„Książka o inwestowaniu” to kompleksowy poradnik dotyczący inwestowania na rynku akcji. Autor w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia, jak funkcjonują rynki giełdowe, jak budować i zarządzać swoim portfelem, a także jak kontrolować jego ryzyko. W książce dużo miejsca poświęcono również analizie wybranych strategii inwestycyjnych – m.in. arbitrażu, strategiom opartym na analizie technicznej czy inwestowaniu na podstawie rekomendacji giełdowych. Lektura dostarcza także wiedzy na temat optymalizacji kosztów transakcyjnych oraz sposobów na obniżenie podatków od osiągniętych zysków.
„Książka o inwestowaniu” dostosowana jest do realiów polskiego rynku giełdowego. Pozycja zwiera ponad 200 wykresów, tabel i ramek definicyjnych, z których zdecydowana większość dotyczy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Lektura powinna przypaść do gustu także zwolennikom innych klas aktywów, takich jak obligacje, metale szlachetne, zagraniczne rynki akcji oraz nieruchomości.
Intencja autora „Książki o inwestowaniu” było pokazanie, że handel na giełdzie nie jest zajęciem wyłącznie dla wybranych. Jego zdaniem, przy odpowiedniej wiedzy teoretycznej i minimum praktycznego doświadczenia, inwestowanie w akcje może być źródłem satysfakcjonujących i regularnie osiąganych zysków.
Pomoc charytatywna
9 zł z każdego sprzedanego egzemplarza „Książki o inwestowaniu” zostanie przekazane na rzecz Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Więcej informacji na temat działań charytatywnych prowadzonych przez autora książki dostępne jest tutaj: www.szymonikuba.pl.
Ile z tego wyciągnę, czyli o tym jakich zysków oczekiwać z giełdowych inwestycji
Giełda – kapryśna panna czy najinteligentniejszy twór świata?
O d czego zależą ceny akcji na giełdzie?
Jak prawidłowo wycenić akcje i czy te nasze obliczenia cokolwiek znaczą?
II. Podstawy inwestowania na rynkach akcji
Budowa i zarządzanie portfelem
Jak pokonać grubego, czyli o tym co daje przewagę na rynku?
Zabezpieczenie portfela akcji
Kiedy jest tanio, a kiedy drogo?
Co się dzieje kiedy giełda choruje lub jest odurzona?
Mity, prawda i półprawdy – co myślimy o giełdzie, a jak jest w rzeczywistości?
III. Wybrane strategie inwestycyjne
Dywidendy
T ransakcje arbitrażowe
Skuteczność analizy technicznej
Kupno akcji w IPO
Rekomendacje giełdowe
IV. Warsztat pracy inwestora
Optymalizacja kosztów transakcyjnych
Optymalizacja podatkowa
Fundusze inwestycyjne
Inwestowanie poza polską giełdą
Akcje a inne formy inwestowania
Podsumowanie
Źródła
Bibliografia
Indeks
O autorze
O autorze
Na giełdowym parkiecie od 2007 roku. Właściciel firmy konsultingowej, doradzającej w zakresie ryzyka walutowego i inwestycyjnego oraz zarządzający w firmie inwestycyjnej. Posiada również wieloletnie doświadczenie jako dziennikarz. Jego teksty ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach m.in. MyCompany Polska i Eurogospodarka. Autor „Książki o inwestowaniu” oraz redaktor merytoryczny publikacji „Zawód inwestor giełdowy” Alexandra Eldera oraz „Najważniejsza rzecz” Howarda Marksa. W 2019 roku obronił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim o rekomendacjach giełdowych i hipotezie rynku efektywnego, otrzymując wyróżnienie Rady Wydziału Ekonomicznego.
W wolnym czasie trenuje kolarstwo (w 2018 roku ukończył ponad 1000-km ultramaraton Bałtyk-Bieszczady Tour) oraz wspinaczkę skalną (ma zaliczone kilkaset dróg wspinaczkowych, wliczając w to liczne przejścia w Tatrach).
Fragment książki
Odsłuchaj fragment książki dotyczący inwestowania w spółki dywidendowe. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:
Ta książka udowadnia we wspaniały sposób to, że aby dojechać do celu samochodem, nie trzeba być rajdowcem, żeby ugotować dobry obiad, nie trzeba być szefem kuchni, żeby z sukcesem inwestować swoje pieniądze, nie trzeba być bankierem!
Doświadczony inwestor usystematyzuje wiedzę, a laik zainteresowany inwestycjami po lekturze tej pozycji z dużym prawdopodobieństwem może osiągać większe zyski, niż ten pierwszy. Dzięki niej zdobędziesz bezcenną wiedzę, a przeczytasz ją tak łatwo i przyjemnie jak czyta się książkę przygodową. Jedna z najlepszych książek o inwestowaniu dostępna na rynku.
Michał Miazga
„Książka o inwestowaniu” jest doskonałym źródłem wiedzy, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących inwestorów, bądź nawet osób, które jeszcze nie inwestowały. Autor wyjaśnia w niej jak właściwie wycenić wartość akcji, ile można zarobić, ile należy zainwestować i na jakie wskaźniki zwracać uwagę, a jakie pominąć. Jego doświadczenie i przytoczone przykłady aktualnych spółek, pozwolą odkryć okazje inwestycyjne w postaci niedowartościowanych akcji oraz rzetelnie ocenić wartość aktywa, w które inwestujemy. Każdy kto chce zrozumieć giełdę i rynek finansowy, odrywając się od utartego sloganu, że giełda jest dla spekulantów, powinien przeczytać „Książkę…”.
Marek Wołos
Książka Rafała Janika to pozycja interesująca. Przystępny język wykładu daje możliwość zrozumienia zawiłych problemów rynku kapitałowego nawet osobom początkującym w tej tematyce. Bardzo pomocne jest wsparcie rozważań dużą liczbą przykładów. Taka forma umożliwi czytelnikowi zdobycie i utrwalenie wiedzy o funkcjonowaniu rynków giełdowych oraz nabycie praktycznych umiejętności dotyczących inwestowania na giełdzie.