Opis
Polska wersja jednego z najpopularniejszych podręczników amerykańskich do nauki ekonomii!
Przejrzyste, aktualne i zarazem interesujące wprowadzenie do zasad teorii ekonomii i podstawowych faktów dotyczących amerykańskiego i światowego systemu gospodarczego. Synteza uwzględniająca wszystkie konkurujące szkoły teoretyczne: eklektyzm postkeynesowski, monetaryzm, szkołę racjonalnych oczekiwań, libertarianizm szkoły z Chicago, marksizm i ekonomię radykalną.
Ze względu na objętość oryginału polskie wydanie zostało podzielone na dwa tomy.
Tom pierwszy obejmuje cztery części oryginału:
– Pojęcia podstawowe
– Makroekonomia, fluktuacja produktów i cen
– Pieniądz, stopy procentowe i deficyty
– Mikroekonomia, podaż i popyt oraz rynki produktów.
Tom drugi składa się z trzech kolejnych części:
– Płace, renta, zysk i podział dochodów
– Równość, sprawiedliwość, efektywność i rola państwa
– Wzrost gospodarczy i handel międzynarodowy
– Słowniczek podstawowych terminów oraz Indeks rzeczowy do obu tomów.
Podręcznik przeznaczony jest zarówno dla studentów pierwszego roku studiów ekonomicznych, jak i dla studentów innych kierunków, w programach których znajdują się podstawy wiedzy ekonomicznej. Z książki tej może też skorzystać każdy, kto chce dowiedzieć się, jakie mechanizmy i instytucje rządzą współczesną gospodarką rynkową.
Opinie o książce:
„[…] Niezwykle trudno oceniać podręcznik ekonomii P.A. Samuelsona, W.D. Nordhausa w słowach bardziej wyszukanych od tych, jakie zostały już na jego temat wypowiedziane. […] Piękno i prostota języka, jasność wywodu czynią trudne zagadnienia ekonomiczne zrozumiałymi nie tylko dla specjalistów, ale i początkujących adeptów wiedzy ekonomicznej…”
(prof. dr hab. Eugeniusz Zenon Czerwieniec, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu)
„[…] Podręcznik zmusza do myślenia, autorzy ciągle stawiają pytania, pokazują wątpliwości, przedstawiają szereg przykładów. Nie jest to jedynie zbiór podstawowych definicji, wypunktowanie przyczyn, skutków itd. jak to się często zdarza w podręcznikach. To wszystko znajduje się w podręczniku, ale jest umiejętnie serwowane i to w odpowiednich dawkach…”
(prof. dr hab. Stanisław Swadźba, Akademia Ekonomiczna w Katowicach)