Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu

(8 opinii klienta)
Kategoria: , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788396203724
Okładka: Twarda
stron: 352
Wymiary: 13,5 cm x 20,5 cm

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Pieniądze pozwalają kupić wiele rzeczy, ale żadna z nich nie jest warta więcej niż niezależność. To ona ustanawia sprawczość, dzięki której możemy kreować styl życia według własnych potrzeb i oczekiwań, dążąc do spełnienia, które dla każdego ma inne znaczenie.

Pieniądz to potężne narzędzie ułatwiające poruszanie się po współczesnym świecie. Wiedza o nim ma kluczowe znaczenie, ale okazuje się, że większość z nas ma ciekawsze sposoby wykorzystania cennego czasu niż myślenie o pomnażaniu majątku. Zaniedbywanie finansów naraża jednak na ataki ze strony różnej maści szarlatanów. Im bardziej inwestowanie wydaje się skomplikowane, tym bardziej staje się rentowne dla „doradców”, stanowiąc dla nas źródło kosztów. Ta książka jest o tanim inwestowaniu indeksowym, stanowiącym filar procesu gromadzenia majątku, w którym nie chodzi o bogactwo sensu stricto.

Rozszerzony opis książki „Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu”

Według ostatnich badań tylko 20% Polaków odkłada na emeryturę, przy czym zgromadzone oszczędności oscylują w okolicy kilkumiesięcznych pensji. Polskie społeczeństwo jest na dorobku, ale musimy mieć świadomość zmian, jakie zachodzą w strukturze demograficznej świata, i potrzeby samodzielnego dbania o swoją przyszłość finansową.

Ludzka natura sprawia, że mamy trudność w odroczeniu nagrody mimo potencjalnie dużych korzyści. W przypadku oszczędzania na emeryturę musimy ograniczyć wydatki dziś, aby uzyskać efekt za kilkadziesiąt lat.

Ciekawie pokazuje ten proces słynny eksperyment amerykańskiego psychologa – Waltera Mischela, który zbadał skłonność dzieci do powstrzymywania się od konsumpcji ulubionych słodyczy w celu otrzymania nagrody później. Wyszło na to, że dzieci, które były w stanie kontrolować swoje zachowanie, osiągnęły w dorosłym życiu większe sukcesy zawodowe. Oczywista wydaje się tutaj analogia do osób wchodzących na rynek pracy, które w wieku 30 lat muszą decydować się na zakup tańszego samochodu lub wakacji z myślą o korzyściach, które osiągną znacznie później.

Inną sprawą jest fakt, że wiele osób zgadza się z ideą gromadzenia oszczędności i ich inwestowania, ale odracza moment rozpoczęcia takiego działania. Argumentuje to potrzebą zaspokojenia bieżących potrzeb o wyższym priorytecie. Czasem są to wydatki pozornie rozsądne, jak np. kupno mieszkania, innym razem mają związek z realizacją przyjemności, bo w końcu „żyje się tylko raz”.

Budowanie wolności finansowej

Prokrastynacja to kolejny mechanizm psychologiczny, który skutecznie hamuje proces osiągania wolności finansowej. Bardzo rzadko zdarza się, że człowiek uznaje: „Ok to jest dobry moment na rozpoczęcie budowania kapitału”. Zresztą przeważnie kiedy stać nas na wypowiedzenie takich słów, to prawdopodobnie osiągnęliśmy już status majątkowy, gdy oszczędzanie pieniędzy nie odegra w naszym życiu istotnej roli.

Na rozpoczęcie budowy wolności finansowej nigdy nie ma odpowiedniego momentu, dlatego należy zacząć robić to teraz – nawet w niewielkim stopniu. Istotne jest skoncentrowanie myśli w odpowiednim kierunku oraz wyrabianie nawyku.

Niezależność finansowa w polskich realich

Autor książki, JL Collins, jest Amerykaninem, a więc mieszkańcem kraju o innej charakterystyce niż Polska. Mimo to proponowane przez niego rozwiązania są uniwersalne. Polski czytelnik powinien skupić się na zrozumieniu głównego przesłania książki, a nie na aspektach technicznych. Podczas redakcji staraliśmy się uczynić tekst jak najbardziej przydatnym w naszych realiach. Tworzyliśmy przypisy, między innymi dotyczące instrumentów inwestycyjnych dostępnych w Polsce, a niektóre fragmenty książki zostały napisane od początku, jak np. dwa rozdziały o PPE, PPK oraz IKE i IKZE. Dzięki temu, książka „Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu” staje się nie tylko inspirującym przewodnikiem do osiągnięcia wolności finansowej, ale także praktycznym narzędziem do realizacji tych celów w polskich realiach.

Tym bardziej, że rozwiązania oferowane przez polskie podmioty finansowe ulegają ciągłej rozbudowie. Zbliżamy się do zachodniego świata pod względem regulacji i dostępności zagranicznych rynków.

Rozmawiamy z prof. Krzysztofem Borowskim o wolności finansowej w Polsce:

Spis treści

  1. Przedmowa do wydania polskiego
  2. Przedmowa
  3. Wyłączenie odpowiedzialności
  4. Początki
  5. Wprowadzenie
  6. Moja historia, w której nigdy nie chodziło o niepracowanie
  7. Istotne objaśnienia

Część I Podstawy

  1. Rozdział 1 Zadłużenie – nieakceptowalne obciążenie
  2. Rozdział 2 Korzyści z posiadania F-you money
  3. Rozdział 3 Czy każdy może dojść do miliona?
  4. Rozdział 4 Właściwe podejście do pieniędzy
  5. Rozdział 5 Inwestowanie podczas szalejącej hossy (lub bessy)

Część II Najpotężniejsze narzędzie pomnażania majątku

  1. Rozdział 6 Nadchodzi wielki krach! Nikt nas nie ocali!
  2. Rozdział 7 Rynek nieustannie idzie w górę
  3. Rozdział 8 Dlaczego większość ludzi traci?
  4. Rozdział 9 Wielkie i brzydkie zdarzenie
  5. Rozdział 10 Niech to będzie proste
  6. Rozdział 11 Fundusze indeksowe nie tylko dla leniwych
  7. Rozdział 12 Obligacje
  8. Rozdział 13 Portfele gromadzenia i zachowania majątku
  9. Rozdział 14 Dostrajanie strategii alokacji aktywów
  10. Rozdział 15 Inwestycje międzynarodowe
  11. Rozdział 16 Fundusze zdefiniowanej daty: najprostsze rozwiązanie
  12. Rozdział 17 Gdy nie można nabyć Vtsax i innych produktów Vanguarda
  13. Rozdział 18 O co chodzi z tym całym Vanguardem?
  14. Rozdział 19 PPK oraz PPE
  15. Rozdział 20 IKZE oraz IKE
  16. Rozdział 21 Studium przypadku: droga do zamożności w praktyce
  17. Rozdział 22 Dlaczego nie lubię doradców inwestycyjnych?

Część III Objawienia

  1. Rozdział 23 John Bogle i krytyka funduszy indeksowych
  2. Rozdział 24 Dlaczego tak ciężko wybrać najlepsze spółki?
  3. Rozdział 25 O uśrednianiu kosztu zakupu
  4. Rozdział 26 Jak zostać giełdowym guru i trafić do telewizji?
  5. Rozdział 27 Ty też możesz zostać oszukany

Część IV Kiedy cel zostanie osiągnięty

  1. Rozdział 28 Stopa wypłaty, czyli ile mogę wydawać
  2. Rozdział 29 W jaki sposób wypłacać 4%?
  3. Rozdział 30 Ubezpieczenia społeczne – jak z nich korzystać

Podsumowanie

  1. Rozdział 31 Finansowy plan działania – pierwsze 10 lat
  2. Rozdział 32 Opowieść z południowego Pacyfiku
  3. Rozdział 33 Kilka przemyśleń na temat ryzyka

Podziękowania

Dodatki

O autorze

JL Collins jest autorem książek, ekspertem finansowym i blogerem. Ma dyplom z literatury angielskiej, studiował na Uniwersytecie Illinois. Fascynacja pieniędzmi rozpoczęła się u niego wcześnie, bo już w wieku 8 lat, kiedy to sprzedawał packi na muchy oraz zbierał butelki z pobocza dróg za 2-centową kaucję. W wieku 13 lat zdobył pierwszą prawdziwą pracę, w której szorował duże metalowe puszki po lodach, za co otrzymywał 1,25 dolara za godzinę. W późniejszym czasie parał się licznymi zajęciami, od boya hotelowego począwszy, przez pomywacza, pakowacza zakupów, sprzedawcę na stacji benzynowej, założyciela agencji reklamowej, mówcę, pisarza, na dziennikarzu radiowym skończywszy.

Collins większość zawodowego czasu poświęcił ambicji posiadania F-you Money. Autor podkreśla, że ze wszystkich rzeczy, które można nabyć za pieniądze, najcenniejszą jest wolność. Wartość tę chciał wpoić swojej córce, dlatego w 2011 roku uruchomił blog jlcollinsnh.com. W ten sposób zarchiwizował dla niej wszystkie swoje lekcje i przemyślenia w tym temacie. Od tego czasu portal zyskał grono międzynarodowych czytelników, które nieustannie powiększa się.

Collins uznaje, że akcje, w szczególności fundusze indeksowe szerokiego rynku, są zdecydowanie najpotężniejszym narzędziem budowania bogactwa, jakie kiedykolwiek stworzono. Mimo to wielu ludzi nie wykorzystuje ich potencjału i traci pieniądze, próbując swoich sił na rynkach kapitałowych. W swojej książce i na blogu Collins wyjaśnia tę pozorną sprzeczność i uczy czytelników, jak wykorzystać siłę rynku, aby zwiększyć swoje osobiste bogactwo i osiągnąć niezależność finansową.

Najbardziej znaną książką Collinsa jest „Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu”. Autor oferuje w niej łatwe do zrozumienia oraz skuteczne wskazówki, które pomagają budować niezależność finansową dzięki długoterminowemu inwestowaniu w instrumenty oparte na szerokim rynku.

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki, w którym autor udowadnia dlaczego rynek nieustannie idzie w górę. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formacie mp3: Listen to „042. Inwestowanie indeksowe – czemu rynek zawsze idzie w górę? | Budowanie wolności finansowej” on Spreaker.

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: Rozdział 7 „Rynek nieustannie idzie w górę”.

Pobierz fragment książki w formacie .epub.

Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Na temat drogi do finansowej niezależności napisano już wiele książek. Jednak to, co wyróżnia pozycję JL Collinsa, to nie tylko jej merytoryczna wartość, ale także niezwykle przystępny styl pisania autora. Prosty język, jakim posługuje się Collins, sprawia, że nawet osoby niezaznajomione z terminologią finansową z łatwością zrozumieją istotę przedstawionych w niej zagadnień.

Książka skupia się na kluczowych aspektach osiągnięcia finansowej niezależności – od unikania zadłużenia i konsekwentnego gromadzenia oszczędności począwszy. Autor wyjaśnia, co jest kluczem do budowania wolności finansowej i przeprowadza czytelnika przez szereg zagadnień z tym związanych. Radzi, jak unikać kosztownych pułapek i dzieli się szeroką wiedzą, zdobytą na bazie własnego doświadczenia.

Niniejsze wydanie książki przenosi tę wiedzę na polskie realia, dzięki czemu czytelnik może w pełniejszym zakresie skorzystać z przedstawionych w niej wskazówek. A zdolność autora do przekazywania zawiłych kwestii finansowych w sposób lekki, zrozumiały i humorystyczny, sprawia, że ta lektura staje się po prostu przyjemnością.

Dla każdego, kto dąży do osiągnięcia finansowej niezależności, jest to pozycja obowiązkowa.

Fryderyk Karzełek

8 opinii dla „Krok po kroku. O wolności finansowej i dostatnim, spełnionym życiu”

  1. Justyna (IG: prostefinanse)

    Bardzo przyjemna lektura, dostajemy gotowy przepis na efektywne inwestowanie. Bardzo dużo wartości wnoszą przypisy redakcji oraz dwa rozdziały, które opisują polską rzeczywistość prawną. Zdecydowanie polecam!

  2. Piotr

    Bardzo dobra książka. Lekko się czyta – polecam.

  3. Anna

    Każdy powinien przeczytać tę książkę, jeżeli chce w prosty w sposób budować swoją wolność finansową. Terminy finansowe są w prosty sposób wytłumaczone a mechanizmy opisane w tej książce łatwe do zaimplementowania. Cieszę się też z polskiego dodatku o korzyściach podatkowych jakie dają IKE i IKZE, bo daje to dodatkowe procenty do naszych inwestycji.

  4. Mirosław B.

    Pozycja łatwa do zrozumienia dla tych z nas, którzy nie zajmują się światem finansów. Polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się więcej o inwestowaniu i uzyskaniu wolności finansowej.

  5. ekursywalut

    Książka napisana bardzo przystępnym językiem. Łatwo się ją czyta. Wszystkie zagadnienia są w przejrzysty sposób wyjaśnione. Jest to pozycja obowiązkowa dla osób, które do tej pory nie miały pomysłu na swoje oszczędności. To książka, która rzuca nowe światło na myślenie o inwestowaniu bez wykorzystania drogich doradców finansowych. Pomimo autora, który opisuje realia Stanów Zjednoczonych – w książce nie brakuje przełożenia tego na realia polskie (dodatkowe opisy / rozdziały).

  6. Ewa

    Bardzo ciekawa pozycja, wzbogacona o treści związane z realiami rynku polskiego. Dużo ciekawych spostrzeżeń autora – idealna dla osób, które chcą osiągnąć wolność finansową, jednocześnie kultywując życie osobiste.

  7. Robi

    Jestem Chrześcijaninem. Spełnieniem mojego życia jest całkowicie coś innego, właściwie KTOŚ, kto mi to życie ofiarowuje: JEZUS CHRYSTUS. Dlatego tytuł tej pozycji jest dla mnie komiczny. Natomiast pod względem edukacji finansowej jak najbardziej 5+.

  8. Gabriela

    Książka mocno inspiruje, nie przytłacza i daje konkretną dawkę wiedzy. Dobry wybór gdy chce się bardziej świadomie podchodzić do swoich finansów.

Dodaj opinię