Opis
„W pracy próbuję odpowiedzieć na pytanie, sformułowane – czterdzieści lat temu – przez Witolda Kulę: Czy jest możliwe racjonalne gospodarowanie w warunkach braku konkurencji?
Oceniając zachowania podmiotów w gospodarce centralnie planowanej, trudno jest zgodzić się z Ludwigiem von Misesem, że jest ona nieracjonalna. Ale również nie można zgodzić się z Oskarem Lange, który oczekiwał, że w gospodarce socjalistycznej podmioty będą dążyć – zgodnie z neoklasyczną formułą ekonomii – do maksymalizacji różnicy między efektem a nakładem. Staram się wyjaśniać zarówno prawa rządzące rozmiarami nadwyżki gospodarczej, jak i prawa dynamiki długofalowej, w tym zwłaszcza wewnętrzne źródła rozkładu danego ustroju.
Tak, skutecznie udało nam się obalić kapitalizm, teraz jedyny problem, to wyjść z feudalizmu – powiedział przed wielu laty Michał Kalecki o socjalizmie. I to jest problem aktualny do dziś” – tak o książce jej Autor Stefan Małecki-Tepicht.
W Aneksie ostatni tekst Jerzego Tepichta zamieszczony wJournal of Peasant Studiem i dyskusja wokół problemów w nim poruszanych.