Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC

(2 opinie klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788396466594
Okładka: Twarda
stron: 338
Wymiary: 16,5 cm x 23,5 cm

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Publikacja w kompleksowy sposób omawia ideę inwestowania indeksowego. Prezentuje jego istotę, podstawy teoretyczne, implikacje praktyczne oraz zalety i wady. Obejmuje również dogłębną charakterystykę indeksów, których wyniki odwzorowują instrumenty indeksowe. Wiele miejsca poświęcono praktycznym aspektom inwestowania w tego rodzaju instrumenty. W szczególności zaprezentowano szereg wskazówek związanych zarówno z procesem selekcji produktu, jak i firmy go oferującej.

Wśród instrumentów indeksowych najmniej znane są instrumenty typu ETN i ETC. Oferują one możliwości, jakich często nie mogą zapewnić fundusze indeksowe i fundusze ETF, ale wymagają większej wiedzy i świadomości różnorodnych rodzajów ryzyka. W książce szczegółowo scharakteryzowano te instrumenty finansowe oraz ich dotychczasowy rozwój, a także opisano pierwszy ETC notowany na GPW – The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC stworzony przez spółkę HANetf.

  • Jakie korzyści daje inwestowanie indeksowe?
  • Jak wybrać produkt indeksowy i ocenić firmę go oferującą?
  • Czym są instrumenty finansowe typu ETN i ETC, co je odróżnia od funduszy indeksowych i funduszy ETF?
  • Jakie są najważniejsze cechy indeksów naśladowanych przez instrumenty indeksowe?
  • Jakie są najważniejsze zalety i ryzyka towarzyszące inwestowaniu w ETN i ETC?

Rozszerzony opis książki „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC”

Ostatnie dekady obfitowały w wiele istotnych innowacji na rynku finansowym, jednak duża część z nich miała ograniczony zasięg, była bowiem adresowana głównie do inwestorów instytucjonalnych. Znalazły się jednak takie, które trafiły pod strzechy i zyskały popularność wśród indywidualnych inwestorów.

Do tego grona zaliczają się między innymi instrumenty finansowe, które umożliwiają realizację idei inwestowania indeksowego. Ich głównym zadaniem jest naśladowanie wyniku inwestycyjnego określonego indeksu lub aktywów (np. surowca albo kryptowaluty). Pozwoliły one wyrównać szanse pomiędzy profesjonalnymi a nieprofesjonalnymi uczestnikami rynku finansowego. Stało się tak, gdyż znacząco ograniczyły lub nawet wyeliminowały różnice w dostępie do niektórych typów aktywów, mało znanych rynków geograficznych, sektorów gospodarki czy niszowych strategii inwestycyjnych. W rezultacie dziś niemal każdy może w prosty i efektywny sposób inwestować za pośrednictwem tych instrumentów finansowych, nie tylko w najbardziej popularne papiery wartościowe i na dojrzałych rynkach finansowych, lecz także w aktywa, które jeszcze do niedawna były trudno dostępne dla szerokiego grona inwestorów (np. obligacje korporacyjne i komunalne, metale przemysłowe, towary rolne) i obecne na rynkach rozwijających się.

Indeksowe instrumenty finansowe

Najważniejszymi instrumentami finansowymi tego rodzaju są obecnie bardzo popularne – zwłaszcza w USA i w Europie – indeksowe fundusze inwestycyjne i fundusze ETF. Mimo uniwersalnego charakteru i możliwości wszechstronnego zastosowania nie są one jednak w stanie spełnić oczekiwań wszystkich inwestorów. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że – jako regulowane, otwarte fundusze inwestycyjne – są zobowiązane do przestrzegania rygorystycznych przepisów dotyczących m.in. polityki inwestycyjnej.
Ograniczeń tych pozbawione są funkcjonujące od pierwszej dekady XXI wieku instrumenty finansowe typu ETN (exchange-traded notes) i ETC (exchange-traded commodities). W odróżnieniu od funduszy indeksowych i ETF-ów są to instrumenty dłużne emitowane przez banki, inne instytucje finansowe lub spółki specjalnego przeznaczenia. Nie podlegają one limitom inwestycyjnym, dzięki czemu inwestorzy mogą za ich pośrednictwem lokować kapitał w mniej zdywersyfikowany koszyk instrumentów finansowych (akcji, obligacji) bądź nawet w akcje jednej spółki (na ogół z zastosowaniem dźwigni) lub w jeden konkretny towar, walutę czy kryptowalutę. Tego rodzaju podejście zwiększa potencjał możliwych do osiągnięcia zysków w porównaniu z funduszami indeksowymi i funduszami ETF, ale generuje też wyższe ryzyko inwestycyjne.

Studium poświęcone instrumentom ETN i ETC

Książka Tomasza Miziołka „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” pozwala zapoznać się zarówno z podstawowymi informacjami na temat instrumentów finansowych typu ETN i ETC, ich różnymi rodzajami, korzyściami, jakie oferują, jak i ryzykiem, jakie towarzyszy inwestowaniu w nie – biorąc pod uwagę ich formę prawną, ekspozycję inwestycyjną, cel inwestycyjny oraz zasady obrotu. Dodatkowo scharakteryzowane zostało w niej ryzyko inwestowania na rynku towarowym, walutowym i kryptowalutowym. Dzięki temu może być wykorzystana zarówno przez początkujących inwestorów, jak i przez osoby mające doświadczenie w inwestycjach giełdowych – na rynku akcji czy na rynku funduszy ETF – które chcą poszerzyć spektrum inwestycji o nowe instrumenty i strategie.

Kompleksowa pozycja poświęcona problematyce inwestowania pasywnego

W książce znalazło się również szerokie omówienie inwestowania indeksowego. Autor przedstawia jego istotę, podstawy teoretyczne i implikacje praktyczne, charakteryzuje najważniejsze i najpopularniejsze formy inwestowania indeksowego oraz wskazuje jego zalety i wady. Nie zabrakło także szczegółowego opisu różnego rodzaju indeksów – zaprezentowane zostały ich najistotniejsze zalety i wady, które mogą być przydatne dla inwestorów w procesie wyboru najlepszego dla nich produktu indeksowego.

Bardzo istotnym elementem książki jest analiza praktycznych aspektów inwestowania w instrumenty indeksowe. Aby skutecznie inwestować nie wystarczy bowiem poznać zasady ich działania i główne cechy replikowanych przez nie indeksów. Konieczna jest również wiedza na temat tego, w jaki sposób wybrać produkt, który będzie odpowiedni z punktu widzenia naszych celów i profilu inwestycyjnego (w szczególności akceptowanego poziomu ryzyka). Dlatego też książka zawiera szereg wskazówek związanych z procesem selekcji produktu indeksowego – poczynając od wszechstronnej analizy samego instrumentu (odrębnie opisane zostały cechy instrumentów oferujących ekspozycję na rynek kapitałowy, kryptowalutowy i towarowy), poprzez omówienie firmy oferującej taki produkt, kończąc zaś na analizie giełdy papierów wartościowych, na której jest notowany. Ponadto znalazło się w niej wiele praktycznych porad odnoszących się do inwestowania w instrumenty indeksowe na giełdach.

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również wpis blogowy dr. Tomasza Miziołka „Na co należy zwrócić uwagę, wybierając instrumenty indeksowe?”.

Rozmowa z Tomaszem Miziołkiem i debata oksfordzka pt. „Czy inwestowanie indeksowe jest dla każdego?”:

ETFy notowane na GPW inwestujące na zagranicznych rynkach – Tomasz Miziołek [webinar]:

Spis treści

Podziękowania

Wstęp

Rozdział 1 Inwestowanie indeksowe

  1. Pasywne inwestowanie a inwestowanie indeksowe
  2. Instrumenty inwestowania indeksowego
  3. Zalety inwestowania indeksowego
  4. Wady inwestowania indeksowego

Rozdział 2 Instrumenty finansowe typu ETN

  1. Istota i podstawowe cechy instrumentów typu ETN
  2. Rodzaje instrumentów finansowych typu ETN
  3. Ryzyko inwestowania w instrumenty finansowe typu ETN
  4. Ryzyko wynikające z formy prawnej
  5. Ryzyko związane z polityką inwestycyjną
  6. Ryzyko będące konsekwencją celu inwestycyjnego
  7. Ryzyko będące pochodną zasad obrotu
  8. Ryzyko na rynku kryptowalutowym

Rozdział 3 Instrumenty finansowe typu ETC

  1. Istota i podstawowe cechy instrumentów typu ETC
  2. Rodzaje instrumentów finansowych typu ETC
  3. Ryzyko inwestowania w instrumenty finansowe typu ETC
  4. Ryzyko na rynku towarowym
  5. Ryzyko na rynku walutowym

Rozdział 4 Instrumenty finansowe typu ETN i ETC a inne indeksowe instrumenty finansowe

  1. Kryteria prawne
  2. Kryteria ekonomiczne

Rozdział 5 Indeksy replikowane przez indeksowe instrumenty finansowe

  1. Istota indeksu
  2. Indeksy akcyjne
  3. Indeksy papierów dłużnych
  4. Indeksy towarowe
  5. Indeksy walutowe
  6. Indeksy kryptowalutowe
  7. Indeksy zmienności

Rozdział 6 Inwestowanie w indeksowe instrumenty finansowe

  1. Analiza indeksowego instrumentu finansowego
  2. Analiza instrumentu z ekspozycją na rynek kapitałowy
  3. Analiza instrumentu z ekspozycją na rynek kryptowalutowy
  4. Analiza instrumentu z ekspozycją na rynek towarowy
  5. Analiza dostawcy indeksowego instrumentu finansowego
  6. Analiza giełdy papierów wartościowych, na której notowany jest indeksowy instrument finansowy
  7. Najlepsze praktyki giełdowe w inwestowaniu w indeksowe instrumenty finansowe

Rozdział 7 Instrumenty typu ETN na świecie

  1. Izrael
  2. Stany Zjednoczone
  3. Europa
  4. Giełda w Londynie
  5. Giełda we Frankfurcie
  6. Pozostałe giełdy europejskie
  7. Inne państwa

Rozdział 8 Instrumenty typu ETC na świecie

  1. Pierwsza dekada XXI w.
  2. Lata 2011–2023
  3. Rozdział 9 Rynek instrumentów typu ETN i ETC w Polsce
  4. Regulacje i zasady obrotu instrumentami typu ETN i ETC na Giełdzie Papierów
  5. Wartościowych w Warszawie
  6. Instrumenty typu ETC notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Bibliografia

O autorze

Tomasz Miziołek – profesor Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Finansów i Inwestycji Międzynarodowych. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w pracy akademickiej oraz współpracy z instytucjami polskiego rynku finansowego. Współpracował między innymi z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami, na rzecz której przygotowywał analizy eksperckie. Prowadzi badania dotyczące funkcjonowania instytucji wspólnego inwestowania na krajowym i międzynarodowym rynku finansowym, w szczególności funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF, a także inwestowania indeksowego. Autor i współautor książek „Pasywne zarządzanie portfelem inwestycyjnym – indeksowe fundusze inwestycyjne i fundusze ETF”, „Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce” i „International Equity Exchange-Traded Funds” oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Laureat konkursów na referat naukowy w ramach Kongresu Rynku Kapitałowego organizowanych przez Wydział Zarządzania UW i KDPW. Prowadzi szkolenia i seminaria z zakresu funkcjonowania funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF. Założyciel i redaktor naczelny etf.com.pl – pierwszego w Polsce (2009 r.), niezależnego serwisu o charakterze informacyjno-analitycznym i edukacyjnym poświęconego inwestowaniu indeksowemu. Członek rady nadzorczej Beta Securities Poland S.A. Członek Komitetu Nadzorczego Wskaźników Referencyjnych Rynku Kapitałowego przy GPW Benchmark S.A.

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki dotyczący zalet inwestowania indeksowego. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:
Listen to „045. Jakie są zalety inwestowania indeksowego? | Inwestowanie pasywne w Polsce” on Spreaker.

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: Rozdział 1 „Zalety inwestowania indeksowego”.

Pobierz fragment książki w formacie .epub.

Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Książka stanowi cenny wkład w rozwój rynku inwestowania pasywnego w Polsce i doskonale wpisuje się w misję szerzenia edukacji finansowej GPW. Jest pierwszym na polskim rynku kompleksowym opracowaniem na temat instrumentów typu ETN i ETC. Choć są one podobne do bardziej znanych funduszy ETF, to jednak są między nimi różnice. Autor rzetelnie i ciekawie je przedstawił, uwzględniając także zasady obrotu na GPW. Jestem przekonana, że książka stanie się ważnym źródłem wiedzy dla uczestników polskiego rynku finansowego.

Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW w Warszawie

Brzmi to niewiarygodnie, ale jeszcze dwie dekady temu polscy inwestorzy giełdowi, gdy szukali inwestycji, myśleli przede wszystkim o akcjach i obligacjach. Z czasem oczekiwano jednak, że będzie można inwestować w indeksy, towary, surowce, kryptowaluty i wiele innych grup produktów. Stopniowo te możliwości pojawiały się. Długo oczekiwane fundusze ETF już są dostępne na GPW w wielu wariantach. Jaki będzie kolejny krok? Tomasz Miziołek szczegółowo opisuje mniej znane instrumenty typu ETC i ETN. Zanim staną się szeroko dostępne na naszym rynku, warto zrozumieć, jak działają.

Grzegorz Zalewski

Nie wierzyłem, że kiedy 20 lat temu, w 2003 roku pomogliśmy stworzyć i uruchomić Gold Bullion Securities (GBS), wykreujemy całkowicie nowy segment instrumentów finansowych. Instrumenty typu ETC są użytecznymi i solidnymi produktami inwestycyjnymi, które pozwalają inwestować w unikatowe aktywa – takie jak fizyczne złoto. W HANetf nieustannie przekraczamy granice, a w naszej podróży kolejnym milowym krokiem był 2023 rok, gdy wprowadziliśmy na GPW pierwszy złoty ETC – Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC (RMAU). Książka Tomasza Miziołka jest dla polskich inwestorów bardzo cennym narzędziem do poznania świata tego typu instrumentów.

Nik Bienkowski, współzałożyciel i współprezes HANetf

Książka stanowi cenną pozycję w polskiej literaturze z zakresu rynków finansowych i znajdzie szerokie grono odbiorców wśród praktyków i teoretyków związanych z inwestycjami w instrumenty typu ETN i ETC. Jest to doskonała i jedyna tego typu w Polsce lektura dla wszystkich osób zainteresowanych lokowaniem kapitału w indeksowe instrumenty finansowe, napisana przez eksperta i prekursora idei inwestowania w instrumenty typu ETP na polskim rynku finansowym.

dr hab. Magdalena Mosionek-Schweda

2 opinie dla „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC”

  1. Michał (finansowaprzygoda)

    Na pewno unikatowa pozycja na polskim rynku wydawniczym. Nie spotkałem się z książką tak głęboko wchodzącą w temat ETP. Głównie do polecenia dla bardziej zaawansowanych inwestorów, którzy chcieliby uzyskać ekspozycje najbardziej wyszukane klasy aktywów właśnie za pośrednictwem ETN i ETC. Dla początkujących inwestorów chcących inwestować np. w złoto to może być droga do posiadania takiej ekspozycji bez zabawy w zakup fizycznych monet i sztabek. Jednak sugerowałbym tę pozycja raczej dla bardziej doświadczonych osób lub osób lubiących zgłębiać finansowe ciekawostki, bo tych jest w książce sporo.

  2. luca (zweryfikowany)

    Świetna pozycja o inwestowaniu w indeksowe instrumenty typu ETP: fundusze ETF oraz instrumenty typu ETN i ETC. Uważam się za inwestora średnio zaawansowanego, a znalazłem mnóstwo przydatnych informacji, zwłaszcza o inwestowaniu w mniej popularne i znane (jak na razie) fundusze typu ETN i ETC. Niewątpliwie są to interesujące instrumenty finansowe, umożliwiające inwestowanie w aktywa często niedostępne dla inwestorów z UE (np. uzyskanie ekspozycji na rynek kryptowalut). Sam posiadam ww. instrumenty w swoim portfelu, zaś wiedza zawarta w tej książce pomogła mi w lepszym ich zrozumieniu. Polecam.

Dodaj opinię