Instrumenty pochodne. Przewodnik menedżera

(1 opinia klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: WIG PRESS
ISBN: 9788387014537
Okładka: Twarda
stron: 155

62,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

OSTATNIE EGZEMPLARZE. OBWOLUTY MOGĄ NOSIĆ ŚLADY DŁUŻSZEGO MAGAZYNOWANIA

Książka w przystępny sposób opisuje podstawowe mechanizmy rynku instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty futures, opcje, kontrakty swap i forward. Jest to pozycja szczególnie przydatna menedżerom, którzy chcą poznać podstawy tej dziedziny, a w szczególności rodzaje ryzyka związane z tego typu instrumentami finansowymi.

Autor czerpie z szerokich doświadczeń rynku amerykańskiego, opisując stosowane na nim rozwiązania prawne i techniczne, ale przedstawia również sytuację na innych rozwiniętych rynkach międzynarodowych. Szczególnie ciekawe są cytowane przez autora dokumenty opisujące szczegółowo kryzysy rynkowe związane z japońską korporacją Sumitomo, której pracownik, manipulując światowym rynkiem miedzi, doprowadził do jego załamania i ogromnych strat własnej firmy. W załączniku do książki znajduje się też raport komisji nadzoru bankowego, analizujący przyczyny głośnego upadku Barings Bank. Oba przykłady są ściśle związane z rynkiem instrumentów pochodnych.

W książce przedstawiona została szczegółowa analiza różnych, czasem trudno wyobrażalnych rodzajów ryzyka, na jakie narażony jest uczestnik rynku instrumentów pochodnych. Autor nie tylko ostrzega przed zagrożeniami, ale także radzi, w jaki sposób skutecznie się przed nimi obronić. Szczególną uwagę poświęca zagadnieniom zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie i skutecznemu nadzorowaniu poczynań własnych pracowników. W pracy Johnsona znaleźć można także interesującą próbę spojrzenia na przyszłość rynku instrumentów pochodnych. Przekład polski przygotowany został we współpracy z Arthur Andersen Polska.

Spis treści

 1. Przedmowa do wydania polskiego
 2. Po co zawracać sobie głowę tą książką?
 3. Wstęp
 4. Rozdział 1. Co to są instrumenty pochodne?
 5. Rozdział 2. Dlaczego istnieją instrumenty pochodne?
 6. Rozdział 3. Wezwijcie prawników
 7. Rozdział 4. Gdzie jest ryzyko?
 8. Rozdział 5. Analiza katastrofy – Sumitomo i rynek miedzi
 9. Rozdział 6. Wymiar międzynarodowy
 10. Rozdział 7. Róbmy to, jak należy
 11. Rozdział 8. Co zalecają profesjonaliści?
 12. Rozdział 9. Przygotowując się na przyszłość
 13. Rozdział 10. Wymiar polityczny
 14. Podsumowanie
 15. Dodatek. Podsumowanie z dochodzenia w celu wyjaśnienia okolicznosći upadku Barings Bank

Recenzje ekspertów

Książka Johnsona ukazała się na rynku polskim w 2001 roku. Kilka lat przed tym jak polskie przedsiębiorstwa zanotowały ogromne straty dzięki nieumiejętnemu posługiwaniu się opcjami walutowymi, brakiem wiedzy na temat nadzoru nad osobami zajmującymi się transakcjami zabezpieczającymi i generalnie brakiem wiedzy o mechanizmach działania instrumentów pochodnych.

Gdyby zadano sobie trud przeczytania tej pozycji wielu strat można byłoby uniknąć. Autor krok po kroku opisuje jak powinien wyglądać proces naboru pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie portfelem pochodnych, w jaki sposób go nadzorować, a nawet jak skonstruować umowę, żeby było wiadomo kto ponosi odpowiedzialność w razie błędów. „W Twoim przedsiębiorstwie nie ma miejsca dla kowbojów. […] Należy przykładać dużą wagę do tego, aby operacje na instrumentach pochodnych nie były traktowane w oderwaniu od reszty życia spółki.” To oczywistości, niestety dla wielu menadżerów w polskich firmach przed 2007 rokiem takimi nie były.

Jedną z cenniejszych części książki jest ta poświęcona ryzykom. Zarówno powszechnie znanym i typowym, jak i mniej znanym, a równie powszechnym (np. Ryzyko Polyanny, czy ryzyko Forresta Gumpa, więcej na blogi.bossa.pl)

Grzegorz Zalewski

1 opinia dla „Instrumenty pochodne. Przewodnik menedżera”

 1. Sebastian

  Po lekturze tej książki nie czuję, że wiem coś więcej na temat kontraktów czy opcji. Jak dla mnie ogólnikowo. Oczekiwałem, że dowiem się czegoś więcej o specyfice i obrocie, a 3/4 treści jest na temat ryzyka i opisu poniesonych strat przez kilka znanych przedsiębiorstw ale bez szczegółów na temat transakcji, które doprowadziły do tych strat, czy choćby opisu ogólnej sytuacji rynkowej. np. streszczę 1/4 książki; Sumitomo spekulując na rynku miedzi poniosło stratę. Dla mnie ta książka to lanie wody ale może nie potrafię docenić jej wartości.

Dodaj opinię