Adam Smith. Życie i idee

Kategoria:
Wydawnictwo: Difin
ISBN: 9788372519344
Okładka: miękka
stron: 141
Wymiary: A5

27,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Od chwili śmierci w 1790 roku niemogący się bronić Adam Smith bywał różnie i niekiedy niewłaściwie interpretowany. Jego teorie ekonomiczne zostały usunięte w cień przez dzieło Johna Stuarta Milla. W naszej epoce stał się ideologicznym patronem wolności biznesu i zmniejszenia wpływów państwa. Politycy tacy jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uznali słynne dzieło Smitha „O bogactwie narodów” za biblię liberalizmu.

W swej żywo napisanej książce James Buchan obala mity narosłe wokół Adama Smitha. Pokazuje, że wyrasta on ponad współczesne kategorie polityczne. Poznajemy Smitha jako człowieka – w jego niekiedy trudnej przyjaźni z Davidem Hume’em, w jego wytworności i hipochondrii, w pasji profesora i badacza, a z drugiej strony – w przyziemnym zajęciu urzędnika celnego.

Towarzyszymy mu w jedynej podróży po Europie, którą odbył jako opiekun dwóch lozofa na podstawie swoich zamożnych studentów. Buchan rysuje portret dwudziestopięcioletnich badań, które doprowadziły go do wniosku, że arcydzieła Smitha „O bogactwie narodów” i „Teoria uczuć moralnych”
to tylko błyskotliwe fragmenty niezwykle ambitnego i nigdy nieukończonego przedsięwzięcia filozoficznego – analizy podstaw mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa. W dzisiejszym ciągle rozgoryczonym świecie poszukiwanie to jest tym bardziej aktualne.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Adam Smith. Życie i idee”