Ekonometryczne modele rynków finansowych. Modele kursów giełdowych i kursów walutowych

Kategoria:
Wydawnictwo: WIG PRESS
ISBN: 8387014230
Okładka: miękka
stron: 164

52,40 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

W ostatnich latach na świecie wzrosło znaczenie modeli ekonometrycznych w analizie finansowych szeregów czasowych, zwłaszcza szeregów czasowych cen akcji, kursów walutowych i stóp procentowych. Stało się to możliwe m.in. dzięki powstaniu wielu modeli, mających u podstaw narzędzia matematyczne (w tym modeli ekonometrycznych) oraz rozwojowi technologii informatycznej, który to rozwój umożliwił stosunkowo łatwą implementację (a zatem również weryfikację) tych modeli w praktyce. Ta tendencja dotyczy również Polski. Potrzebne są zatem prace, które z jednej strony przedstawią w sposób przystępny skomplikowane modele matematyczne, a z drugiej – dokonają ich weryfikacji w odniesieniu do polskich finansowych szeregów czasowych.

Książkę tę można zaliczyć do przedstawionego powyżej nurtu. Jest to jednocześnie jedna z pierwszych pozycji w języku polskim, traktująca o modelach ekonometrycznych, które mogą być zastosowane do analizy finansowych szeregów czasowych. Książka ta może wypełnić przynajmniej część istniejącej luki w polskim piśmiennictwie naukowym w tym obszarze.

Prof. dr hab. Krzysztof Jajuga
Katedra Inwestycji Finansowych i Ubezpieczeń, AE Wrocław

Recenzja:

W ostatnich latach na świecie, dzięki powstaniu wielu modeli matematycznych oraz rozwojowi technologii informatycznej (dzięki czemu możliwa stała się ich implementacja i weryfikacja ), wzrosło znaczenie analiz finansowych szeregów czasowych, zwłaszcza szeregów czasowych cen akcji, kursów walutowych i stóp procentowych. Książka Brzeszczyńskiego i Kelma jest jedną z pozycji w języku polskim przedstawiających modele ekonometryczne, wykorzystywane jako narzędzia analityczne wspomagające, bądź bezpośrednio wyznaczające poszczególne decyzje inwestycyjne. Publikacja została podzielona na dwie części: modelowanie rynków finansowych i modele empiryczne. W pierwszej autorzy opisują wybrane zagadnienia dotyczące rynków finansowych, dynamiczne modele ekonometryczne, modele ARCH (modele z autoagresyjną warunkową heteroskedastycznością składnika losowego) i modelowanie procesów dostosowawczych (modele wektorowej korekty błędem VEC oraz modele z rozkładami opóźnień ADL), a w drugiej przykładowe modele empiryczne: modele klasy ARCH dla indeksu WIG i model kursu walutowego. Książka ta w przystępny sposób prezentuje skomplikowane modele, przez co może wypełnić przynajmniej część istniejącej luki w polskim piśmiennictwie naukowym w tym obszarze. Skierowana jest przede wszystkim do studentów kierunków finansowych i ekonometrycznych oraz analityków. Natomiast jej znaczenie praktyczne dla inwestorów w codziennej praktyce giełdowej wydaje się być znikome.

Łukasz Porębski, www.sii.org.pl

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ekonometryczne modele rynków finansowych. Modele kursów giełdowych i kursów walutowych”