Top 5 inwestorów giełdowych wszech czasów

6 listopada 2020

W artykule przedstawiamy subiektywną listę 5 najlepszych inwestorów giełdowych wszech czasów. Kolejność, jaka została przyjęta, jest przypadkowa. Zarówno inwestorzy giełdowi przedstawieni na początku listy, jak i jej końcu mają na swoim koncie ogromne dokonania, liczne sukcesy w inwestowaniu bądź też swym działaniem znacznie wpłynęli na oblicze współczesnych rynków.

Lista 5 najlepszych inwestorów giełdowych wszech czasów.

W artykule:

John Bogle – inwestor giełdowy, twórca inwestowania indeksowego

John C. Bogle znany jest z tzw. inwestowania indeksowego. Ta pasywna strategia polega na zakupie aktywów bez próby oceny ich wartości. Portfel inwestycyjny ma być tak skonstruowany, aby możliwie najlepiej odzwierciedlał zachowanie określonej grupy instrumentów.

Bogle urodził się w 1919 roku w New Jersey, a swoją karierę rozpoczął po ukończeniu prestiżowych studiów na Princeton University. W 1975 roku założył The Vanguard Group, która zarządzała aktywami o wartości 1,8 miliarda dolarów. W 1976 roku firma wprowadziła pierwszy fundusz indeksowy – First Index Investment Trust, który odwzorowywał zachowanie indeksu S&P 500. Kolejną innowacją, za którą stał Bogle, było wprowadzenie sprzedaży swoich funduszy bezpośrednio klientom, pomijając pośredników. Dokonania Bogle’a dały mu w 2004 roku zaszczytne miejsce na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie wg „Forbes”.

Poza działalnością biznesową był również filantropem i autorem kilku książek o inwestowaniu, m.in. „Bogle on Mutual Funds: New Perspectives for the Intelligent Investor” czy „Enough. True Measures of Money, Business, and Life”, która ma swoje polskie wydanie „Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia”.

Philip Fisher – poszukiwanie potencjału spółki

Został okrzyknięty przez „Morningstar” największym inwestorem giełdowym wszech czasów. Jednym z największych entuzjastów jego książek jest sam Warren Buffett, który bardzo często poleca „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”. Co interesujące, była to pierwsza książka o inwestowaniu w historii, której wyniki sprzedaży pozwoliły się znaleźć na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Fisher od najmłodszych lat interesował się inwestycjami. Już jako nastolatek próbował pierwszych transakcji. Świat finansów zainteresował go na tyle, że postanowił podjąć studia biznesowe na Uniwersytecie Stanford. W trakcie pierwszego roku rozpoczął pracę w Anglo-London Bank w San Francisco, gdzie zajmował się handlem obligacjami. Pozycja ta nie dawała mu jednak satysfakcji i wkrótce zmienił stanowisko na analityka giełdowego. Fisher bardzo szybko doszedł do wniosku, że analitycy giełdowi oraz klienci stawiają w inwestowaniu na zupełnie inne spółki. Podkreślał niejednokrotnie, że decyzji inwestycyjnych nie należy podejmować tylko na podstawie sprawozdań finansowych, ale również analizując niestandardowe źródła informacji, jak np. opinie byłych pracowników, konkurencji czy klientów.

Inwestor giełdowy Philip Fisher jest zwolennikiem wyszukiwania spółek wzrostowych. Jedną z jego najbardziej rozsławionych inwestycji była Motorola, której akcje zakupił w roku 1955, a która w 1999 roku wypracowała dla niego kilka tysięcy procent zysku. W przeciwieństwie do Buffetta Fisher był bardzo dużym fanem inwestowania w spółki technologiczne.

Fisher przez wiele lat stronił od udzielania wywiadów i rzadko występował publicznie. Zmieniło się to w momencie wydania pierwszej książki „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”, która podpowiada, kiedy kupować akcje, kiedy je sprzedawać; jak odróżniać świetne spółki od przeciętnych; kiedy unikać tłumu, a kiedy za nim podążać; czy po co czytać raporty finansowe i czego w nich szukać.

Książki inwestorów giełdowych

Peter Lynch – inwestor giełdowy, słynny zarządzający funduszem Magellan

Biznesmen i inwestor giełdowy amerykańskiego pochodzenia, który dla wielu inwestorów jest symbolem amerykańskiej Wall Street. Lynch jest też prawdziwym erudytą. Studiował historię, psychologię i filozofię na Boston College, ukończył także studia magisterskie z zakresu zarządzania. W branży zasłynął, zarządzając funduszem Magellan od 1977 do 1990 roku. W tym okresie jego średnioroczna stopa zwrotu wynosiła ponad 29% (o 15% więcej niż stopa zwrotu z S&P), a wartość funduszu wzrosła z 20 milionów dolarów do 17 miliardów dolarów.

Choć Lynch przeszedł na emeryturę w wieku tylko 56 lat, nie spoczął na laurach. Aktywnie uczestniczy w akcjach dobroczynnych, uważając filantropię za formę inwestycji. Jest autorem kilku publikacji, przy czym najbardziej znaną jest „Pokonać giełdę”.

Warren Buffett – wyrocznia z Omaha

Ikona inwestowania i jeden z najczęściej cytowanych inwestorów giełdowych na świecie, czyli Warren Buffett, to główny akcjonariusz i prezes holdingu Berkshire Hathaway, za którego pośrednictwem kontroluje akcje m.in. American Express, Coca-Coli, The Washington Post Company czy koncernu Gillette. Powszechnie określa się go mianem „wyroczni z Omaha”, bowiem Warren Buffett przyszedł na świat właśnie w tym mieście w 1930 roku.

Zaczynał, jak wiele amerykańskich dzieci, od rozwożenia gazet, mycia samochodów. Z czasem zapragnął mieć jednak własny biznes i zakupił kilka maszyn do gier, które umieszczał w okolicach lokali usługowych oraz restauracji. Zaradność finansowa pozwoliła Buffettowi już w wieku 11 lat nabyć pierwsze akcje spółki Cities Service Preffered, a w wieku 14 lat kupić i wydzierżawić 40 akrów ziemi.

Choć Warren Buffett ma tytuł magistra nauk ekonomicznych na Columbia Business School, to jego próba dostania się na Harvard nie przyniosła skutku. Nie przeszkodziło mu to jednak w robieniu dalszej kariery. W wieku 56 lat zgromadził majątek ponad miliarda dolarów. Do 72 roku życia zgromadził ponad 36 mld dolarów. W 2017 roku był drugim najbogatszym człowiekiem na świecie – zaraz po Billu Gatesie. Buffett zapowiada, iż jego majątek po śmierci będzie w większości przekazany na cele charytatywne.

Inwestor giełdowy Warren Buffett stosuje analizę fundamentalną, co oznacza, że starannie weryfikuje kondycję finansową spółki, w którą chce zainwestować, ignorując rynkowe mody. Jego ocena opiera się na liczbach z raportów finansowych spółek, na analizie otoczenia konkurencyjnego oraz całego sektora. W ten sposób wyszukuje biznesy na tyle interesujące, aby były w stanie obronić się w każdych warunkach: zarówno w obliczu kryzysów gospodarczych, jak i skandali managerskich. Buffett przestrzega przed inwestowaniem w rynki, których się nie rozumie. Sam przez wiele lat unikał inwestycji w spółki technologiczne.

Na temat Buffetta powstało wiele książek, z których niektóre zostały przetłumaczone na język polski „Warren Buffett o biznesie” czy „Na sposób Warrena Buffetta”.

George Soros – człowiek, który rozbił Bank Anglii

George Soros to kolejny światowej klasy inwestor giełdowy, którego nazwisko rozpala wyobraźnię fanów teorii spiskowych i świata polityki. Handel walutami nie ma przed nim tajemnic. W 1992 roku na upadku funta zarobił miliard dolarów. Soros najpierw doprowadził do osłabienia waluty, po czym odkupił ją za niską cenę, a dzień ten zapamiętano na rynkach finansowych jako Czarną Środę. Od tej pory o Sorosie mówi się jako o „człowieku, który rozbił Bank Anglii”. Kilka lat później wykonał podobny manewr w Azji.

Inwestor giełdowy George Soros urodził się na Węgrzech, ale z czasem wyjechał do Anglii, gdzie zdobył tytuł magistra na London School of Economics. Jego kariera, w przeciwieństwie do amerykańskich kolegów inwestorów, była nieco wolniejsza. W trakcie studiów zamiast pracować w bankach, zarabiał jako kelner i kolejarz. Choć próbował kariery w bankowości inwestycyjnej w Wielkiej Brytanii, dopiero wyjazd do USA pozwolił mu odnieść prawdziwy sukces. Pierwsze zarobione pieniądze przeznaczył na otwarcie własnej firmy Soros Found Management, która po dziś dzień jest uważana za jeden z najlepiej zarabiających funduszy. O George’u Sorosie powstało wiele książek, jak np. „Alchemia finansów” czy „Nowy paradygmat rynków finansowych”.

Twórca artykułu: Patrycja Ogrodnik

Książka z wpisu dostępna na maklerska.pl:

Zwykłe akcje, niezwykłe zyski
Zwykłe akcje, niezwykłe zyski – Philip Fisher