Opis
Książka łączy wiele ciekawych i bardzo aktualnych wątków praktycznych oraz badawczych dotyczących inwestowania na rynku nieruchomości zarówno w skali lokalnej, krajowej oraz międzynarodowej.
Publikacja porusza istotne dla inwestorów problemy związane z inwestowaniem na rynku nieruchomości, w tym zwłaszcza dotyczące różnego typu źródeł ryzyka oraz finansowania decyzji inwestycyjnych. W praktyce specyficzne cechy nieruchomości wymagają od inwestorów szczególnej uwagi i znajomości rynku, tym bardziej że ich znaczenie istotnie wzrasta w sytuacjach kryzysowych. Zaostrzenie polityki kredytowej wielu banków w trakcie trwania globalnego kryzysu finansowego pierwszej dekady XXI w. oraz po tym okresie zmusiło wielu inwestorów do często radykalnej zmiany wcześniejszych decyzji inwestycyjnych.
Wiele ciekawych i aplikacyjnych wątków omawianych w książce dotyczy specyfiki formalnoprawnych regulacji związanych z nabywaniem nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców oraz funkcjonowania zamkniętych oraz otwartych funduszy inwestycyjnych aktywnych na rynku nieruchomości, które umożliwiają klientom budowanie zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych.
Jednym z fundamentalnych kryteriów podejmowanych decyzji inwestycyjnych jest lokalizacja projektu oraz wartość zawieranych transakcji, które zależą w dużym stopniu od uwarunkowań planistycznych obszaru objętego inwestowaniem. Dla wielu uczestników rynku ważnym problemem jest zmiana wartości gruntu w zależności od stanu planistycznego przestrzeni, wynikającego zwłaszcza z dynamicznego rozwoju podmiejskich stref wielu aglomeracji.
Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców, w tym w szczególności do korporacyjnych i detalicznych, krajowych i zagranicznych, aktualnych i przyszłych inwestorów zainteresowanych bezpośrednim i/lub pośrednim inwestowaniem na rynku nieruchomości. Wiele praktycznych wątków znajdą w niej także pozostali uczestnicy rynku nieruchomości, tj. rzeczoznawcy majątkowi, zarządcy nieruchomości i pośrednicy w obrocie nieruchomościami, prawnicy, bankowcy oraz inni specjaliści i eksperci wspomagający podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Książka jest także adresowana do studentów kierunków ekonomicznych i prawniczych zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką rynku nieruchomości.
„Publikacja stanowi bardzo dobre połączenie wybranych zagadnień teorii i praktyki inwestowania na rynku nieruchomości, usytuowanych w różnych ? krajowych i zagranicznych, zmieniających się w czasie, warunkach funkcjonowania tego rynku. Stąd jest ona, z jednej strony, wartościowym podręcznikiem, z drugiej zaś dostarcza cennych informacji decyzyjnych. (?) Niewątpliwą zaletą publikacji jest to, iż oprócz rozważań teoretycznych, Autorki prezentują liczne, dobrze opracowane studia przypadków i wyniki szczegółowych badań własnych, w tym ankietowych, dobrze skorelowanych z zamierzeniami badawczymi i zakresem prezentowanych treści.”
Z recenzji prof. Anny Górczyńskiej, Katedra Inwestycji, Uniwersytet Gdański