Opis
Przedsiębiorstwa, działające w naszym kraju, podlegają już zasadniczo takim samym regułom gry, jak firmy działające w rozwiniętych gospodarkach rynkowych. Niniejsza książka jest poświęcona wybranym obszarom fuzji i przejęć przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem fuzji i przejęć na polskim rynku kontroli.
Oryginalność proponowanego ujęcia wynika z dwóch źródeł. W książce znalazły się poszerzone i pogłębione studia, dotyczące wybranych aspektów fuzji i przejęć przedsiębiorstw. Podejście to pozwoliło autorom na większą swobodę w doborze tematów szczegółowych i na bardziej wyspecjalizowane ujęcie tematu.
Druga odmienność polega na analizie polskich realiów rynku kontroli przedsiębiorstw. Dostępna do tej pory literatura na ten temat stanowi, poza nielicznymi wyjątkami, tłumaczenia z literatury zagranicznej, przede wszystkim anglosaskiej. Materiał niniejszy obejmuje zagadnienia znane z polskiego rynku, przedstawione w szerszym kontekście międzynarodowym.
Książka niniejsza jest pierwszą próbą kompleksowego omówienia rynku kontroli w Polsce. Połączenia i przejęcia przedsiębiorstw dokonują się w Polsce na szeroką skalę, wiążąc się często z takimi procesami, jak prywatyzacja oraz inwestycje zagraniczne. Wydaje się przy tym, że praktyka wciąż wyprzedza teorię. W książce tej Czytelnik znajdzie jednak również odniesienia do szerszego kontekstu międzynarodowego, w tym charakterystykę kierunków ewolucji i perspektyw rozwoju światowej aktywności konsolidacyjnej.
Prezentowana w książce problematyka podzielona została na sześć rozdziałów. W pierwszym z nich przedstawiono charakterystykę polskiego rynku kontroli, wraz ze wskazaniem jego specyfiki oraz tendencji rozwojowych. Rozdział drugi obejmuje charakterystykę specyficznych odmian fuzji i przejęć oraz działań im towarzyszących, np. dezinwestycji. W rozdziale trzecim zaprezentowano analizy porównawcze polskiego rynku kontroli w kontekście dojrzałych rynków kapitałowych. Część czwarta obejmuje omówienie rzadziej podejmowanych elementów procesu przejęcia, jak współpraca z doradcami i negocjacje. W piątym rozdziale wskazano miejsce fuzji i przejęć w ramach zarządzania wartością przedsiębiorstw. Rozdział kończy analiza najczęstszych przyczyn sukcesów i niepowodzeń działań koncentracyjnych. Ostatni rozdział zawiera studia przypadków z polskiej praktyki gospodarczej.
Pozycja jest adresowana zarówno do osób związanych z praktyką gospodarczą, jak i pracowników naukowych oraz studentów.