André Kostolany

André Kostolany to jedna z najciekawszych postaci europejskiego świata finansów. Urodził się na Węgrzech w 1904 roku jako najmłodszy z czworga rodzeństwa. Jego ojciec zajmował się produkcją spirytusu i sprawował funkcję członka rady miasta. Mimo że André Kostolany czuł się patriotą, większość życia spędził poza granicami swojego kraju. Przede wszystkim mieszkał we Francji, regularnie przebywając również w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.

Początkowo Kostolany nie wiązał przyszłości z giełdą. Ukończył historię sztuki oraz filozofię w Budapeszcie, planując zostać krytykiem literackim. Dopiero przyjaciel ojca, Adrian Perquel, wówczas znacząca postać na paryskiej giełdzie, zaraził go pasją do rynków finansowych, oferując młodemu filozofowi pracę w biurze maklerskim. Co ciekawe, Kostolany zachowywał dystans do kolegów po fachu, których osobowości postrzegał jako zbyt proste. Swoje pierwsze sukcesy inwestycyjne odnotował w późnych latach 20. XX wieku, kiedy to trafnie przewidział spadek akcji związany z wielkim kryzysem w USA. Wojna pokrzyżowała zawodowe plany André Kostolanya. Po niemieckiej inwazji na Francję w 1940 roku został zmuszony do opuszczenia Starego Kontynentu. Jego wybór padł na Nowy Jork, w którym spędził dziesięć lat. W USA rozwijał swoją karierę – został dyrektorem generalnym, prezesem i głównym udziałowcem w G. Ballai and Cie Financing Company. Po zakończeniu wojny powrócił do Paryża. Wówczas  poznał swoją przyszłą żonę. To właśnie w tym okresie, za radą psychologa, zaczął publikować pierwsze prace na temat rynków. Status finansowego celebryty zyskał po napisaniu niemalże 400 artykułów do niemieckiego magazynu „Capital”. Udzielał też chętnie wywiadów niemieckiej telewizji. Właśnie w tym kraju założył firmę inwestycyjną, która funkcjonuje po dziś dzień. Kostolany zarobił fortunę, inwestując w odbudowę zniszczonych wojną Niemiec.

Znany z zamiłowania do wygody i luksusu Kostolany wydał ponad dziesięć książek. Wśród najpopularniejszych i anglojęzycznych pozycji znalazła się „Psychologia giełdy”. To tam zawarł praktycznie wszystkie swoje teorie na temat funkcjonowania rynków finansowych. Zmarł we wrześniu 1999 roku w wieku 93 lat, pozostawiając po sobie wiele cennych rad dla przyszłych inwestorów.

Liczba produktów: 1