Agencje ratingowe a rynki akcji i obligacji

Kategoria:
Wydawnictwo: CeDeWu
ISBN: 9788381022477
Okładka: miękka
stron: 182
Wymiary: 16,5 cm x 23,5 cm

59,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Kontrowersje związane z wpływem decyzji agencji ratingowych na zachowanie się cen na rynkach akcji i obligacji nadal budzą wiele emocji, chociaż od momentu głośnej kompromitacji tych instytucji wobec upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, upłynęło już wiele lat. Autorki podjęły się ambitnego zadania weryfikacji poglądu o występowaniu wpływu decyzji podejmowanych przez te podmioty na poszczególne rynki krajów UE. W książce omówiono również zasady funkcjonowania agencji ratingowych, w tym także ustalania kategorii ratingowych oraz ich rolę w systemie finansowym.

Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, a mianowicie m.in.:
– aktywnych i potencjalnych inwestorów zainteresowanych wiedzą z zakresu kształtowania się cen aktywów na rynkach finansowych,
– naukowców i badaczy rynku finansowego,
– studentów studiów pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia oraz podyplomowych,
– zarządzających kapitałem pracowników różnego rodzaju instytucji finansowych, w tym np. banków, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych,
– regulatorów rynków finansowych oraz przedstawicieli agencji ratingowych.

O autorze

Dr Izabela Pruchnicka-Grabias jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie w Kolegium Zarządzania i Finansów uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Katedrze Finansów i Rachunkowości w AlmaMer Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie, gdzie pełni funkcję Kierownika Zakładu Bankowości. Autorka ponad stu naukowych publikacji dotyczących rynku finansowego. Odbyła praktyki zawodowe w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) oraz Professional Risk Managers? International Association (PRMIA) – międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu zarządzania ryzykiem, jak również międzynarodowego stowarzyszenia naukowców – European Association of Development Research and Training Institutes (EADI), w ramach którego współpracuje w zakresie prac badawczych z naukowymi ośrodkami zagranicznymi. Posiada Europejski Certyfikat Bankowca (The European Foundation Certificate in Banking).

Recenzje ekspertów

Powstanie monografii ma głębokie uzasadnienie praktyczne i wypełnia lukę w polskojęzycznej literaturze finansowej, która nie zawiera dotąd tak kompleksowego opracowania na temat funkcjonowania agencji ratingowych i ich wpływu na wybrane segmenty rynków finansowych, na dodatek wzmocnionego rzetelnie przygotowanymi badaniami empirycznymi przeprowadzonymi przy pomocy przejrzystych, powszechnie uznawanych za prawidłowe, metod analizy ilościowej.

Grzegorz Kotliński

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Agencje ratingowe a rynki akcji i obligacji”