Analiza price action: odwroty

(13 opinii klienta)
Kategoria: , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788395450563
Okładka: Twarda
stron: 628
Wymiary: 18,5 cm x 23,5 cm

149,00 

Czas wysyłki: 24 h

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Price action to technika umożliwiająca analizę wykresu cenowego bez stosowania dodatkowych narzędzi, takich jak wskaźniki czy oscylatory. Analizę przeprowadza się wyłącznie na podstawie ceny, a jej celem jest określenie prawdopodobnych scenariuszy rozwoju sytuacji na rynku. Price action bazuje na rachunku prawdopodobieństwa, ale nigdy z całą pewnością nie można określić, jak zachowa się rynek. Zadaniem tradera jest uważna obserwacja ceny, ponieważ na tej podstawie określa się scenariusze, które mają największe szanse realizacji.

Al Brooks jest autorem trzech książek traktujących o price action. Pierwsza, wydana w Polsce w 2014 roku, dotyczy handlowania podczas trendów, druga w czasie punktów zwrotnych, a trzecia podczas konsolidacji. Brooks rozróżnia trzy rodzaje rynków i uważa, że na każdym z nich należy postępować inaczej. W książce „Analiza price action: odwroty” skupia się na handlowaniu podczas punktów zwrotnych. Jest to unikalny przewodnik przedstawiający sposób, w jaki powinno się wykorzystywać analizę price action, by czerpać zyski z rynkowych odwrotów.

Główna koncepcja, którą Brooks szczególnie podkreśla w książce, dotyczy bezwładności rynku. Zakłada ona, że jeżeli cena porusza się w trendzie, prawdopodobieństwo przemawia za jego kontynuacją. Brooks przyjmuje, że 80 procent układów odwrotu, które rozwijają się na rynku, ostatecznie zawodzi i okazuje się zwykłymi korektami, po których ruch zgodny z dotychczasową tendencją jest kontynuowany. Rzadko, bo tylko w 20 procentach przypadków, układy odwrotu doprowadzają do faktycznej zmiany kierunku ceny. Owszem, każdy trend w końcu musi się kiedyś skończyć, ale należy mieć świadomość, że te często trwają dłużej, niż wskazywałaby na to logika.

Książka Ala Brooksa „Analiza price action: odwroty” pomaga w określeniu tych 20 procent układów odwrotu, które okazują się skuteczne. Warto jednak zaznaczyć, że autor nie zachęca początkujących inwestorów do grania przeciwko trendom. Uważa, że to zajęcie trudne, obarczone dużym ryzykiem i tym samym przeznaczone dla bardziej doświadczonych traderów. Zdecydowanie twierdzi, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z giełdą powinny skupić się na graniu zgodnie z dominującą na rynku tendencją.

Książka koncentruje się przede wszystkim na pracy z wykresami (jest ich ponad 150). Pomija kwestie systemów transakcyjnych, psychologii inwestowania czy taktyki tradingu. Koncentruje się przede wszystkim na poprawnej interpretacji poszczególnych świec oraz barów. Większość wykresów zamieszczonych w książce występuje w ujęciu 5-minutowym, ponieważ Al Brooks jest typowym day traderem, stosującym price action właśnie w tej skali. Najczęściej prezentowany rynek to S&P 500, choć od czasu do czasu analiza przeprowadzana jest na walutach i spółkach w innych horyzontach czasowych, nawet dziennych, tygodniowych i miesięcznych.

Metodologia price action przedstawiona przez Brooksa pomaga skutecznie czytać, rozumieć i analizować wykresy cenowe, co umożliwia traderowi formułowanie prawdopodobnych scenariuszy rozwoju sytuacji i tym samym przygotowanie się na podjęcie odpowiednich działań tradingowych, kiedy nadejdzie ku temu odpowiedni moment.

Pierwsza część książki „Analiza price action: odwroty” porusza kwestie sposobów, w jaki rynek może się odwracać. Wskazuje cechy silnych odwrotów i przedstawia pewne wzorce, schematy, zgodnie z którymi zwroty następują. Najbardziej powszechne układy odwrotu, które Brooks omawia, to formacje podwójnego szczytu, dołka, kliny, trójkąty oraz kulminacje. W kolejnych częściach książki autor skupia się bardziej na kwestiach technicznych, takich jak:

 • godziny sesji, podczas których powstanie odwrotu jest najbardziej prawdopodobne,
 • odwroty na otwarciu sesji,
 • łączenie notowań z sesji właściwej z notowaniami pozasesyjnymi,
 • interpretacja i wykorzystanie luk,
 • radzenie sobie z dużą zmiennością oraz gwałtownymi zwrotami,
 • wykorzystanie opcji w tradingu.

Do kogo skierowana jest ta książka?

Pozycja ta okaże się najbardziej przydatną zwolennikom analizy technicznej, a także tym, którzy swój trading opierają na analizie czystego wykresu cenowego. Książka jest bardzo szczegółowa, bogata w specyficzne nazewnictwo, co wymaga koncentracji i skupienia podczas czytania. Jest to lektura dedykowana traderom średniozaawansowanym lub zaawansowanym. Jej przestudiowanie pomoże w lepszym rozumieniu wykresów cenowych oraz skutecznym wyznaczaniu prawdopodobnych scenariuszy rozwoju sytuacji, a także poziomów dla zleceń otwierających bądź zamykających pozycje.

Jeśli chce się osiągnąć korzyści, które oferują współczesne rynki, informacje przedstawione w książce „Analiza price action: odwroty” z pewnością będę pomocne. Skuteczne wykorzystanie price action umożliwia generowanie zysków niezależnie od kierunku rynku czy otoczenia ekonomicznego.

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również wpis blogowy Ala Brooksa „Czym jest price action? Sześć podstawowych aspektów”.

„Analiza price action: odwroty” – opis książki:

Zobacz inne książki z analizy technicznej:

Spis treści

Wstęp

CZĘŚĆ I Odwroty: kiedy ruch ceny zmienia kierunek

  1. Rozdział 1 Przykład, jak handlować podczas odwrotów
  2. Rozdział 2 Charakterystyczne cechy silnych odwrotów
  3. Rozdział 3 Główne odwroty trendu
  4. Rozdział 4 Odwroty kulminacyjne – dwa impulsy w przeciwnych kierunkach występujące bezpośrednio po sobie
  5. Rozdział 5 Kliny i inne formacje trzech pchnięć zapowiadające odwrót
  6. Rozdział 6 Trójkąty rozszerzające się
  7. Rozdział 7 Formacje ostatniej flagi
  8. Rozdział 8 Cofnięcia po formacji podwójnego szczytu i dna
  9. Rozdział 9 Niepowodzenia
  10. Rozdział 10 Odwroty na wykresach dziennych wsparte dużym wolumenem

CZĘŚĆ II Day trading

  1. Rozdział 11 Kluczowe momenty sesji
  2. Rozdział 12 Rynki
  3. Rozdział 13 Horyzonty czasowe i rodzaje wykresów
  4. Rozdział 14 Sesja Globex, fazy premarket, postmarket oraz handel w godzinach nocnych
  5. Rozdział 15 Tryb „zawsze na rynku”
  6. Rozdział 16 Skalping ekstremalny

CZĘŚĆ III  Pierwsza godzina sesji (konsolidacja otwarcia)

  1. Rozdział 17 Układy transakcyjne związane z fazą premarket
  2. Rozdział 18 Układy transakcyjne powiązane z poprzednią sesją – wybicia, cofnięcia po wybiciu i fałszywe wybicia
  3. Rozdział 19 Odwroty oraz układy otwarcia
  4. Rozdział 20 Luki otwarcia – odwroty i kontynuacje

CZĘŚĆ IV Łącząc wszystko razem

  1. Rozdział 21 Szczegółowe przykłady day tradingu
  2. Rozdział 22 Wykresy dzienne, tygodniowe i miesięczne
  3. Rozdział 23 Opcje
  4. Rozdział 24 Najlepsze sygnały – zebranie wszystkiego razem
  5. Rozdział 25 Wskazówki

O autorze

Al Brooks uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na University of Chicago, jednak 30 lat temu porzucił karierę w chirurgii okulistycznej na rzecz tradingu. Sukces osiągnął, gdy opracował swoje unikalne podejście czytania wykresów cenowych, bar po barze. To zapewniło mu stałe zyski niezależnie od zmieniającego się rynku. Jest popularnym wykładowcą na MoneyShow i TradersExpo. Wykładał na czterech kontynentach, edukując tysiące traderów. Uczył również zaawansowanych technik tradingowych na Chicago Mercantile Exchange. Przez wiele lat był współautorem publikacji na temat analizy technicznej w najbardziej poczytnym pośród inwestorów indywidualnych amerykańskim magazynie „Futures Magazine”. Napisał trzy bestsellerowe na amerykańskim rynku książki poświęcone inwestowaniu.

Na swojej stronie www.BrooksPriceAction.com udostępnia trading room, gdzie na żywo komentuje sytuację na rynku oraz codzienne analizy wykresów.

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki dotyczący tradingu na podstawie wykresu cenowego. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:

Listen to „022. Price action – trading na podstawie wykresu cenowego” on Spreaker.

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: rozdział 9 „Niepowodzenia”.

13 opinii dla „Analiza price action: odwroty”

 1. Dezerter (zweryfikowany)

  Kolejny świetny tom autorstwa Ala Brooksa. To już drugi. Szkoda, że na trzeci tom przyjdzie nam poczekać pewnie kolejne kilka lat.

 2. RJ (zweryfikowany)

  Książka warta przeczytania! Polecam

 3. On

  Nie polecam, szkoda czasu. Nic nowego. Cały czas powielanie tego co już jest od dawna dostępne i wiadome.

 4. Lathyros

  Bardzo, bardzo wartościowa książka. Więcej niż tylko godna polecenia.

 5. Anonim

  Książka na pewno warta przeczytania, szczególnie przez analityków technicznych. Zgadzam się jednak z tym, że ma 50% „nadmuchanej treści”.

 6. lukascorp19

  Książka genialna, mam nadzieję, że będzie można spodziewać się kolejnej, trzeciej książki tego samego autora o handlowaniu w strefach konsolidacji.

 7. Robert

  Książka warta przeczytania lub wręcz wskazane jej przeczytanie. Jednak materiał obu książek mógłby się zmieścić w jednej. Autor często się powtarza, nieustannie stwierdza banały (jak np. że „cena może iść do góry albo na dół”). Wiele materiału można ominąć (jak np. analizy wykresów świecą po świecy – i tak tego nie zapamiętasz przy ponad 1000 stron materiału). Obie księgi są jednymi z najbardziej wartościowymi pozycjami z literatury. Sam jestem na rynku od czterech lat. Regularnych ćwiczeń na wykresie księgi te jednak nie zastąpią.

 8. Pawel

  Długo oczekiwana polska wersja drugiego tomu serii Al Brooksa, bo już od wydania pierwszej części w języku polskim minęło 6 lat. Dziękujemy!

 9. Ryszard

  Niewiele nowego się dowiedziałem po wcześniejszej lekturze „Analiza price action. Trendy”. Autor moim zdaniem wielokrotnie się powtarza i książka mogła być o 50% cieńsza.

 10. JK

  Wnikliwe przestudiowanie tych książek i kursu w zupełności wystarcza do zrozumienia, jak zmienia się cena w stosunku do regularnych zarobków.

 11. robpiotr

  Pozycja obowiązkowa! Jak zaznacza sam Al Brooks, jest to książka do studiowania, nie czytania. Właśnie merytoryczną i profesjonalną wiedzą, a także prostotą w przekazie ta pozycja wyróżnia się najbardziej. Znakomite studium do nauki i analizy price action dla każdego tradera.

 12. forexcity

  Absolutny HIT! Wreszcie mamy przed sobą już drugi tom trylogii Ala Brooksa poświęcony odwrotom na rynku. Jest to swoista Biblia Tradingu, która opisuje szczegółowe przykłady day tradingu w zakresie tzw. formacji odwracających. Innymi słowy autor poprowadzi nas przez analizę wszystkich kluczowych momentów sesji inwestycyjnej, a w tym najskuteczniejsze układy typu podwójnego szczytu i dna, luki, kliny, flagi czy trójkąty. Autor przedstawia to wszystko w perspektywie 5 minutowej, a na szczególną uwagę zasługuje tutaj technika skalpingu ekstremalnego, gdzie świeca po świecy odsłania sposób w jaki działają rynki. Tematy, które porusza autor nie są obojętne także dla osób zawierających swoje transakcje na wyższych interwałach czasowych.

  http://www.sTrader.pl

 13. Darek

  Książka jest kontynuacją wcześniejszej części (Analiza price action. Trendy). Zawiera merytoryczne wskazówki dla traderów, którzy znają już podstawy inwestycji na rynkach finansowych. Autor wyjaśnia konkretnie jak zachowuje się cena, przedstawia możliwe kierunki ruchu ceny, wyjaśnia, dlaczego nigdy na 100 % nie da się przewidzieć czy cena pójdzie w górę czy w dół, wyjaśnia jak dostosować swoją grę do niepewnych ruchów ceny. W książce poruszone są nie tylko zagadnienie odwrotów, ale także wskazówki odpowiedniego podejścia do inwestowania. Autor przedstawia własny styl inwestycji i po części własne nazewnictwo dla niektórych części analizy technicznej, ponieważ zajmuje się inwestycjami na rynkach od wielu lat i wyrobił własne podejście do gry. Szczerze mówiąc to długo czekałem na polskie wydanie tej książki, a teraz czekam na przetłumaczenie ostatniej trzeciej części serii „Analiza price action”.

Dodaj opinię