Ekonomia wiedzy niedoskonałej

Kategoria:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Okładka: Miękka
stron: 316
Wymiary: 16,5 cm x 23,8 cm

48,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„Ekonomia wiedzy niedoskonałej – to przełomowa książka, która dla istniejącej ortodoksji ekonomicznej jest czymś doprawdy niepokojącym.”
Anatole Kaletsky, „The Times”

„Ekonomia wiedzy niedoskonałej” to próba przedefiniowania podstaw współczesnej ekonomii.

Teoria ekonomii zabrnęła w ślepa uliczkę: chce zbudować dokładny model pozwalający na ścisłe przewidywania zachowań uczestników rynku. Frydman i Goldberg pokazują, że w świecie współczesnego kapitalizmu, w którym jednostki nagradzane są za zachowania innowacyjne – a więc nieprzewidywalne – taki model jest utopią. Skutkiem tej fundamentalnej słabości poznawczej są niepowodzenia w praktyce, odbijające się na życiu zwykłych ludzi.

Autorzy rozprawiają się z iluzją wiedzy absolutnej i proponują podejście dopuszczające możliwość nieprzewidywalnych zmian w strukturze zależności między zmiennymi. Otrzymują w ten sposób prognozy mniej ścisłe, ale za to bardziej wiarygodne.

„Romanowi Frydmanowi i Michaelowi Goldbergowi udało się opisać nasz świat fundamentalnej niepewności – dzięki zastosowaniu nowego terminu „ekonomia wiedzy niedoskonałej”.”
John Kay, „Financial Times”

„Frydman i Goldberg proponują realistyczne rozumienie tego, jak kształtują się oczekiwania. Uznają, że uniwersalne zasady są czymś z natury niemożliwym i przedstawiają bardziej twórczy sposób rozumienia historii rynków walutowych i kontraktów terminowych.”
Kenneth J. Arrow, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

„Jeśli nurtowało cię to, jak pogodzić niepewność z modelami równowagi, których ekonomiści używają do wyjaśnienia mechanizmów rynkowych, to powinieneś przeczytać (i to nie raz) tę książkę. Historia makroekonomii będzie się liczyć „do” i „od” Ekonomii wiedzy niedoskonałej.”
Jean-Paul Fitoussi, przewodniczący l’Observatoire français des conjonctures économiques w Paryżu

„Ekonomistów bardzo wcześnie uczy się wiary w to, że modele, które nie generują dokładnych przewidywań, w ogóle nie są warte uwagi. To jednak nieprawda. Modele ekonomiczne są użyteczne tylko wówczas, gdy odzwierciedlają podstawowy fakt, że uczestnicy rynku mają różne poglądy na przyszłość. Kwestię tego, jak ta rozmaitość przekonań z czasem przekłada się na ceny, należy pozostawić rynkowi. Nie można żywić nadziei, że jakikolwiek model matematyczny jest w stanie dokładnie odzwierciedlać to, co robią rynki.”
Roman Frydman w wywiadzie dla „The International Economy Magazine”

„Szczęśliwie dla mnie i jak sądzę dla ekonomii jako dziedziny naukowej ta głęboko oryginalna i ważna książka wydaje się kierować nas z powrotem na właściwy szlak – na drogę ku ekonomii opartej na autentycznych mikropodstawach, a zarazem mającej zdolność wyjaśnienia niektórych spośród wielu aspektów współczesnej gospodarki, aspektów, których podejście racjonalnych oczekiwań z natury swojej wyjaśnić nie potrafi.”
Edmund S. Phelps, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, fragment przedmowy

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ekonomia wiedzy niedoskonałej”