Jak stworzyliśmy demona

Kategoria:
Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Okładka: Miękka
stron: 334
Wymiary: 14,5 cm x 21 cm

55,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„A Demon of Our Own Design”, kultowa wśród pracowników i ekspertów rynku finansowego książka ekonomisty Richarda M. Bookstabera, 22 sierpnia ukaże się w przekładzie polskim. Polskie wydanie nosi tytuł Jak stworzyliśmy demona i uzupełnia je przedmowa dr Iwony Sroki, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP. Książkę będzie można kupić na działach prasowych Empik, w księgarniach Matras i w dobrych księgarniach ekonomicznych.

– Nie jest do końca prawdą, że osobiście odpowiadam za dwa wielkie kryzysy finansowe końca
XX wieku – załamanie giełdy w 1987 roku i upadek Long-Term Capital Management 11 lat później – ale przyznaję, że w obu przypadkach byłem zbyt blisko – pisze w książce sam Bookstaber.

– „Jak stworzyliśmy demona” to lektura niezwykle aktualna. Po pierwsze dlatego, że mówi o istocie derywatów, a w Polsce instrumenty pochodne stają się z roku na rok coraz bardziej popularne.
Po drugie, ponieważ pokazuje cale spektrum narzędzi inwestowania i przeróżne jego formy: giełdowe, podlegające większej regulacji i pozagiełdowe, gdzie nadzór jest mniejszy – mówi
dr Agnieszka Liszka, współzałożycielka wydawnictwa Kurhaus Publishing.

Richard Bookstaber to bardzo malownicza postać świata amerykańskich finansów. Jako świeżo upieczony doktor ekonomii z prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technogoly został ściągnięty do Nowego Jorku, by zostać analitykiem giełdowym. W krótkim czasie zaczął tworzyć derywaty, czyli skomplikowane instrumenty inwestowania oparte o wyższą matematykę. Derywaty takie jak ubezpieczenie portfela, które funkcjonują poprzez stosowanie hedgingu obliczone są na wysoki zysk, ale wiążą się również z ponadnormatywnie wysokim ryzykiem.

Bookstaber rozwijał nowoczesne instrumenty finansowe, a z czasem zarządzał ryzykiem
w największych bankach inwestycyjnych świata, takich jak Morgan Stanley czy Solomon Brothers.

W swojej książce Bookstaber szczegółowo opisuje zawirowania i giełdowe krachy, do których doprowadziły agresywne strategie inwestycyjne. W książce barwna narracja, pełna soczystych opisów kluczowych postaci amerykańskich finansów, w zaskakujący, niezwykle ciekawy sposób łączy się z chłodną akademicką analizą.

Po latach sukcesów i porażek w charakterze giełdowego praktyka, Bookstaber zaczął pracować dla amerykańskich instytucji nadzoru. Obecnie pełni ważne funkcje w Biurze Analiz Finansowych (OFR) Departamentu Skarbu oraz w Radzie ds. Monitorowania Ryzyka Systemowego (FSOC).

Autor przyznaje, że do napisania książki namówił go Peter L. Bernstein ? erudyta, legenda
i inspiracja dla większości inwestorów, autor wielu fascynujących esejów o pieniądzach i ryzyku.

– W 2011 r. wznowiłyśmy „Przeciw Bogom”, Petera L. Bernsteina. Powodzenie tej spektakularnej historii ryzyka przekonało nas, że to obecnie ważny temat. Nie tylko dla finansistów i regulatorów, ale także dla drobnych i poważnych inwestorów. Książka Bookstabera to wybór oczywisty, wpisujący się w naszą serię BIZNES HORYZONTY ? komentuje Liszka.

Z książki „Jak stworzyliśmy demona” płynie dość złowróżbny wniosek, że raz uruchomionej maszyny rozwoju skomplikowanych narzędzi inwestowania, prawdopodobnie nie da się zatrzymać ani okiełznać regulacją. A nowe ograniczenia regulacyjne mogą wręcz pogorszyć złożoność świata finansów.

W przedmowie drugiego amerykańskiego wydania książki z 2008 roku Bookstaber zarysowuje jednak pewnego rodzaju plan, dzięki któremu możliwa staje się droga do uproszczenia rynku.
Do działań, które rekomenduje zaliczają się:

– ustanowienie dostawcy płynności ostatniej instancji,
– rewizja metod wyceny według bieżących cen rynkowych (mark-to-market),
– rewizja regulacji dotyczących zarządzania ryzykiem,
– wzmocnienie procesu zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych.

RECENZJE:

„To błyskotliwy esej o zjawiskach, które wstrząsnęły amerykańskim rynkiem finansowym, by potem rozprzestrzenić się na cały świat. Wiele z opisanych przez Bookstabera zdarzeń do dziś wpływa na kondycję globalnych rynków, a co za tym idzie ? także na sytuację indywidualnych inwestorów
i kredytobiorców, beneficjentów systemów ubezpieczeń, pracowników itd. To ciekawa lektura nie tylko dla osób profesjonalnie związanych z rynkiem kapitałowym i instytucjami finansowymi, regulatorów, akademików, ale także dla wszystkich świadomie zarządzających swoimi finansami
i chcących wiedzieć, w jaki sposób pracuje pieniądz.”

dr Iwona Sroka, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP

„Richard Bookstaber lepiej niż ktokolwiek inny wie, jak działa świat wielkich finansów. Pełnił ważne funkcje na Wall Street i w funduszach hedgingowych, jego zespół przyczynił się do paniki na giełdach w 1987 roku, on sam i jego ludzie współtworzyli gigantyczny rynek instrumentów pochodnych ? tytułowego demona. Chociaż wielu z nich miało doktoraty najlepszych amerykańskich uczelni, nie byli w stanie zarządzać ryzykiem finansowym. Nie potrafili zrozumieć, jak działają rynki, które sami stworzyli. Ta książka otwiera oczy i pokazuje, jak zapanować nad demonem, zanim będzie za późno.”
prof. Krzysztof Rybiński, rektor Uczelni Vistula, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Jak stworzyliśmy demona”