dlatego, że wcześniej zapłaciliśmy za dany produkt więcej, mimo że w obu przypadkach mogliśmy przepłacić?
Ksiażka o finansach Grosz do grosza

„Grosz do grosza”
Więcej informacji o książce.

4. „Fastlane milionera” MJ DeMarco to książka o finansach dla każdego, kto myśli o własnym biznesie

MJ DeMarco nie podaje na tacy gotowej receptury na bogactwo, ale uczy, że droga do bogactwa nie równa się drodze do szczęścia. Pozycja nie jest typowym poradnikiem o finansach wskazującym jedną właściwą drogę, a raczej wypadkową tego, co nauczyło autora życie w kwestii bogacenia się i skutecznego dochodzenia do sukcesu w pełnym tego słowa znaczeniu. Autor opiera się na metaforze drogi składającej się z pasów szybkiego i wolnego ruchu oraz chodnika. Istota tkwi w zejściu z chodnika i wskoczeniu na szybki pas, aby stać się wolnym finansowo. Jeżeli zastanawiasz się, jak nie przeżyć życia, oddając się przez dziesiątki lat tylko żmudnej pracy po to, aby na starość przejść na przeciętną emeryturę, w tej książce o finansach odnajdziesz wiele metod na pominięcie tej żmudnej drogi.

Trzy odmienne podejścia do finansów i pieniędzy:

 • Chodnik (ang. sidewalk) – Ludzie, którzy wydają więcej, niż zarabiają. Zadłużają się, aby móc spełnić swoje zachcianki.
 • Wolny pas (ang. slow lane) – Osoby, które wiecznie oszczędzają, przy tym zarabiają mało, odkładają pieniądze i zakładają lokaty, czekając na starość.
 • Szybki pas (ang. fast lane) – Grupa, która poświęca się biznesom generującym duże pieniądze, w stosunkowo krótkim czasie.
Książka o finansach Fastlane milionera

„Fastlane milionera”
Więcej informacji o książce.

„Jeśli chcesz żyć w sposób inny niż wszyscy, nie możesz być taki jak wszyscy”.

5. „Finansowy ninja” Michała Szafrańskiego – książka o finansach krok po kroku

Pozycja, której autor jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych blogerów, traktuje o zarządzaniu budżetem domowym. Michał Szafrański stworzył opasły podręcznik o finansach, który powinien przeczytać każdy wkraczający w dorosłość człowiek. Jest on wypełniony po brzegi wartościową wiedzą i nie ma tutaj miejsca na couchowskie pouczania. Każdy rozdział tej książki o finansach pozwala zapoznać się kolejną sferę domowego budżetu. Uczymy się, jak obliczać koszty kredytu, jak oszczędzać, tworzyć budżet czy przejść na emeryturę dużo wcześniej, niż zakłada to polski system emerytalny. „Finansowy ninja” nie pokazuje, jak stać się bogatym, ale jak myśleć mądrze o pieniądzach, tworzyć poduszki bezpieczeństwa i osiągnąć wolność finansową.

Oto kilka zagadnień poruszanych w tej książce o finansach:

 • Bycie finansowym ninją to nie tylko oszczędzanie pieniędzy.
 • Jak obliczyć swoją osobistą wartość netto?
 • W jaki sposób oszczędzać, aby przejść na wcześniejszą emeryturę?
 • Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?
 • Jak dokonywać optymalizacji w płaceniu podatków?
 Finansowy Ninja

„Finansowy ninja”
Więcej informacji o książce.

„Ktoś musi ciężko pracować: albo ty, albo twoje pieniądze”.

Bonus! Oszczędzanie i co dalej? „Najważniejsza rzecz” jako wprowadzenie do świata inwestycji i giełdy

Kiedy już opanuje się własne finanse domowe i będzie się w stanie wygospodarować kapitał przeznaczony na inwestycje, należy zrobić kolejny krok. Mogą to być inwestycje na giełdzie bądź w nieruchomości. W obu scenariuszach, choć jednak bardziej w przypadku rynku kapitałowego, z pomocą przychodzi Howard Marks i jego dzieło „Najważniejsza rzecz”. Jest to idealny tytuł, aby poznać cykle rynkowe, wzorce zachowań inwestorów oraz zgłębić kwestie ryzyka i odpowiedzialnego inwestowania. Więcej książek o finansach i inwestycjach znajdziesz na naszej stronie internetowej księgarni www.maklerska.pl.

 Najważniejsza Rzecz

„Najważniejsza rzecz”
Więcej informacji o książce.

Polecane artykuły na blogu:
W ostatnim czasie książki o finansach przeżywają prawdziwe odrodzenie. Zauważyliśmy wzrost zainteresowania pozycjami zwiększającymi wiedzą finansową i inwestycyjną. Dużą popularnością cieszy się też wpis o pozycjach giełdowych dla początkujących oraz o tym, jak zacząć inwestować na giełdzie.

maklerska program partnerski