Freedonomia

Kategoria:
Wydawnictwo: MT Biznes
ISBN: 9788362195626
Okładka: miękka
stron: 216
Wymiary: 15 cm x 22,3 cm

41,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Ceną wolności jest nieustanna czujność.

Dlaczego wolnego rynku jest coraz mniej, a udział państwa w gospodarce rośnie? Dlaczego drinki w restauracjach są takie drogie? Czemu legalna aborcja wzmaga przestępczość, zamiast ją obniżać? Czy to chciwe korporacje naftowe zawyżają ceny paliw? Jak zasady finansowania kampanii wyborczych odcinają nowych kandydatów od władzy? Czy szkoły publiczne nadal są narzędziem indoktrynacji? Dlaczego Adam Smith miał rację, a autorzy Freakonomii się mylą?

„Morderca” absurdalnych teorii, błyskotliwy ekonomista John R. Lott porusza palące tematy społeczne i gospodarcze. Odkrywa zaskakujące prawdy. Podaje wyniki badań. Odpowiada faktami na mity i zabobony. Zagląda pod dywany i zadaje niewygodne pytania.

Z „Freedonomii” dowiesz się:

– jak współczesne gildie blokują dostęp do rynku pracy,

– jak podwójnie wygrać z konkurentem stosującym dumping,

– czy nowy samochód naprawdę traci 20 procent wartości, gdy wyjeżdża z salonu dilera,

– czemu grupy interesu łożą dziś na polityków więcej pieniędzy niż kiedyś,

– jak polityka dzielenia rynku ratuje ludziom życie,

– jak równouprawnienie kobiet przekłada się na wzrost kosztów państwa,

– czemu LoJacki się nie sprzedają,

– dlaczego bilety lotnicze last minute są takie drogie.

O autorze

John R. Lott Jr. był głównym ekonomistą Amerykańskiej Komisji Orzecznictwa. Sprawował funkcje na najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelniach, od Wharton School po Uniwersytet Yale. Napisał ponad 90 artykułów opublikowanych w dziennikach „New York Times”, „Los Angeles Times”, „USA Today” i „Chicago Tribune”. Jest aktywnym obrońcą wolnego rynku i autorem dwóch bestsellerowych książek: The Bias Against Guns oraz More Guns, Less Crime.

Recenzje ekspertów

John Lott uświadamia, że gospodarka opiera się na wolnych umysłach, wolnych rynkach i wolnym handlu.

John Fund

Mimo przytłaczających dowodów z całego świata, wielu ludzi z elit – w tym eksperci akademiccy, dziennikarze, politycy i autorzy – twierdzi, że wolny rynek jest zawodny. Ci ludzie popierają interwencjonizm państwowy, a nawet model centralnego planowania. We Freedonomii John Lott rozwiewa mit o nieefektywności rynku i obala argumenty przemawiające za zwiększaniem udziału państwa w gospodarce. Opierając się na faktach, a nie na ideologii, Lott udowadnia, że największe bogactwo daje społeczeństwu wolny rynek, a nie polityka społeczna czy kontrola przedsiębiorstw, rynku pracy i zwiększone nakłady na walkę z przestępczością. Tę książkę musi przeczytać każdy, kto chce pojąć, czym jest wolność.

Edwin Meese III

„Freedonomia” jest długo oczekiwanym antidotum na nadmierne uproszczenia i skróty myślowe Freakonomii. John Lott zastępuje zabobony faktami gospodarczymi. Podejmuje niepopularne tematy, takie jak podwyżki cen benzyny czy dotacje na kampanie polityczne. Broni uczciwości agentów nieruchomości i argumentuje za prawem do posiadania broni. Ujawnia bezskuteczność rządowych prób kontrolowania wszystkiego, od szkolnictwa po wyprawy arktyczne.

Murray Weidenbaum

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Freedonomia”