Opis
Kontrowersje związane z wpływem decyzji agencji ratingowych na zachowanie się cen na rynkach akcji i obligacji nadal budzą wiele emocji, chociaż od momentu głośnej kompromitacji tych instytucji wobec upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, upłynęło już wiele lat. Autorki podjęły się ambitnego zadania weryfikacji poglądu o występowaniu wpływu decyzji podejmowanych przez te podmioty na poszczególne rynki krajów UE. W książce omówiono również zasady funkcjonowania agencji ratingowych, w tym także ustalania kategorii ratingowych oraz ich rolę w systemie finansowym.
Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, a mianowicie m.in.:
– aktywnych i potencjalnych inwestorów zainteresowanych wiedzą z zakresu kształtowania się cen aktywów na rynkach finansowych,
– naukowców i badaczy rynku finansowego,
– studentów studiów pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia oraz podyplomowych,
– zarządzających kapitałem pracowników różnego rodzaju instytucji finansowych, w tym np. banków, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych,
– regulatorów rynków finansowych oraz przedstawicieli agencji ratingowych.
O autorze
Dr Izabela Pruchnicka-Grabias jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie w Kolegium Zarządzania i Finansów uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Katedrze Finansów i Rachunkowości w AlmaMer Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie, gdzie pełni funkcję Kierownika Zakładu Bankowości. Autorka ponad stu naukowych publikacji dotyczących rynku finansowego. Odbyła praktyki zawodowe w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) oraz Professional Risk Managers? International Association (PRMIA) – międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu zarządzania ryzykiem, jak również międzynarodowego stowarzyszenia naukowców – European Association of Development Research and Training Institutes (EADI), w ramach którego współpracuje w zakresie prac badawczych z naukowymi ośrodkami zagranicznymi. Posiada Europejski Certyfikat Bankowca (The European Foundation Certificate in Banking).
Recenzje ekspertów
Powstanie monografii ma głębokie uzasadnienie praktyczne i wypełnia lukę w polskojęzycznej literaturze finansowej, która nie zawiera dotąd tak kompleksowego opracowania na temat funkcjonowania agencji ratingowych i ich wpływu na wybrane segmenty rynków finansowych, na dodatek wzmocnionego rzetelnie przygotowanymi badaniami empirycznymi przeprowadzonymi przy pomocy przejrzystych, powszechnie uznawanych za prawidłowe, metod analizy ilościowej.
Grzegorz Kotliński