Kiedy warto podejmować ryzyko? Jaki jest związek między finansami a psychologią?
Książka wpisuje się w nurt finansów behawioralnych, dział wiedzy stanowiący psychologiczne podejście do rynku papierów wartościowych. Skierowana jest zarówno do osób zajmujących się teorią rynku, jak i do praktyków. Pozwala na zrozumienie psychologicznych uwarunkowań inwestowania. Ponadto w książce:
przedstawiono proces podejmowania decyzji inwestycyjnych w oparciu o teorię perspektywy Daniela Kahnemana i Amosa Tversky’ego
zaprezentowano długą listę mechanizmów psychologicznych w sferze poznawczej, motywacyjnej i emocjonalnej inwestora
Recenzja książki „Psychologia skutecznego tradingu”:
Prof. dr hab. Piotr Zielonka o książkach „Giełda i psychologia” oraz „Punkt odniesienia”:
Recenzje ekspertów
Piotr Zielonka combines academic rigor with remarkable insights; his work is eminently applicable across so many domains.
Nassim Nicholas Taleb
Mało jest jeszcze książek, które dawałyby całościowy obraz ewolucji finansów behawioralnych i wzajemnych zależności między ich elementami. Pracę Zielonki niewątpliwie wyróżnia to, że jest jedną z takich książek. Andrzej Sławiński Profesor Szkoły Głównej Handlowej Podstawowym osiągnięciem pracy jest wskazanie związków analizy technicznej z analizą behawioralną, a zwłaszcza tego, że zachowania w analizie technicznej nie wynikają z metod tej analizy, lecz z przesłanek psychologicznych.
Krzysztof Jajuga
Książka Piotra Zielonki w systematyczny sposób prezentuje zarówno najważniejsze dokonania psychologii rynku finansowego, jak i – co stanowi szczególny walor publikacji – dorobek wieloletnich badań autora prowadzonych w tej dziedzinie. I dla osób profesjonalnie związanych z rynkiem finansowym, i dla aktywnych inwestorów książka ta stanowić będzie doskonałą okazję do refleksji nad stosowanymi strategiami inwestycyjnymi oraz kontekstem podejmowanych decyzji.
Grzegorz Łętocha
Niniejsza publikacja nie tylko zapoznaje czytelnika z różnymi zaskakującymi fenomenami psychologii rynku finansowego, lecz także ukazuje ich źródła i przedstawia wyjaśnienia oparte na poważnych teoriach naukowych. Nie ma wątpliwości, że Czytelnik ma do czynienia z jednym z najbardziej kompetentnych wykładów w tej dziedzinie.
Tadeusz Tyszka
To pierwsza naukowa książka na temat inwestowania, którą czytałem z wypiekami na twarzy.
Tomasz Modzelewski
To dla mnie wielka przyjemność widzieć kolejne wydanie książki Piotra Zielonki „Giełda i psychologia”. Badania Autora w dziedzinie finansów behawioralnych zapewniły mu wgląd w psychologiczne aspekty rynku. Jego prace angażują zarówno teoretyków, jak praktyków giełdowych. Ja sam bardzo często z nich korzystam.