Najlepsi traderzy – subiektywna lista TOP 10 traderów na świecie

29 maja 2020

Kto zrobił zawrotną karierę na Wall Street podczas krachu na giełdzie? W jakim wieku swoją przygodę na rynkach finansowych zaczynali najlepsi traderzy? Kto stał się legendą rynków finansowych mimo woli?

Najlepsi traderzy na świecie

O tym wszystkim można dowiedzieć się, poznając listę najlepszych traderów, którą stworzyliśmy. O jednym z najlepszych traderów wszech czasów opowiada nasza najnowsza książka. Która? Odpowiedź znajduje się w dzisiejszym wpisie na naszym blogu poświęconym inwestowaniu na giełdzie.

John Paulson

John Paulson to jeden z najlepszych traderów, który rozpoczął karierę w inwestycjach jeszcze podczas studiów biznesowych na nowojorskim uniwersytecie. Zarobił 3,7 miliardów dolarów podczas ostatniego kryzysu w 2007 roku. Przewidział załamanie na rynku nieruchomości, dlatego zdecydował się zagrać na spadki ich cen. Nie spoczął jednak na laurach i w latach pokryzysowych dalej powiększał swój majątek, co uczyniło go żywą legendą w świecie inwestycji. John Paulson stroni od mediów, ale te od niego bynajmniej nie. Chętnie określają go jednym z „najbardziej prominentnych nazwisk w świecie wielkich finansów” („The New York Times”) oraz zaliczają do grona „tych, którzy zarobili jedną z największych fortun na Wall Street” („Bloomberg”). Historia jego podejścia do giełdy i rynków finansowych opisana została w książce „The Greatest Trade Ever: The Behind-The-Scenes Story of How John Paulson Defied Wall Street and Made Financial History”.

Simon Cawkwell

Simon Cawkwell to znany brytyjski trader, który „dorobił się” przydomka Evil Knievil (podobieństwo do nazwiska słynnego kaskadera nie jest przypadkowe). Jego strategia inwestycyjna sprowadza się do krótkiej sprzedaży. To dzięki niej zarobił milion funtów po zamachach 11 września. Jak przystało na dawnego księgowego, świetnie analizuje, cechuje się wnikliwością i szybko myśli, co z powodzeniem wykorzystuje, by wzbogacać się na rynkach inwestycyjnych. Nieskromnie uważa, że jest po prostu lepszy niż większość traderów, a to dlatego, że kiedy wskutek zawirowań wszyscy panikują, on nigdy tego nie robi. Simon Cawkwell wręcz uwielbia kryzysy finansowe, bo wtedy obserwuje, jak inni głupieją i popełniają błędy, na które on sobie nie pozwala. To wtedy właśnie ma okazję brylować. Wydana w maju 2002 roku książka: „Evil’s Good: Book of Boasts and Other Investments” jego autorstwa, tylko potwierdza to stwierdzenie.

George Soros

George Soros to kolejny najlepszy trader na naszej liście. Jego nazwisko rozpala wyobraźnię fanów teorii spiskowych i świata polityki, ale na szczęście nie tylko. Handel walutami nie ma przed nim tajemnic. W 1992 roku na upadku funta, w czym miał niemały udział, zarobił miliard dolarów. Soros doprowadził do osłabienia waluty, po czym odkupił ją za niską cenę. Dzień ten zapamiętano na rynkach finansowych jako Czarna Środa. Od tej pory o Sorosie mówi się „człowiek, który rozbił Bank Anglii”. Miliarder ten rozpoczął handel walutami jeszcze w latach powojennych, gdy mieszkał w rodzimych Węgrzech. W połowie lat 50. wyjechał do Stanów Zjednoczonych – tam jego kariera na Wall Street potoczyła się błyskawicznie. O George’u Sorosie warto przeczytać kilka książek, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Maklerska.

Paul Tudor Jones

Paul Tudor Jones to trader, którego nazwisko kojarzy się najczęściej z Czarnym Poniedziałkiem – dniem, kiedy w 1987 roku wybuchł kryzys finansowy na nowojorskiej giełdzie. Ten odbił się ogromną czkawką na giełdach w innych częściach świata. W samym Hongkongu zaobserwowano spadek indeksów o blisko 46%. Jones zarobił wtedy około 100 milionów dolarów. Karierę w świecie inwestycji rozpoczął na parkiecie giełdowym, by po czasie wspiąć się na sam szczyt i przewodzić Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jego filozofia inwestowania wydaje się dość zawiła, ale w dużej mierze opiera się na analizie technicznej. Swój sukces Paul Tudor Jones zawdzięcza koledze, który porównał sytuacje na rynkach finansowych z 1929 do 1987 roku. Wykorzystał tę wiedzę, by dobrze przeprowadzić swoje transakcje. Książka o inwestowaniu, w której pojawiła się obszerna rozmowa z Paul Tudorem Jonesem, to „Czarodzieje rynku. Rozmowy z wybitnymi traderami”.

Victor Sperandeo

Victor Sperandeo to kolejny słynny trader, znany również jako Trader Vic. Na Wall Street znalazł się tuż po ukończeniu szkoły, od tej pory stale piął się w górę. Firma sprzedająca papiery wartościowe poza rynkiem giełdowym, którą założył w wieku 25 lat, w ciągu sześciu miesięcy stała się największą tego rodzaju na świecie. Na przestrzeni lat opatentował aż sześć produktów finansowych. Znalazł się na liście 100 topowych nazwisk na Wall Street, między innymi za sprawą tego, że przewidział krach finansowy w 1987 roku podczas pamiętnego wywiadu dla magazynu „Barron’s”. Cytują go największe tytuły ze świata prasy i telewizji. Zachęcamy do zapoznania się ze świeżo wydaną książką o inwestowaniu autorstwa Victora Sperandeo „Trader VIC – metody mistrza Wall Street”.

Jim Rogers

Jim Rogers to osobowość, której nie mogło zabraknąć na liście najlepszych traderów wszech czasów. Przez niektórych uznawany za „lepszą połowę George’a Sorosa”. Traderzy ci poznali się, pracując dla jednego banku inwestycyjnego. Następnie, a było to dokładnie w 1973 roku, założyli fundusz Quantum Fund, który w ciągu dekady przyniósł ogromne zyski na poziomie 4 200%. Już w latach 80. Rogers przewidywał bańki na rynku nieruchomości i kredytów, co ostatecznie ziściło się choćby w 2007 roku. Obecnie trader ten przyszłość inwestycji widzi w rynkach azjatyckich, to dlatego już 14 lat temu zamieszkał w Singapurze, co tłumaczył następującymi słowami: „Jeśli postępowałeś mądrze w roku 1807, to wyprowadzałeś się do Londynu, jeśli postępowałeś mądrze w roku 1907, wyprowadzałeś się do Nowego Jorku, a jeśli chcesz postępować mądrze w roku 2007, wyprowadzasz się do Azji”. Zapis rozmowy z traderem Jim Rogersem znaleźć można w książce „Czarodzieje rynku. Rozmowy z wybitnymi traderami”.

Ed Seykota

Ed Seykota to jeden z tych traderów, którzy naprawdę doskonale rozumieją, co oznacza podążać za trendem. Aby jak najlepiej inwestować na giełdzie, zaprzągł do swojej pracy system komputerowy, który sam zresztą stworzył. A było to w latach 70. – czasach, kiedy komputery dopiero raczkowały na rynku. Nigdy nie ryzykował całym majątkiem, obstawiał 1% swojego kapitału przy pojedynczej transakcji. Dzięki temu nie poddawał się wielkim emocjom. Nie wierzył w tworzenie prognoz. Po prostu kiedy nadchodził odpowiedni czas, rynek dawał mu jasne sygnały, co należy robić. Dziś skupia się na tworzeniu wokół siebie społeczności traderów. O Edzie Seykocie również można przeczytać w rewelacyjnej książce „Czarodzieje rynku. Rozmowy z wybitnymi traderami”.

Peter Shiff

Peter Shiff to trader, ekonomista i finansista, nie tylko z wykształcenia. Założył Euro Pacific Bank i spółkę handlującą metalami (w które zresztą sam chętnie inwestuje). Ale to nie one uczyniły go sławnym. Rozpoznawalność przyniosło mu przewidzenie kryzysu finansowego w 2007 roku. Podobno założył się o centa, że ten wkrótce nastąpi. To tłumaczyłoby, dlaczego otrzymał osobliwy pseudonim Dr Doom (Dr Fatum). Nie stał biernie z boku, podczas występów w programach telewizyjnych ostrzegał i zachęcał innych, by zaczęli działać, zanim będzie za późno. W mediach i licznych publikacjach książkowych można znaleźć informacje, że zainteresowanie rynkami inwestycyjnymi odziedziczył po ojcu, który uparcie kwestionował płacenie podatków. Sam Shiff również ma poglądy libertariańskie. Zachęcamy do zapoznania się z satyryczną książką Petera Shiffa poświęconą ekonomii „Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?”.

Nicolas Darvas

Nicolas Darvas to kolejny Węgier, którego nazwisko nierozerwalnie kojarzy się z Wall Street, ale nie tylko… Zanim stał się jednym z najlepszych traderów, był zawodowym tancerzem, występował razem ze znakomitymi aktorami Złotej Ery Hollywood – z Judy Garland i Bobem Hoopem. Miał jednak ochotę na więcej, co zaprowadziło go do świata wielkich inwestycji. Co ciekawe, nauczył się inwestować na giełdzie bez niczyjej pomocy. Tylko w roku 1957 przyniosło mu to 2 miliony dolarów zysku. Swoje doświadczenia Nicolas Darvas opisał w książce „Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie”, którą znajdziesz w ofercie naszej księgarni internetowej.

Jesse Livermore

Jesse Livermore to jeden z najlepszych traderów wszech czasów. Urodził się w drugiej połowie XIX wieku, przeżył więc kryzys w 1907 roku i pamiętny Czarny Czwartek na Wall Street w 1929. Był zresztą jednym z nielicznych, którzy zarobili na obu tych krachach finansowych. Podczas tego ostatniego wzbogacił się o 100 milionów dolarów – czyli równowartość dzisiejszego miliarda dolarów. Zaczęto go nazywać Wielkim niedźwiedziem Wall Street, gdyż grając na spadki, zbudował wielką fortunę. Żyłkę do robienia pieniędzy przejawiał już w dzieciństwie – jako piętnastolatek zarobił odpowiednik dzisiejszych 26 000 dolarów. Jesse Livermore wielokrotnie spektakularnie tracił swoją wielomilionową fortunę, by następnie ją szybko odbudować. Można przeczytać o nim w klasycznej już książce, fabularyzowanej biografii, „Wspomnienia gracza giełdowego”.

Oto nasza lista najlepszych traderów. Jest ona subiektywna i z pewnością wiele nazwisk można by do niej dopisać. Pragnącym zgłębić temat jeszcze bardziej, polecamy książki o inwestowaniu na maklerska.pl – wiele z nich zawiera wywiady i opisy strategii wybitnych traderów lub osobistości świata inwestycji.

Książki z wpisu dostępne na maklerska.pl:

maklerska program partnerski