Inwestycje rzeczowe i kapitałowe

Kategoria:
Wydawnictwo: Difin
ISBN: 8372516618
Okładka: Miękka
stron: 361
Wymiary: B5

58,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Autorzy zwrócili szczególną uwagę na to, aby podejście do problematyki inwestycyjnej w przedsiębiorstwie miało charakter całościowy. Tak więc, zagadnienia związane z inwestycjami rzeczowymi nie mogą się ograniczać do oceny opłacalności tych inwestycji, ale muszą być przedstawione w sposób, umożliwiający pokazanie złożoności procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych (w sferze inwestycji rzeczowych), z zaakcentowaniem istoty i specyfiki tego procesu w przedsiębiorstwie. Opisane są również procesy fuzji i przejęć, jako alternatywa inwestycji rzeczowych w procesach rozwojowych przedsiębiorstw.

Dużą uwagę zwraca się na konkurencyjne, w stosunku do najbardziej obecnie popularnych metod oceny opłacalności inwestycji (NPV, IRR), metody opłacalności inwestycji, w tym metody wielokryterialne. Inwestycje o charakterze rzeczowym, tak jak i fuzje i przejęcia, mogą być finansowane z różnych źródeł. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że następuje ciągła ewolucja metod finansowania działalności przedsiębiorstwa, a w szczególności finansowania jego rozwoju.

Problematyka inwestycji zagranicznych jest rozpatrywana w ten sposób, aby całość problematyki procesów decyzyjnych w tej sferze była powiązana z problemami finansowania tych inwestycji i metodyką oceny ich opłacalności. Szybki rozwój inwestycji kapitałowych w Polsce sprawia, że tej problematyce poświęcono szczególnie dużo miejsca. Tworzenie efektywnych portfeli inwestycyjnych, problemy wyceny instrumentów finansowych, analiza instrumentów pochodnych to bardzo istotne problemy związane z funkcjonowaniem giełdy i rynków pozagiełdowych w nowoczesnej gospodarce rynkowej.

W publikacji wykorzystano współczesną literaturę krajową i zagraniczną, związaną z podejmowaną problematyką oraz informacje zaczerpnięte z praktyki gospodarczej.

Recenzja:

Książka pod redakcją prof. Różańskiego przedstawia w sposób jasny i przystępny, a przede wszystkim całościowy, zagadnienia dotyczące inwestycji i decyzji inwestycyjnych w przedsiębiorstwie, ich złożoność, istotę i charakter. Korzystając z dorobku naukowego, na licznych przykładach, ułatwiających zrozumienie tematu, prezentowana jest ewolucja metod finansowania działalności przedsiębiorstwa, a w szczególności finansowania jego rozwoju. Poznanie tej problematyki jest niezbędne dla wykorzystania inwestycji rzeczowych (także fuzji i przejęć) w procesie realizacji strategii przedsiębiorstwa oraz konstruowania efektywnego portfela inwestycji kapitałowych (złożonego z akcji, instrumentów dłużnych i pochodnych). Autorzy zwracają dużą uwagę na konkurencyjne, w stosunku do najbardziej obecnie popularnych metod oceny opłacalności inwestycji (np. NPV, IRR), metody opłacalności inwestycji, w tym metody wielokryterialne. Wyjaśnione zostały tu także takie zagadnienia, jak: tworzenie efektywnych portfeli inwestycyjnych, problemy wyceny instrumentów finansowych, analiza instrumentów pochodnych, które są istotnymi problemami związanymi z funkcjonowaniem giełdy i rynków pozagiełdowych w nowoczesnej gospodarce rynkowej. Publikacja może okazać się niezwykle przydatna nie tylko studentom, ale i praktykom, którzy chcą zapoznać się z metodami oceny opłacalności i finansowania inwestycji rzeczowych i finansowych.

Łukasz Porębski, www.sii.org.pl

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Inwestycje rzeczowe i kapitałowe”