Kontrakty terminowe i opcje. Wprowadzenie

(1 opinia klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: WIG PRESS
ISBN: 8387014478
Okładka: miękka
stron: 512

77,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Książka Hulla to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób interesujących się instrumentami pochodnymi: graczy giełdowych, studentów, profesjonalistów. Omówione zostały tu między innymi ogólne zasady działania rynków terminowych, sposoby konstruowania i funkcjonowania kontraktów forward i futures, wykorzystanie kontraktów futures w transakcjach zabezpieczających (hedging), transakcje swap, zasady działania rynków opcji, strategie opcyjne, sposoby wyceny opcji (model dwumianowy i model Blacka-Scholesa) oraz możliwości zabezpieczeń portfelowych.

Każdy z rozdziałów zakończony jest pytaniami i zadaniami sprawdzającymi stopień opanowania omawianego materiału, dzięki czemu książka ta będzie niezwykle pomocnym opracowaniem zarówno dla wykładowców, jak i tych, którzy chcą samodzielnie poznać omawiane tu zagadnienia. „Kontrakty terminowe i opcje” Johna Hulla to najbardziej znane na Zachodzie wprowadzenie w problematykę transakcji terminowych, które z roku na rok nabierają coraz większego znaczenia w świecie inwestycji i finansów, w tym również w naszym kraju.

Spis treści

  1. Wprowadzenie
  2. KONTRAKTY FUTURES I FORWARD
    1. Mechanizmy działania rynków transakcji terminowych
    2. Obliczanie cen futures i forward
    3. Strategie zabezpieczające przy użyciu transakcji futur es
    4. Procentowe kontrakty futures
    5. Transakcje swapowe
  3. KONTRAKTY OPCYJNE
    1. Mechanizmy działania rynków opcji
    2. Podstawowe właściwości opcji na akcje
    3. Strategie inwestycyjne wykorzystujące opcje
    4. Wstęp do analizy drzew dwumianowych
    5. Blacka-Scholesa model wyceny opcji
    6. Opcje na indeksy i waluty
    7. Opcje na kontrakty futur es
    8. Pozycje zabezpieczające w opcjach a syntetyczne tworzenie kontraktów opcyjnych
    9. Wycena opcji przy pomocy drzew dwumianowych
    10. Zaburzenia modelu Blacka-Scholesa
    11. Opcje procentowe

Recenzje ekspertów

Matematyczne i kompleksowe podejście do wyceny kontraktów terminowych i opcji. Mimo, iż autor sugeruje nam, iż jest to Wprowadzenie, pozycja w sposób zaawansowany porusza problematykę wyceny tych instrumentów pochodnych. Książka dla tych, którzy standardowe broszurki informacyjne zarzucili dawno temu.

Katarzyna Płaczek

Książka Hulla, profesora Zarządzania Ryzykiem i Instrumentów Pochodnych na Uniwersytecie w Toronto, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób interesujących się derywatami: graczy giełdowych, profesjonalistów, a zwłaszcza studentów ekonomii i praktyków. Jest to jedno z najbardziej znanych na Zachodzie wprowadzeń w problematykę transakcji terminowych, coraz ważniejszych w dzisiejszym świecie inwestycji i finansów, również w Polsce, nazywane wręcz standardem dla praktyków rynkowych (market practitioners’ standard text). Treść w niej zawartą autor podzielił na dwie części – związaną z kontraktami terminowymi i opcjami, z drugiej strony możliwy jest również podział na część – teoretyczną i praktyczną, tzn. liczne wskazówki i przykłady z warsztatu inwestora.

Autor w sposób przystępny streścił ogólne zasady działania rynków terminowych, szczegółowo omówił miedzy innymi sposoby konstruowania i funkcjonowania kontraktów forward i futures oraz opcji, transakcje swap, sposoby wyceny kontraktów i opcji (model dwumianowy i model Blacka-Scholesa) oraz możliwości zabezpieczeń portfelowych z wykorzystaniem kontraktów futures i opcji (hedging). Każdy z rozdziałów zakończony jest pytaniami i zadaniami sprawdzającymi stopień opanowania omawianego materiału dzięki czemu książka ta jest niezwykle pomocnym opracowaniem dla tych, którzy chcą samodzielnie poznać omawiane tu zagadnienia. Jest to zdecydowanie pozycja przydatna dla inwestorów, z którą warto się zaznajomić chcąc poznać i zrozumieć reguły rządzące rynkiem derywatów.

Łukasz Porębski

1 opinia dla „Kontrakty terminowe i opcje. Wprowadzenie”

  1. Adam

    Książka Hulla jest z pewnością jedną z najlepiej i najbardziej wyczerpujących książek o derywatach. Kanadyjski profesor finansów przedstawia w sposób atrakcyjny zagadnienie wyceny instrumentów finansowych takich jak kontrakty terminowe, opcje, swapy, oraz kontrakty typu caps, floor, collar – pomimo, że te zagadnienia są zaawansowane, to autor zadbał o to, by osoby ze słabo rozwiniętym aparatem matematycznym nie miały kłopotu z przyswojeniem sobie tychże zagadnień. Liczne przykłady i zadania wraz z dołączonymi doń odpowiedziami na końcu podręcznika ułatwiają przyswojenie sobie ogromu materiału zawartego na ponad pięciuset stronach podręcznika. Niestety jest to tłumaczenie drugiego wydania książki, z 1994 roku (najnowsze, ósme, jest z 2012 roku i zawiera kilka nowych rozdziałów – niedostępne po polsku), stąd istnieją zagadnienia, które się zdezaktualizowały (np. konkretne kroki postępowania przy liczeniu conversion factor kontraktów futuresna obligacje skarbowe), jednak konstrukcje procedur pozostały na giełdach te same. Największym minusem książki jest po prostu beznadziejnie napisany rozdział o procentowych kontraktach futures, gdzie bardzo łatwo się zgubić, czy to przy omawianiu strategii arbitrażowych przy danej implikowanej stopie repo, czy też przy konstruowaniu optymalnej strategi zabezpieczającej na podstawie duration aktywów zabezpieczanych i duration aktywów zabezpieczających. Inne kiepsko wyłożone zagadnienie to współczynniki greckie w modelu drzew dwumianowch – Hull bardzo mgliście opisał stosowaną notację, stąd ciężko się w temacie połapać. Jednakże cała reszta książki jest w miarę przystępna (choć ciężko zrozumieć każde z licznych zagadnień od razu po pierwszym przeczytaniu, lecz raczej jest to związane z poruszoną tematyką niż sposobem pisania) i jednocześnie zaawansowana tematycznie i zdecydowanie godna polecenia, dla osób chcących posiadać profesjonalną wiedzę o zasadach działania instrumentów pochodnych. Książka ta jest wpisana w listę podstawowej literatury obowiązującej na egzamin doradcy inwestycyjnego, organizowanego przez KNF, co jest dla książki najlepszą możliwą nobilitacją. Każdy licencjonowany doradca inwestycyjny w tym kraju zna doskonale tę pozycję!

Dodaj opinię