Psychologia inwestowania i tradingu

2 lipca 2019

Inwestowanie i trading to nie tylko wykresy, cyferki i analiza tabel. To także, a może przede wszystkim, mechanizmy behawioralne, które kierują nami przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Psychologia inwestowania jest więc tematem, któremu – tak jak zagadnieniu skomplikowanych prognoz i wykresów — warto poświęcić uwagę.

Psychologia tradingu i inwestowania

W tym artykule chciałbym przedstawić książkę, która w całości skupia się na psychologii inwestowania i tradingu. Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, które chcą zrozumieć mechanizmy psychologiczne wpływające na zachowania i decyzje inwestorów czy traderów.

Psychologia skutecznego tradingu – Steve Ward

Książka została napisana przez Anglika Steve’a Warda, którego przedstawiła mi osoba handlująca w biurze proptradingowym OSTC Poland. Biuro to współpracowało z Wardem, który pomagał i nadal pomaga traderom OSTC Poland poprawiać osiągane wyniki. Autor nie jest inwestorem ani traderem. Jest przede wszystkim psychologiem, który analizuje powtarzalność pewnych powszechnych zachowań na giełdzie. Psychologia inwestowania i tradingu pochłonęła Warda na tyle, że swoje wnioski spisał w książce „Psychologia skutecznego tradingu”.

Holistyczne podejście do tradingu

Steve Ward podchodzi do tradingu całościowo. Zakłada, że duży wpływ na sukces tradera ma kwestia zdrowia, balansu życiowego, samopoczucia czy relacji z bliskimi. Te i inne aspekty w sposób pozytywny lub negatywny odbijają się na podejmowanych przez nas decyzjach inwestycyjnych. Autor opisuje w książce konkretne problemy z nimi związane i podaje sposoby radzenia sobie z tymi problemami.

35 powszechnych problemów w 35 rozdziałach

„Psychologia skutecznego tradingu” to książka, która nie ma konkretnej fabuły. Każdy rozdział omawia jeden problem, więc inwestor, który nie ma takiej potrzeby, nie musi czytać tej publikacji  od A do Z. Może otworzyć spis treści i powiedzieć: „OK, mam problem z motywacją, a więc sięgnę do rozdziału numer trzy”. Albo na przykład: „Mam problem z porzucaniem planu inwestycyjnego, czyli z brakiem dyscypliny i utrzymaniem konsekwencji, sięgnę więc do rozdziału, w którym Steve Ward opisuje, jak można sobie poradzić z tym problemem”.

Psychologia inwestowania: 35 skutecznych strategii

psychologia inwestowania

W swojej książce Steve Ward przedstawia 35 konkretnych strategii, które mają na celu pomóc traderom rozwiązywać określone problemy. W tym artykule krótko przedstawię jedną z nich, a wszystkie strategie omawiane w książce można znaleźć w spisie treści zamieszczonym na stronie produktu w naszej księgarni. Zachęcam również do pobrania darmowego fragmentu książki dotyczącego odpowiedniego nastawienia mentalnego pt. „Nastaw się na sukces”.

Jako przykład proponowanych przez Warda strategii przywołam strategię ósmą, czyli identyfikację kluczowych czynników sukcesu. Autor na potrzeby ćwiczenia podzielił trading na 6 podstawowych etapów, którymi są: obserwacja rynku, zauważenie okazji transakcyjnej, otwarcie pozycji, zarządzanie pozycją, zamknięcie pozycji i ocena transakcji po jej zamknięciu.

Następnie Ward wyjaśnił, w jaki sposób każdy z tych elementów można poprawić lub utrzymać na wysokim poziomie. Przykładowo w kwestii obserwacji rynków Ward w ramach ćwiczenia proponuje wskazać, jakie czynniki są  kluczowe dla danego tradera. Podobnie przy otwarciu pozycji i kolejnych etapach procesu inwestycyjnego – jakie czynniki są wówczas najistotniejsze. Chodzi generalnie o zatrzymanie się na chwilę i uświadomienie sobie, co tak naprawdę wpływa na jakość naszego inwestowania.

Ward zaleca, aby po wypisaniu sobie tych czynników wrócić do tej listy przed rozpoczęciem sesji giełdowej lub procesu inwestycyjnego i dzięki temu skierować swoją uwagę na te obszary, które mają największe znaczenie. Jeżeli poprawnie zidentyfikuje się kluczowe dla siebie czynniki sukcesu, warto regularnie je sobie przypominać – to na pewno pozytywnie odbije się na osiąganych wynikach.

Psychologia inwestowania w życiu codziennym?

Warto zaznaczyć, że „Psychologia skutecznego tradingu” jest książką, która wymaga od nas pracy. Owszem, można ją tylko przeczytać, ale wtedy prawdopodobnie niewiele zmieni się w naszym tradingu. Steve Ward  przedstawia konkretne ćwiczenia lub działania, jakie musimy podjąć, aby dany nawyk przezwyciężyć albo rozwinąć. Pozytywne nawyki należy utrwalać, a negatywne w miarę możliwości likwidować.

Wiele ze wspomnianych ćwiczeń można wykorzystać nie tylko w kontekście inwestowania i tradingu, ale również w życiu osobistym. Psychologia inwestowania i tradingu to z pewnością tematyka kierowana do osób, które lubią pracować nad własnym rozwojem i chcą zrozumieć mechanizmy swoich zachowań.

Mam nadzieję, że artykuł poświęcony psychologii inwestowania i tradingu okazał się pomocny. Więcej tekstów na temat innych wartościowych książek o inwestowaniu możesz zobaczyć na naszym blogu lub w postaci wideorecenzji na naszym kanale YouTube. Zachęcam również do odsłuchiwania fragmentów książek w formie podcastów.

maklerska program partnerski