BŁĄDZĄ WSZYSCY (ale nie ja)

(1 opinia klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Okładka: miękka
stron: 240
Wymiary: 16,5 cm x 23,5 cm

47,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wszystko się wali? Skąd bierze się galeria osób publicznych, które nie potrafią przyznać się do błędu? Jaka jest przyczyna niekończących się kłótni małżeńskich o to, kto ma rację? Dlaczego widzimy obłudę u innych, ale nie u siebie? Czy wszyscy jesteśmy kłamcami? A może naprawdę wierzymy w historie, które opowiadamy?

W tej niezwykle wnikliwej i zajmującej książce znani psychologowie społeczni, Carol Tavris i Elliot Aronson, przyglądają się mechanizmom i obwodom mózgowym odpowiedzialnym za samousprawiedliwianie. Kiedy popełniamy błąd, musimy złagodzić dysonans poznawczy, który zagraża naszemu poczuciu własnej wartości. Dlatego tworzymy fikcje, które uwalniają nas od odpowiedzialności, przywracają nam przekonanie o własnej inteligencji, moralności i słuszności – przekonanie, które często każe nam brnąć coraz głębiej w działania głupie, niemoralne i błędne. Odwołując się do wieloletnich badań, autorzy tej książki przedstawiają fascynujące wyjaśnienie zjawiska samooszukiwania – jego mechanizmów, szkodliwych skutków i sposobów, w jakie możemy się od niego uwolnić. Przewróć stronę, ale wiedz, że już nigdy nie uchylisz się od odpowiedzialności równie łatwo, jak dotąd.

„Tavris i Aronson połączyli swoje imponujące umiejętności, aby stworzyć wspaniały wzorzec przenikliwości społecznej i naukowego zaangażowania. Nie popełnij błędu, musisz przeczytać tę książkę”
Robert B. Cialdini, autor książki „Wywieranie wpływu na ludzi.”

1 opinia dla „BŁĄDZĄ WSZYSCY (ale nie ja)”

  1. Tomek

    Najpopularniejszy chyba psycholog społeczny, Aronson, wraz z Carol Travis pokazują nam, co się dzieje w naszych głowach. Jak człowiek potrafi uzasadniać swoje błędne decyzje i jak mózg broni się przed zmianą decyzji. Wszystko opisane w formie popularnonaukowej, przystępnej dla czytelnika. Mnóstwo przykładów, informacje poparte są źródłami, łatwo więc sprawdzić autorów. Na mnie wrażenie zrobiły rozdziały nt badania dzieci przez psychologów, który pokazuje jak łatwo jest nawet nieświadomie, manipulować innymi, czy też o prokuratorach w USA, którzy mimo ewidentnych przesłanek za niewinnością oskarżonych podtrzymywali swoje zdanie. Polecam wszystkim, którzy interesują się psychologią społeczną, mechanizmami utwierdzania się w jakimś przekonaniu. Również gracze giełdowi powinni się z nią zapoznać, bo utwierdzanie się w błędnej decyzji to, podobno, nasza specjalność, zgodnie z powiedzeniem: „pozycja długoterminowa to nieudana krótkoterminowa spekulacja”.

Dodaj opinię