Opis
Książka Hulla to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób interesujących się instrumentami pochodnymi: graczy giełdowych, studentów, profesjonalistów. Omówione zostały tu między innymi ogólne zasady działania rynków terminowych, sposoby konstruowania i funkcjonowania kontraktów forward i futures, wykorzystanie kontraktów futures w transakcjach zabezpieczających (hedging), transakcje swap, zasady działania rynków opcji, strategie opcyjne, sposoby wyceny opcji (model dwumianowy i model Blacka-Scholesa) oraz możliwości zabezpieczeń portfelowych.
Każdy z rozdziałów zakończony jest pytaniami i zadaniami sprawdzającymi stopień opanowania omawianego materiału, dzięki czemu książka ta będzie niezwykle pomocnym opracowaniem zarówno dla wykładowców, jak i tych, którzy chcą samodzielnie poznać omawiane tu zagadnienia. „Kontrakty terminowe i opcje” Johna Hulla to najbardziej znane na Zachodzie wprowadzenie w problematykę transakcji terminowych, które z roku na rok nabierają coraz większego znaczenia w świecie inwestycji i finansów, w tym również w naszym kraju.
Recenzje ekspertów
Matematyczne i kompleksowe podejście do wyceny kontraktów terminowych i opcji. Mimo, iż autor sugeruje nam, iż jest to Wprowadzenie, pozycja w sposób zaawansowany porusza problematykę wyceny tych instrumentów pochodnych. Książka dla tych, którzy standardowe broszurki informacyjne zarzucili dawno temu.
Katarzyna Płaczek
Książka Hulla, profesora Zarządzania Ryzykiem i Instrumentów Pochodnych na Uniwersytecie w Toronto, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób interesujących się derywatami: graczy giełdowych, profesjonalistów, a zwłaszcza studentów ekonomii i praktyków. Jest to jedno z najbardziej znanych na Zachodzie wprowadzeń w problematykę transakcji terminowych, coraz ważniejszych w dzisiejszym świecie inwestycji i finansów, również w Polsce, nazywane wręcz standardem dla praktyków rynkowych (market practitioners’ standard text). Treść w niej zawartą autor podzielił na dwie części – związaną z kontraktami terminowymi i opcjami, z drugiej strony możliwy jest również podział na część – teoretyczną i praktyczną, tzn. liczne wskazówki i przykłady z warsztatu inwestora.
Autor w sposób przystępny streścił ogólne zasady działania rynków terminowych, szczegółowo omówił miedzy innymi sposoby konstruowania i funkcjonowania kontraktów forward i futures oraz opcji, transakcje swap, sposoby wyceny kontraktów i opcji (model dwumianowy i model Blacka-Scholesa) oraz możliwości zabezpieczeń portfelowych z wykorzystaniem kontraktów futures i opcji (hedging). Każdy z rozdziałów zakończony jest pytaniami i zadaniami sprawdzającymi stopień opanowania omawianego materiału dzięki czemu książka ta jest niezwykle pomocnym opracowaniem dla tych, którzy chcą samodzielnie poznać omawiane tu zagadnienia. Jest to zdecydowanie pozycja przydatna dla inwestorów, z którą warto się zaznajomić chcąc poznać i zrozumieć reguły rządzące rynkiem derywatów.
Łukasz Porębski