Efekt Cantillona

Kategoria:
Wydawnictwo: CeDeWu
ISBN: 9788381025829
Okładka: Miękka
stron: 190
Wymiary: 16,5 cm x 23,5 cm

57,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Książka napisana na podstawie rozprawy doktorskiej wyróżnionej w 2017 r. nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

Któż się nie zgodzi, że pieniądz ma znaczenie? Niestety, ekonomiści nie eksplorują dostatecznie kwestii związanych z inflacją monetarną i efektem Cantillona, czyli efektem dystrybucyjno-cenowym wynikającym z nierównomiernych zmian w podaży pieniądza oraz jego wpływem na gospodarkę. Wzrost podaży pieniądza nie wpływa w tej samej proporcji i w tym samym czasie na salda pieniężne wszystkich podmiotów gospodarczych – nowe pieniądze wprowadzane są do gospodarki poprzez określone kanały – dlatego też następuje dystrybucja dochodu oraz zmiany w strukturze relatywnych cen i produkcji. Niniejsza książka stanowi pierwsze systematyczne badanie kreacji nowych pieniędzy i kredytu w duchu pionierskiej analizy R. Cantillona. Autor pokazuje, że dla gospodarki istotny nie jest wyłącznie sam wzrost podaży pieniądza, ale także sposób, w jaki on zachodzi. Publikacja stanowi zatem ważny głos w fundamentalnej debacie na temat roli czynników pieniężnych w gospodarce, jak również na temat efektów i zasadności luźnej polityki monetarnej.

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Rozdział 1. Neutralność pieniądza
 3. Rozdział 2. Teoria efektu Cantillona
 4. Rozdział 3. Efekt Cantillona w historii myśli ekonomicznej
 5. Rozdział 4. Klasyfikacja efektu Cantillona
 6. Rozdział 5. Efekt Cantillona a ekspansja kredytowa
 7. Rozdział 6. Efekt Cantillona a wtórne cechy cyklu koniunkturalnego
 8. Rozdział 7. Efekt Cantillona a bańki cenowe
 9. Rozdział 8. Efekt Cantillona a nierówności dochodowo-majątkowe
 10. Rozdział 9. Międzynarodowy efekt Cantillona
 11. Streszczenie oraz wnioski końcowe
 12. Aneks. O tym jak Richard Cantillon dorobił się fortuny, stworzył teorię ekonomii i umarł w niewyjaśnionych okolicznościach
 13. Bibliografia

Recenzje ekspertów

Za wartościowy (…) wkład Autora do nauk ekonomicznych przychodzi uznać Jego rozważania o współczesnych zjawiskach stanowiących następstwo nierównomiernego rozprzestrzeniania się wzrostu podaży pieniądza w gospodarce (bańki cenowe, zróżnicowane postaci cykli koniunkturalnych, powiększanie się nierówności dochodowo-majątkowych w dzisiejszych społeczeństwach, występowanie międzynarodowych efektów wzrostu podaży pieniądza). Fragmenty pracy odnoszące się do powyższych kwestii są cennym wkładem do aktualnej dyskusji o stanie gospodarki światowej – w tym do oceny polityki pieniężnej prowadzonej przez największe banki centralne świata.

Dariusz Filar

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Efekt Cantillona”