Frakersi. O gazie i ropie łupkowej

Kategoria:
Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
ISBN: 9788363993900
Okładka: twarda
stron: 336
Wymiary: 16 cm x 24 cm

56,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Eksperci rynku energii snuli w ostatnich latach dramatyczne wizje, przewidując niedobory ropy naftowej i gazu ziemnego. Polityczni decydenci zastanawiali się, jak będzie wyglądał świat, w którym popyt na te surowce zacznie przewyższać podaż, śrubując ceny energii do granic możliwości. I nagle wszystko się zmieniło. Garstka Amerykanów, wśród nich Aubrey McClendon, Harold Hamm i Mark Papa, uparła się bowiem, że w szczególnym rodzaju skały – łupku, znajdują się nieprzebrane bogactwa ropy i gazu. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do nich dostać. Wielkie firmy naftowe zrezygnowały właśnie z poszukiwania nowych źródeł energii na amerykańskiej ziemi i wydawało się, że światu grozi kryzys energetyczny. Jednak poszukiwacze czarnego złota byli konsekwentni. Eksperymentując ze szczelinowaniem hydraulicznym w straszliwie gęstych skałach – proces ten dziś znany jest jako frakowanie – dokonali przełomu. „Frakersi” to pasjonująca książka o ludziach, którzy zmienili kurs historii gospodarczej, środowiskowej i geopolitycznej świata. Ale to także historia gniewnego sprzeciwu wobec rewolucji energetycznej.

Posłuchaj rozmowy o książce „Świat surowców” Doroty Sierakowskiej:

O autorze

Gregory Zuckerman jest amerykańskim dziennikarzem ekonomicznym i biznesowym.

Pisze dla Wall Street Journal i komentuje w stacjach telewizyjnych CNBC oraz Fox Business. Jest autorem bestsellerowej książki „The Greatest Ever Trade”, opowiadającej o tym, jak w 2007 roku amerykański inwestor John Paulson zarobił miliardy dolarów dzięki skomplikowanym instrumentom finansowym opartym na przeszacowanym rynku kredytów hipotecznych. Zuckerman dwukrotnie zdobył nagrodę Geralda Loeba oraz nagrodę dziennikarską New York Press Club. Ukończył Uniwersytet Brandeis. Mieszka w New Jersey z żoną i dwoma synami. Jest fanem bejsbolu.

Recenzje ekspertów

Są przynajmniej dwa powody, dla których warto przeczytać Frakersów. Pierwszy to podana w przystępny sposób wiedza o węglowodorach zawartych w skałach łupkowych, leżących zazwyczaj kilometry pod powierzchnią ziemi, o tym, jak się do nich dobrać i co z tego wynika. Drugi powód jest istotniejszy. To pojawiająca się przed czytelnikiem szansa uświadomienia sobie jakich warunków, wymagają i w jakich następują wielkie przełomy technologiczne.

Tomasz Konik

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Frakersi. O gazie i ropie łupkowej”