Globalne rynki finansowe

Kategoria:
Wydawnictwo: PWN
ISBN: 9788301160647
Okładka: miękka
stron: 378
Wymiary: 16,5 cm x 24 cm

56,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Kompleksowe opracowanie dotyczące globalnych rynków finansowych, z odniesieniem do aktualnych wydarzeń, tendencji i stosowanych mechanizmów.

W ostatnich dekadach rynki finansowe przeszły prawdziwą metamorfozę. Nie są to już lokalne wyspy kapitału, skupione w kilku centrach finansowych. Dzięki rozwojowi technologii komunikacyjnych, znoszeniu barier prawnych i psychologicznych oraz poszukiwaniu nowych źródeł dochodów i dywersyfikacji inwestycji od kilkunastu lat rynki stają się coraz bardziej globalne. Proces ten został przyhamowany, ale nie cofnięty, w trakcie trwającego od 2007 roku kryzysu finansowego.

Świat finansów stał się wielobiegunowy. O ile jeszcze w końcu lat 90. inwestycje transgraniczne przepływały głównie między USA i Europą Zachodnią oraz ? w mniejszym zakresie ? Japonią, to obecnie z każdym rokiem rośnie znaczenie innych obszarów, zwłaszcza Dalekiego Wschodu.

Celem książki jest jak najpełniejsze zaprezentowanie mechanizmów, technik i instrumentów globalnych rynków finansowych, ich uczestników oraz segmentów, z odniesieniem do wydarzeń na rynkach globalnych, zwłaszcza w latach 2007-2013. Autor omawia takie zagadnienia, jak:

– ewolucja globalnej architektury finansowej w trakcie kryzysu,

– rynek walutowy,

– globalne rynki instrumentów dłużnych i akcji (giełdy papierów wartościowych),

– rynki instrumentów pochodnych i strukturyzowanych,

– globalne rynki towarowe i surowcowe,

– rynki funduszy inwestycyjnych,

– inwestycje alternatywne,

– europejska integracja i dezintegracja walutowa,

– raje podatkowe – centra finansowe offshore,

– kolejne odsłony kryzysu finansowego i mechanizmy walki z nim.

Opisanych zostało wiele innowacji finansowych, które zaistniały na rynkach w ostatnim czasie. Częste odniesienia do rynku polskiego czynią tę pozycję szczególnie wartościową dla rodzimego czytelnika.

Publikacja jest udaną próbą globalnego spojrzenia obejmującego wiele istotnych zagadnień, umiejętnie i dojrzale wkomponowanych w logiczną całość obejmującą ten jakże ważny problem. Książka ma cechy nie tylko „typowego” podręcznika akademickiego, ale również pozycji inspirującej do przemyśleń, istotnych w procesie kształtowania młodzieży.

(Z recenzji prof. dr. hab. Jacka Grzywacza)

Książka jest adresowana głównie do studentów kierunków ekonomicznych, ze specjalnościami: finanse, bankowość, rynki finansowe, inwestycje kapitałowe itp., ale również do pracowników banków, zwłaszcza bankowych doradców klientów i innych instytucji finansowych. Przystępna forma przekazu umożliwia lekturę również każdemu zainteresowanemu zjawiskami zachodzącymi w światowych finansach, które mają coraz większy wpływ na codzienne życie każdego z nas.

O autorze

Doktor nauk ekonomicznych. Adiunkt w Instytucie Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu bankowości i rynków finansowych. W badaniach koncentruje się na innowacjach finansowych i zarządzaniu majątkiem finansowym. Wieloletni dyrektor departamentów bankowości prywatnej największych polskich banków. Wiceprezes banku prywatnego Rothschilda w Luksemburgu oraz założyciel i dyrektor generalny jego polskiego przedstawicielstwa. Członek rad nadzorczych i przewodniczący komitetów audytu w kilku spółkach giełdowych i instytucjach rynku kapitałowego. plokarz@alk.edu.pl.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Globalne rynki finansowe”