Opis
Price action to technika umożliwiająca analizę wykresu cenowego bez stosowania dodatkowych narzędzi, takich jak wskaźniki czy oscylatory. Analizę przeprowadza się wyłącznie na podstawie ceny, a jej celem jest określenie prawdopodobnych scenariuszy rozwoju sytuacji na rynku. Price action bazuje na rachunku prawdopodobieństwa, ale nigdy z całą pewnością nie można określić, jak zachowa się rynek. Zadaniem tradera jest uważna obserwacja ceny, ponieważ na tej podstawie określa się scenariusze, które mają największe szanse realizacji.
Al Brooks jest autorem trzech książek traktujących o price action. Pierwsza, wydana w Polsce w 2014 roku, dotyczy handlowania podczas trendów, druga w czasie punktów zwrotnych, a trzecia podczas konsolidacji. Brooks rozróżnia trzy rodzaje rynków i uważa, że na każdym z nich należy postępować inaczej. W książce „Analiza price action: odwroty” skupia się na handlowaniu podczas punktów zwrotnych. Jest to unikalny przewodnik przedstawiający sposób, w jaki powinno się wykorzystywać analizę price action, by czerpać zyski z rynkowych odwrotów.
Główna koncepcja, którą Brooks szczególnie podkreśla w książce, dotyczy bezwładności rynku. Zakłada ona, że jeżeli cena porusza się w trendzie, prawdopodobieństwo przemawia za jego kontynuacją. Brooks przyjmuje, że 80 procent układów odwrotu, które rozwijają się na rynku, ostatecznie zawodzi i okazuje się zwykłymi korektami, po których ruch zgodny z dotychczasową tendencją jest kontynuowany. Rzadko, bo tylko w 20 procentach przypadków, układy odwrotu doprowadzają do faktycznej zmiany kierunku ceny. Owszem, każdy trend w końcu musi się kiedyś skończyć, ale należy mieć świadomość, że te często trwają dłużej, niż wskazywałaby na to logika.
Książka Ala Brooksa „Analiza price action: odwroty” pomaga w określeniu tych 20 procent układów odwrotu, które okazują się skuteczne. Warto jednak zaznaczyć, że autor nie zachęca początkujących inwestorów do grania przeciwko trendom. Uważa, że to zajęcie trudne, obarczone dużym ryzykiem i tym samym przeznaczone dla bardziej doświadczonych traderów. Zdecydowanie twierdzi, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z giełdą powinny skupić się na graniu zgodnie z dominującą na rynku tendencją.
Książka koncentruje się przede wszystkim na pracy z wykresami (jest ich ponad 150). Pomija kwestie systemów transakcyjnych, psychologii inwestowania czy taktyki tradingu. Koncentruje się przede wszystkim na poprawnej interpretacji poszczególnych świec oraz barów. Większość wykresów zamieszczonych w książce występuje w ujęciu 5-minutowym, ponieważ Al Brooks jest typowym day traderem, stosującym price action właśnie w tej skali. Najczęściej prezentowany rynek to S&P 500, choć od czasu do czasu analiza przeprowadzana jest na walutach i spółkach w innych horyzontach czasowych, nawet dziennych, tygodniowych i miesięcznych.
Metodologia price action przedstawiona przez Brooksa pomaga skutecznie czytać, rozumieć i analizować wykresy cenowe, co umożliwia traderowi formułowanie prawdopodobnych scenariuszy rozwoju sytuacji i tym samym przygotowanie się na podjęcie odpowiednich działań tradingowych, kiedy nadejdzie ku temu odpowiedni moment.
Pierwsza część książki „Analiza price action: odwroty” porusza kwestie sposobów, w jaki rynek może się odwracać. Wskazuje cechy silnych odwrotów i przedstawia pewne wzorce, schematy, zgodnie z którymi zwroty następują. Najbardziej powszechne układy odwrotu, które Brooks omawia, to formacje podwójnego szczytu, dołka, kliny, trójkąty oraz kulminacje. W kolejnych częściach książki autor skupia się bardziej na kwestiach technicznych, takich jak:
- godziny sesji, podczas których powstanie odwrotu jest najbardziej prawdopodobne,
- odwroty na otwarciu sesji,
- łączenie notowań z sesji właściwej z notowaniami pozasesyjnymi,
- interpretacja i wykorzystanie luk,
- radzenie sobie z dużą zmiennością oraz gwałtownymi zwrotami,
- wykorzystanie opcji w tradingu.
Do kogo skierowana jest ta książka?
Pozycja ta okaże się najbardziej przydatną zwolennikom analizy technicznej, a także tym, którzy swój trading opierają na analizie czystego wykresu cenowego. Książka jest bardzo szczegółowa, bogata w specyficzne nazewnictwo, co wymaga koncentracji i skupienia podczas czytania. Jest to lektura dedykowana traderom średniozaawansowanym lub zaawansowanym. Jej przestudiowanie pomoże w lepszym rozumieniu wykresów cenowych oraz skutecznym wyznaczaniu prawdopodobnych scenariuszy rozwoju sytuacji, a także poziomów dla zleceń otwierających bądź zamykających pozycje.
Jeśli chce się osiągnąć korzyści, które oferują współczesne rynki, informacje przedstawione w książce „Analiza price action: odwroty” z pewnością będę pomocne. Skuteczne wykorzystanie price action umożliwia generowanie zysków niezależnie od kierunku rynku czy otoczenia ekonomicznego.
Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również wpis blogowy Ala Brooksa „Czym jest price action? Sześć podstawowych aspektów”.