Najlepsze książki o giełdzie dla początkujących

18 lipca 2018

Chcesz rozpocząć inwestowanie na giełdzie, ale nie masz pojęcia od czego zacząć? Zanim zaryzykujesz prawdziwymi pieniędzmi, warto zapoznać się z teorią, co można zrobić przez sięgnięcie po wartościową książkę.

Tylko w jaki sposób, spośród setek książek o giełdzie, wybrać te tytuły, które w zgrabny sposób wprowadzą w zawiłości inwestowania? Postanowiliśmy więc przygotować zestawienie najciekawszych książek o giełdzie dla początkujących.

5 wybitnych książek o giełdzie dla początkujących

W artykule:

"Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie" – Nicolas Darvas

„Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie” – Nicolas Darvas

Niezwykła historia węgierskiego tancerza, który w latach 50-tych występował na największych scenach świata, a wieczorami wysyłał telegramy do swoich maklerów w Stanach Zjednoczonych z instrukcjami zawarcia bądź zamknięcia transakcji.

Jego przygoda rozpoczyna się kiedy jako wynagrodzenie za swoje występy taneczne otrzymał akcje warte 3000 $. Giełda wciągnęła go tak bardzo, że w kilka miesięcy zamienił 3000 w 10 000 $, a następnie w
2 000 000 $.

Grał zawsze z trendem wzrostowym, nigdy nie inicjował pozycji krótkich. Nicolas Darvas opracował własny, niezwykle prosty system inwestowania, który nazwał Box Theory. Metoda opierała się na wyszukiwaniu w rozwijających się trendach korekt horyzontalnych i graniu na ich wybicie. W książce opisana jest historia w jaki sposób, dzięki wspomnianemu systemowi, Darvas zarobił ponad 2 miliony dolarów!

Publikacja niezwykle motywująca, wręcz idealna dla osób, które chciałyby zacząć od czegoś lekkiego lub tych, którzy lubią inspirujące historie. „Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie” to wciągająca książka o giełdzie, którą spokojnie można czytać w autobusie lub do przysłowiowej “poduszki”.

Więcej informacji o książce „Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie”.

"Droga żółwia" – Curtis M. Faith

„Droga żółwia” – Curtis M. Faith

Tytuł, który powinien zainteresować wszystkich szukających książek o giełdzie dla początkujących! „Droga żółwia” to ciekawa historia słynnego zakładu pomiędzy dwoma traderami: Richardem Dennis’em i Williamem Eckhardt’em.

Pierwszy z nich uważał, że tradingu, podobnie jak gotowania, da się nauczyć. Drugi natomiast sądził, że z umiejętnością inwestowania trzeba się urodzić i nie można jej, ot tak, nabyć. Panowie postanowili się założyć. Aby dowieść swojej racji, Richard Dennis w słynnym Wall Street Journal ogłosił nabór na traderów, spośród których wybrał 21 osób i szkolił je w dwóch grupach w 1983 i później w 1984. Po dwóch tygodniach intensywnego szkolenia, kursanci rozpoczęli handel na giełdzie prawdziwymi pieniędzmi, które były prywatnym kapitałem Richarda Dennisa.

Cały eksperyment trwał kilka lat i zaowocował wielomilionowym zyskiem – projekt udowodnił, że inwestowanie to umiejętność jak każda inna, której można się nauczyć

„Droga żółwia” napisana została przez jednego z uczestników szkolenia, który opowiada swoją historię i opisuje “eksperyment żółwia” z punktu widzenia kursanta. Publikacja bardzo wciągająca, motywująca i napisana prostym językiem.

Więcej informacji o książce „Droga żółwia” – Curtis M. Faith.

"Czarodzieje rynku" – Jack D. Schwager

„Czarodzieje rynku” – Jack D. Schwager

Kolejna warta polecenia książka o giełdzie dla początkujących. Autor książki przeprowadza rozmowy z takimi znanymi traderami, jak: Richard Denis, Paul Tudor Jones, Ed Seykota, Martin Schwartz, Jim Rogers, William O’Neil czy Van Tharp. Każdy z nich ma inne podejście do rynku, jednak wszystkich łączy jedno: zrozumienie ryzyka, bez względu na wybraną strategię lub rodzaj rynku, na którym działają.

Zaprezentowanie różnych podejść do giełdy każdego z inwestorów daje szerszy pogląd na temat tradingu, pobudza do myślenia i otwiera oczy na najistotniejsze kwestie. Sukces na giełdzie nie posiada jednego oblicza, ale każdy powinien do niego dojść samemu, na swój własny i oryginalny sposób.

Po tę książkę o inwestowaniu najlepiej sięgnąć w drugiej, bądź trzeciej kolejności.

Więcej informacji o książce „Czarodzieje rynku”.

"Wspomnienia gracza giełdowego" – Edwin Lefèvre

„Wspomnienia gracza giełdowego” – Edwin Lefèvre

Fabularyzowana biografia Jessy’ego Livermoore’a, jednego z najbardziej znanych spekulantów na giełdzie w pierwszej połowie XX wieku. Wybitna postać, która zarabiała niesamowite pieniądze. Wielokrotnie dorabiał się on ogromnej fortuny, ale też kilkukrotnie bankrutował. Zawsze jednak był w stanie wrócić do gry.

“Gdyby człowiek nie popełniał żadnych błędów, w ciągu miesiąca posiadłby połowę świata. Ale jeśli nie potrafi uczyć się na własnych błędach, nigdy do niczego nie dojdzie”.

Na początku XX wieku należał do pierwszej dziesiątki najbogatszych ludzi na świecie. Finał jego życia niestety był tragiczny: Livermoore popełnił samobójstwo.

Nie zmienia to jednak faktu, że „Wspomnienia gracza giełdowego” to niezwykle wciągająca książka o tradingu, która zahacza o psychologię inwestowania, zarządzanie ryzykiem i daje nam wgląd w fascynujący świat giełdowy sprzed 100 lat. Książka przedstawia filozofię postrzegania rynków przez Livermoore’a, co najbardziej zainteresuje forexowców i traderów, ale również inwestorów długoterminowych.

Więcej informacji o książce „Wspomnienia gracza giełdowego”.

“Pamiętaj – nie walcz z rynkiem!”

"Sztuka spekulacji po latach" – Zenon Komar

„Sztuka spekulacji po latach” – Zenon Komar

Dwutomowa encyklopedia spekulanta i inwestora, opisująca całe spektrum istotnych zagadnień giełdowych. Jest to rozszerzona wersja „Sztuki spekulacji”, na której w latach 90-tych wzorowało się tysiące polskich inwestorów.

Aktualne wydanie książki to w sumie ponad 800 stron ponadczasowej wiedzy, podzielonej na dwa tomy. Pierwsza część opisuje ogólne zagadnienia, takie jak: psychologia inwestowania, osobowość gracza, zarządzanie ryzykiem, wskaźniki rynkowe czy analiza techniczna i fundamentalna. Drugi tom poświęcony jest między innymi opisie konkretnych instrumentów: akcji, kontraktów terminowych, opcji, walut czy kontraktów na surowce.

W przeciwieństwie do pozostałych propozycji, „Sztuka spekulacji po latach” nie jest typową lekturą “do poduszki”. Niektóre jej fragmenty wymagają większego skupienia. Książka stanowi jednak podręcznikowe kompendium wiedzy, z którym każdy początkujący trader powinien się zapoznać i, do którego będzie wracał w trakcie rozwoju swojej kariery na rynku finansowym. Jeśli ktoś chce zacząć inwestowanie i chciałby uzyskać bardziej konkretną wiedzę o inwestowaniu, ta książka jest właśnie dla niego!

Więcej informacji o książce „Sztuka spekulacji po latach”.

"Najważniejsza rzecz" - Howard Marks

„Najważniejsza rzecz” – Howard Marks

Howard Marks, zarządzający ponad 120 miliardowym funduszem, w „Najważniejszej rzeczy” przedstawia 20 kluczowych czynników istotnych w procesie inwestowania na giełdzie. Jest to świetna pozycja dla inwestorów długoterminowych skoncentrowanych na inwestowaniu w wartość.

W środku:

  • podejście kontrariańskie,
  • cykliczność rynków,
  • wartość wewnętrzna,
  • inwestowanie defensywne.

Marks podkreśla znaczenie rozumienia cykli rynkowych, oceny wartości inwestycji i zarządzania własnymi emocjami przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Autor prostym językiem wplata w swoje przemyślenia liczne przykłady z własnej praktyki inwestycyjnej, dzięki temu czytelnik ma okazję zobaczyć teorię w praktycznym zastosowaniu.

„Najważniejsza rzecz” to lektura nie tylko dla doświadczonych inwestorów, ale również dla osób początkujących na giełdzie, które chcą zrozumieć kluczowe aspekty inwestowania i uniknąć powszechnych pułapek na rynkach finansowych. Książka w przystępny sposób tłumaczy skomplikowane koncepcje i skłania do refleksji nad własnym podejściem inwestycyjnym.

Fundamentalnie Marks nawiązuje do filozofii Benjamina Grahama i Warrena Buffetta – opierają się na długoterminowym podejściu do rynku. Każdy z nich często podkreśla znaczenie cierpliwości, wytrwałości i skupienia na długoterminowych perspektywach inwestycyjnych, zamiast koncentrować się na krótkoterminowych fluktuacjach na rynku.

W książce znaleźliśmy ogromną ilość fragmentów, które uznajemy za trafne, inspirujące do przemyśleń lub zabawne. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

„Sukces inwestycyjny nie bierze się z kupowania dobrych rzeczy, ale z kupowania rzeczy dobrze”.

„Wielkich fortun nie zbija się, kupując to, co doceniają wszyscy. Zbija się je, kupując to, czego nie docenia nikt”.

„Największe okazje zazwyczaj znajdują się tam, gdzie nikt ich nie szuka”.

„Możemy nie wiedzieć, dokąd zmierzamy, ale lepiej, żebyśmy wiedzieli, gdzie jesteśmy”.

Zachęcamy również do odsłuchania fragmentu rozdziału w formie audio, dotyczącego identyfikacji i unikania pułapek związanych z błędną oceną sytuacji rynkowej dostępnego tutaj.

Więcej informacji o książce „Najważniejsza rzecz”.

Video – Daniel Jaworowicz opowiada o książkach giełdowych dla początkujących.

maklerska program partnerski