Cel inflacyjny w Polsce założenia i realizacja

Kategoria:
Wydawnictwo: CeDeWu
ISBN: 9788381024730
Okładka: Miękka
stron: 170
Wymiary: 16.5 cm x23.5 cm

49,40 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

System polityki gospodarczej oddziałuje na wiele aspektów i dziedzin procesu gospodarczego. W gospodarce rynkowej, wśród czynników i mechanizmów oddziaływania na gospodarkę, szczególną rolę odgrywa pieniądz. Polityka pieniężna, regulując podaż pieniądza i popyt na niego, steruje jednocześnie strumieniem zagregowanego popytu i wydatków, wpływając w ten sposób na poziom aktywności gospodarczej i przebieg cyklu koniunkturalnego. We współczesnej bankowości centralnej powszechnie przyjmuje się, iż podstawowym i najważniejszym celem ostatecznym polityki pieniężnej powinno być dążenie do osiągnięcia i utrzymywania stabilnej niskiej inflacji.

W książce przedstawiono analizę realizacji celu inflacyjnego w Polsce, uwzględniając ogólną prezentację polityki pieniężnej do 1998 r. oraz szczegółową ocenę realizacji strategii bezpośredniego celu inflacyjnego od 1999 r. W celu ujęcia możliwie wielu aspektów składających się na ogólny obraz prowadzonej polityki pieniężnej dokonano realizacji strategii bezpośredniego celu inflacyjnego w Polsce z różnych punktów widzenia.

Ponadto w książce:

  • podsumowano realizację celu inflacyjnego, zarówno w odniesieniu do zakładanych poziomów celu, jak i w odniesieniu do wartości referencyjnej z Maastricht;
  • oceniono skuteczność strategii BCI w odniesieniu do wyników weryfikacji postawionej w pracy hipotezy;
  • podjęto próbę wskazania potencjalnych czynników mogących wpłynąć na efekty realizacji strategii BCI w Polsce;
  • sformułowano rekomendacje dla polityki pieniężnej w Polsce co do przyszłych jej zadań i kierunków działania.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Cel inflacyjny w Polsce założenia i realizacja”