Książki z analizy technicznej – 7 sprawdzonych tytułów

22 stycznia 2019
Książki z analizy technicznej

W artykule przedstawiamy zestawienie książek z analizy technicznej, które warto przeczytać. Uwzględniliśmy w nim tytuły odpowiednie zarówno dla początkujących inwestorów, jak i dla tych, którzy temat analizy technicznej chcą zgłębić bardziej.

Książki z analizy technicznej, które warto przeczytać

W naszej księgarni książki z analizy technicznej tworzą niezbyt liczną kategorię. Obejmuje ona w sumie kilkanaście pozycji. Patrząc jednak na strukturę sprzedaży, możemy powiedzieć, że jest to tematyka ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych.

Właśnie dlatego postanowiliśmy napisać kilka słów o książkach z analizy technicznej. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże inwestorom w wyborze pozycji, która będzie najlepszą odpowiedzią na ich potrzeby i oczekiwania.

książki z analizy technicznej

Analiza formacji na wykresach giełdowych Thomas Bulkowski

Pierwszą książką z analizy technicznej, po którą warto sięgnąć, jest Analiza formacji na wykresach giełdowych napisana przez Thomasa Bulkowskiego. Wymieniamy ją jako pierwszą, ponieważ jest to najlepsza pozycja dla kogoś, kto zaczyna interesować się analizą techniczną. Innymi słowy, zna już rozróżnienie pomiędzy analizą fundamentalną a techniczną i jest w stanie świadomie określić, że chce pójść w stronę tej drugiej. Książka jest napisana w lekkim stylu, a więc przyswajanie zawartej w niej wiedzy przychodzi łatwo i przyjemnie.

Thomas Bulkowski ma polsko brzmiące nazwisko, ale jest to stuprocentowy Amerykanin. Do analizy technicznej podchodzi w sposób bardzo obiektywny. W Stanach wydał książkę Encyclopedia of Chart Patterns, czyli encyklopedię formacji giełdowych.

Jest to księga licząca niemal 900 stron, na których Thomas w jasny sposób opisuje chyba wszystkie powszechnie znane na rynku formacje i analizuje ich skuteczność pod kątem konkretnych wartości stop lossów oraz zleceń take profit. Encyclopedia of Chart Patterns to potężna lektura, zdecydowanie nie do poduszki, która jednak może stanowić świetne źródło inspiracji przy tworzeniu strategii transakcyjnych.

Analiza formacji na wykresach giełdowych bazuje na pozycji Encyclopedia of Chart Patterns (ta sama myśl przewodnia i obiektywizm), ale w jej przypadku autor poruszył mniej tematów, co pozwoliło mu opisać je w dużo bardziej przyjazny i przystępny sposób. Dlatego właśnie jest to idealna lektura dla osoby, która chce nieco bliżej zapoznać się z analizą techniczną.

Bulkowski w swojej książce porusza podstawowe zagadnienia, takie jak: linie trendu, wsparcia i opory, luki cenowe, formacje dna oraz tzw. formacje specjalne. Omawia również temat formacji spalonych, czyli tych, które nie doprowadziły do osiągnięcia zamierzonych skutków. Bulkowski wszystko opisuje w sposób bardzo precyzyjny. Jednoznacznie definiuje założenia wystąpienia formacji, przedstawia jej prawdopodobny zasięg cenowy oraz wskazuje, na podstawie historycznych formacji, gdzie powinien znajdować się stop loss.

Warto dodać, że na końcu książki zamieszczony został spis formacji giełdowych z opisem ich skuteczności. Do przedstawionych wyliczeń należy oczywiście podchodzić z przymrużeniem oka, ponieważ analiza techniczna to nie jest nauka, w której w sposób matematyczny możemy analizować wykresy. Z drugiej strony wyliczenia te mogą być niesamowitą inspiracją w poszukiwaniu własnych rozwiązań transakcyjnych.

Książki z analizy technicznej

Świece japońskie i analiza wykresów cenowych, Steve Nison

Książki z analizy technicznej to zestawienie, wśród którego nie wyobrażamy sobie pominąć Świec japońskich i analizy wykresów cenowych Steve’a Nisona. Wiedzę zawartą w tej książce można określić jako ABC świec japońskich. Żeby być uczciwym, należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to wiedza niedostępna w innych źródłach. Książka została napisana w 2001 roku i informacje w niej zawarte są dostępne w Internecie. Jeśli masz czas i chęci przeczesywać sieć za pomocą popularnej wyszukiwarki Google, możesz to zrobić i zrezygnować z zakupu książki. Trzeba jednak zaznaczyć, że Nison dokonał bardzo obszernych badań świec japońskich i zebrane w ten sposób informacje przedstawił w sposób logiczny, zrozumiały i przystępny.

W Internecie natomiast znajduje się dużo niezweryfikowanych informacji różnej jakości, co dla początkującego inwestora może być sporym problemem. Steve Nison to osoba, która przedstawiła koncepcję świec japońskich światu zachodniemu. Nison zaczął działać w latach 80. i można powiedzieć, że jest ojcem świec japońskich w takiej formie, jaką dziś znamy.

W pierwszej części książki omówione zostało tło historyczne tytułowej metody. Następnie Nison opisuje budowę świecy oraz konkretne formacje z grupy formacji odwrócenia, kontynuacji, gwiazd i doji. To, o czym pisze Steve Nison i co jest ważne w zastosowaniu świec japońskich, to fakt, że wartość prognostyczna świecy japońskiej zależy od miejsca na wykresie, w którym się pojawiła. Dlatego łączy on świece japońskie na przykład z liniami trendu, z poziomami zniesień, ze średnimi ruchomymi, z oscylatorami, z wolumenem czy z ruchami mierzonymi.

Innymi słowy, formacja świecowa musi pojawić się w newralgicznym punkcie na wykresie i dopiero wtedy ma ona realną wartość transakcyjną. Na tym właśnie skupia się autor: łączy tradycyjne świece japońskie z klasyczną analizą techniczną. Świece japońskie i analiza wykresów cenowych to jedyna kompletna pozycja na temat świec japońskich na polskim rynku, która stanowi fundament zrozumienia wykresu cenowego.

Analiza techniczna rynków finansowych

Analiza techniczna rynków finansowych, John Murphy

Z Analizą techniczną rynków finansowych jest podobnie jak z publikacją Nisona. Większość zawartej w tej książce wiedzy jest w Internecie dostępna, ale w książce wiedza ta jest uporządkowana i sprawdzona pod kątem wiarygodności i jakości przedstawienia.

Analiza techniczna rynków finansowych to swego rodzaju encyklopedia, opisująca całe spektrum analizy technicznej. We wprowadzeniu autor wyjaśnia, dlaczego analiza techniczna jest skuteczna, oraz omawia podstawowe rozróżnienie pomiędzy analizą fundamentalną a analizą techniczną. Następnie przedstawia podstawowe założenia stojące za analizą techniczną, po czym przechodzi do opisu konkretnych zagadnień.

W tym miejscu można by przywołać cały spis treści książki, ale dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest przejście na stronę produktu w naszej księgarni i tam w sekcji „Spis treści” zobaczyć wszystkie zagadnienia poruszone w książce.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie książki z analizy technicznej pisane są z perspektywy tradera. Książka Murphy’ego pisana jest raczej z perspektywy osoby, która po prostu opisuje pewne zjawiska. W książce nie ma zbyt dużo informacji o tym, w jaki sposób handlować czy wykorzystywać formacje w realnym inwestowaniu. Formacje są jednak bardzo przystępnie opisane, a ich przynajmniej podstawowa znajomość jest kluczowa dla każdej osoby, która wiąże z giełdą swoją przyszłość. Wiedza na temat formacji umożliwia zrozumienie wykresu, a także jest niezbędna w zrozumiałej komunikacji z innymi inwestorami.

Jeżeli po Analizie formacji na wykresach giełdowych stwierdzisz, że analiza techniczna jest tym, w czym chcesz się rozwijać, to Analiza techniczna rynków finansowych jest tytułem, którego nie możesz pominąć.

Do schematów opisanych w omawianej książce należy podchodzić zdroworozsądkowo. Nie można ich traktować jako prawdy ostatecznej. Teoria z książki może być inspiracją, podstawą stworzenia planu czy strategii transakcyjnej, ale nie można założyć, że po jednorazowym przeczytaniu będzie się gotowym do tego, aby od razu zacząć handlować na przykład na podstawie założeń typu: „gram na wybicie w górę każdego trójkąta, który widzę na wykresie”. Handel na giełdzie musi być wsparty umiejętnością zarządzania ryzykiem, znajomością instrumentów, z których się korzysta, oraz wiedzą na temat psychologii inwestowania.

Analiza techniczna rynków finansowych od wielu lat jest najpopularniejszą książką w naszej księgarni, co samo w sobie świadczy o jej wartości i docenieniu przez inwestorów jako cennej książki z analizy technicznej.

Książki z analizy technicznej

Analiza price action: trendy, Al Brooks

Po tą pozycję niech sięgną osoby, które mają za sobą początki i w analizę techniczną chcą wchodzić coraz głębiej. Jest to potężna książka, na której tłumaczeniu i redakcji spędziliśmy sporo czasu. Jest ona napisana z perspektywy tradera, a więc nie jest to lektura do poduszki. Nie wynika to ze słabych zdolności autora, a raczej z jej specyfiki, w tym ze złożoności tematów poruszanych przez Brooksa.

Jeżeli chce się pisać z perspektywy tradera, to konieczne jest przedstawienie bardzo dużej liczby niuansów, które mają znaczenie przy procesach decyzyjnych. Niezwykle trudno – o ile to w ogóle możliwe – opisać te wszystkie niuanse w sposób uporządkowany, podręcznikowy, tak jak poszczególne zagadnienia opisywał Murphy w Analizie technicznej rynków finansowych. Giełda nie jest tworem matematycznym, do którego można podejść w sposób naukowy. Giełda łączy naukę ze sztuką i dlatego jej opisanie stwarza tyle problemów.

W książce autor wychodzi z założenia, że w różny sposób handluje się podczas trendów, konsolidacji i podczas punktów zwrotnych. Ta książka dotyczy tylko trendów. Brooks opisuje w niej wykresy rynków trendujących świeca po świecy.

Książka Brooksa zawiera sporo wykresów z dość długimi opisami, co dla niektórych może być trudne w odbiorze. Niektóre wykresy mają po 2–3 strony opisów. Dla ułatwienia lektury w książce zawarty został link do wszystkich grafik, które można ściągnąć i wydrukować. Wtedy czytanie powinno być prostsze. Z pewnością należy jednak zauważyć, że lektura Analizy price action: trendy to praca, która wymaga koncentracji, motywacji i samozaparcia. Naszym zdaniem warto podjąć ten wysiłek: wiele koncepcji przedstawionych w książce jest naprawdę niezwykle użytecznych i wspiera trading. Nie ma w Polsce drugiej, konkurencyjnej książki, która w taki sposób podchodzi do tradingu.

W pierwszej części Brooks robi dosyć szerokie wprowadzenie do price action, opisując różne jego aspekty (odsyłamy do Spisu treści na stronie produktu). W drugiej części skupia się na liniach trendu i na kanałach trendowych. W trzeciej części dokonana jest charakterystyka trendu. W czwartej części autor skupia się na rodzajach ruchów trendowych. Pięćset stron na temat handlowania tylko podczas trendu naprawdę wyczerpuje temat. Warto jednak zaznaczyć, że Al Brooks skupia się wyłącznie na czytaniu wykresu i nie porusza żadnych kwestii związanych z zarządzaniem ryzykiem czy zarządzaniem pozycją.

Książki z analizy technicznej

Day trading, Joe Ross

Day trading to kolejny przykład książki z analizy technicznej pisanej z perspektywy tradera. Joe Ross opisuje w niej swoje podejście do tradingu. Autor może być znany polskim inwestorom, bo był już kiedyś promowany w Polsce, a niektóre jego materiały szkoleniowe zostały przetłumaczone na język polski.

Podstawowymi elementami tradingu Rossa są: formacja 1-2-3, hak Rossa, Traders Trick Entry i formacja wąskiej półki. To najczęściej stosowane przez niego układy transakcyjne. Joe Ross zakłada, że wykres jest wszystkim, co jest mu potrzebne do podjęcia decyzji o wejściu na rynek i wyjściu z niego.

Pisząc opis tej książki, uświadomiłem sobie jedną rzecz: należy zdawać sobie sprawę z tego, że wielu traderów – jak Brooks czy Ross – wymyśla swoje nazwy do opisania konkretnych zjawisk na giełdzie, ale bardzo często mówią oni o tym samym, tylko nazywają to trochę inaczej. Joe Ross w Day trading nie odkrywa czegoś przełomowego. Opisał znane wszystkim zjawiska ze swojego punktu widzenia i uzasadnił ich skuteczność zgodnie ze swoją filozofią.

Dobrzy traderzy wchodzą na rynek w podobnych momentach, tylko inaczej te momenty określają – używają innej metodologii do ich zdefiniowania. Wybór najlepszej metodologii jest kwestią indywidualną. Możliwe, że metodologia Joe Rossa okaże się najlepsza dla Ciebie.

Joe Ross w swojej książce do tradingu podchodzi całościowo. Najpierw opisuje różne rodzaje sygnałów, które stosuje. Dzieli je w zależności od ich istotności – czyli na sygnały pierwszego, drugiego i trzeciego rzędu. Poświęca również bardzo dużo miejsca na zarządzanie ryzykiem oraz zarządzanie pozycją, czyli opisuje, w jaki sposób można wchodzić na rynek czy wychodzić z rynku etapowo.

Osoby zainteresowane metodologią Joe Rossa z dokładnym spisem treści i darmowym fragmentem książki mogą zapoznać się na stronie produktu.

Książki z analizy technicznej

Geometria Fibonacciego. Nowe ujęcie, Paweł Danielewicz

Pawła Danielewicza może kojarzyć wielu polskich inwestorów, bo to osoba aktywna w świecie kapitałowym i finansowym w Polsce od wielu lat. Jego pierwsza książka została wydana kilkanaście lat temu. Geometria Fibonacciego. Nowe ujęcie to zaktualizowana i poszerzona wersja pierwszego wydania. Paweł Danielewicz pewne tematy rozbudował i przede wszystkim dostosował opis do aktualnych czasów i realiów rynkowych w Polsce.

Analiza price action: trendy Brooksa to jest czytanie wykresów świeca po świecy, Paweł Danielewicz natomiast skupia się na formacjach wieloświecowych, które tworzą się przez dłuższy czas.

Danielewicz opisuje wieloświecowe struktury cenowe, czyli układy korekcyjne ABCD czy XABCD. Trzyfalowe układy łączy ze zniesieniami Fibonacciego, czyli z geometriami, oraz z techniką Median Line. To są tak naprawdę trzy narzędzia, których używa do określenia punktów transakcyjnych.

W książce znajduje się sporo przykładów. Wszystkie one pochodzą z polskiego rynku. Danielewicz pomija całkowicie kwestie zarządzania pozycją czy ryzykiem, skupiając się wyłącznie na analizie korekt. Jest to najlepiej opisująca trzyfalowe struktury korekcyjne książka dostępna na polskim rynku.

Książki z analizy technicznej

Strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu, Robert Miner

Ostatni tytuł, który polecilibyśmy w zakresie cennej książki z analizy technicznej, to Strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu Roberta Minera. Omawiam ją po Geometrii Fibonacciego, bo wydaje mi się, że obie wymienione książki dobrze wzajemnie się uzupełniają.

Miner, tak jak Danielewicz, skupia się na strukturach korekcyjnych, też łączy je ze zniesieniami Fibonacciego, ale robi to bardziej z punktu widzenia tradera, czyli opisuje również kwestię dobrania odpowiedniego rozmiaru pozycji lub strategii zamknięcia pozycji i zarządzania nią w trakcie bycia na rynku. Poza tym Miner w swoich rozważaniach uwzględnia czynnik czasu, co może niektórych zaciekawić.

Strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu to klasyk. Razem z wcześniej omówioną książką Danielewicza z pewnością zaciekawi inwestorów, którzy chcieliby pogłębiać wiedzę na temat wieloświecowych struktur korekcyjnych. Należy jednak podkreślić, że Danielewicz pisze o polskim rynku, a Miner naturalnie o amerykańskim, na którym działa.

Książki z analizy technicznej – podsumowanie

Mam nadzieję, że zaprezentowane książki z analizy technicznej pomogą Ci wybrać tę, która najbardziej pasuje do Twoich zainteresowań czy stylu inwestycyjnego, jaki chcesz rozwijać. Jeżeli masz jakieś pytania, zachęcam do kontaktu. Wymienione pozycje to tytuły sprawdzone, uważnie przeze mnie przeczytane lub redagowane i cieszące się bardzo dobrymi opiniami wśród naszych klientów.

maklerska program partnerski