Książka o inwestowaniu tom 1

(15 opinii klienta)
Kategoria: , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788396466556
Okładka: Twarda
stron: 300
Wymiary: 16,5 cm x 24 cm

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Książka otrzymała srebrny laur w kategorii „Publikacja Roku” na targach Invest Cuffs 2023.

„Książka o inwestowaniu” to kompleksowy poradnik dotyczący inwestowania na rynku akcji. Autor w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia, jak funkcjonują rynki giełdowe, jak budować i zarządzać swoim portfelem, a także jak kontrolować jego ryzyko. W książce dużo miejsca poświęcono również analizie wybranych strategii inwestycyjnych – m.in. arbitrażu, strategiom opartym na analizie technicznej czy inwestowaniu na podstawie rekomendacji giełdowych. Lektura dostarcza także wiedzy na temat optymalizacji kosztów transakcyjnych oraz sposobów na obniżenie podatków od osiągniętych zysków.

„Książka o inwestowaniu” dostosowana jest do realiów polskiego rynku giełdowego. Pozycja zawiera ponad 200 wykresów, tabel i ramek definicyjnych, z których zdecydowana większość dotyczy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Lektura powinna przypaść do gustu także zwolennikom innych klas aktywów, takich jak obligacje, metale szlachetne, zagraniczne rynki akcji oraz nieruchomości.

Intencją autora „Książki o inwestowaniu” było pokazanie, że handel na giełdzie nie jest zajęciem wyłącznie dla wybranych. Jego zdaniem, przy odpowiedniej wiedzy teoretycznej i minimum praktycznego doświadczenia, inwestowanie w akcje może być źródłem satysfakcjonujących i regularnie osiąganych zysków.

Zerowy tom „Książki o inwestowaniu” znajduje się tutaj.

Drugi tom „Książki o inwestowaniu” znajduje się tutaj.

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również wpis blogowy Rafała Janika „Stopy procentowe, inflacja i ich wpływ na rynki akcji”.

Rafał Janik o książce:

„Wolny rynek czy interwencjonizm rządowy?” – rozmowa z Rafałem Janikiem:

Spis treści

Słowo od partnera merytorycznego

Wstęp

I. Jak działają rynki giełdowe?

  1. Ile z tego wyciągnę, czyli o tym jakich zysków oczekiwać z giełdowych inwestycji
  2. Giełda – kapryśna panna czy najinteligentniejszy twór świata?
  3. Od czego zależą ceny akcji na giełdzie?
  4. Jak prawidłowo wycenić akcje i czy te nasze obliczenia cokolwiek znaczą

II. Podstawy inwestowania na rynkach akcji

  1. Budowa portfela i zarządzanie nim
  2. Jak pokonać grubą rybę, czyli o tym, co daje przewagę na rynku?
  3. Zabezpieczenie portfela akcji
  4. Kiedy jest drogo, a kiedy tanio?
  5. Kiedy giełda choruje lub jest odurzona
  6. Mity, prawda i półprawdy – co myślimy o giełdzie, a jak jest w rzeczywistości?

III. Wybrane strategie inwestycyjne

  1. Dywidendy
  2. Transakcje arbitrażowe
  3. Skuteczność analizy technicznej
  4. Kupno akcji w IPO
  5. Rekomendacje giełdowe

IV. Warsztat pracy inwestora

  1. Optymalizacja kosztów transakcyjnych
  2. Optymalizacja podatkowa
  3. Fundusze inwestycyjne
  4. Inwestowanie poza polską giełdą
  5. Inne formy inwestowania

Podsumowanie

Źródła

Bibliografia

Indeks

O autorze

Na giełdowym parkiecie od 2007 roku. Właściciel firmy konsultingowej, doradzającej w zakresie ryzyka walutowego i inwestycyjnego oraz zarządzający w firmie inwestycyjnej. Posiada również wieloletnie doświadczenie jako dziennikarz. Jego teksty ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach m.in. MyCompany Polska i Eurogospodarka. Autor „Książki o inwestowaniu” oraz redaktor merytoryczny publikacji „Zawód inwestor giełdowy” Alexandra Eldera oraz „Najważniejsza rzecz” Howarda Marksa. W 2019 roku obronił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim o rekomendacjach giełdowych i hipotezie rynku efektywnego, otrzymując wyróżnienie Rady Wydziału Ekonomicznego.

W wolnym czasie trenuje kolarstwo (w 2018 roku ukończył ponad 1000-km ultramaraton Bałtyk-Bieszczady Tour) oraz wspinaczkę skalną (ma zaliczone kilkaset dróg wspinaczkowych, wliczając w to liczne przejścia w Tatrach).

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki dotyczący inwestowania w spółki dywidendowe. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:
Listen to „004. Inwestowanie w spółki dywidendowe – co warto wiedzieć? | dywidendy | inwestowanie dywidendowe” on Spreaker.
Pobierz fragment książki w formacie .pdf:  rozdział 1 „Ile z tego wyciągnę”

Pobierz fragment książki w formacie .epub.

Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Dr Rafał Janik ma bardzo dużą teoretyczną, a także praktyczną wiedzę na temat rynku (…). Wziąwszy pod uwagę ogrom jego wiedzy technicznej oraz wyniki autorskich symulacji i obliczeń, śmiało można stwierdzić, że oba tomy „Książki o inwestowaniu” stanowią najlepszą pozycję w Polsce o inwestowaniu w akcje.

dr Wojciech Świder

Ta książka udowadnia we wspaniały sposób to, że aby dojechać do celu samochodem, nie trzeba być rajdowcem, żeby ugotować dobry obiad, nie trzeba być szefem kuchni, żeby z sukcesem inwestować swoje pieniądze, nie trzeba być bankierem!
Doświadczony inwestor usystematyzuje wiedzę, a laik zainteresowany inwestycjami po lekturze tej pozycji z dużym prawdopodobieństwem może osiągać większe zyski, niż ten pierwszy. Dzięki niej zdobędziesz bezcenną wiedzę, a przeczytasz ją tak łatwo i przyjemnie jak czyta się książkę przygodową. Jedna z najlepszych książek o inwestowaniu dostępna na rynku.

Michał Miazga

„Książka o inwestowaniu” jest doskonałym źródłem wiedzy, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących inwestorów, bądź nawet osób, które jeszcze nie inwestowały. Autor wyjaśnia w niej jak właściwie wycenić wartość akcji, ile można zarobić, ile należy zainwestować i na jakie wskaźniki zwracać uwagę, a jakie pominąć. Jego doświadczenie i przytoczone przykłady aktualnych spółek, pozwolą odkryć okazje inwestycyjne w postaci niedowartościowanych akcji oraz rzetelnie ocenić wartość aktywa, w które inwestujemy. Każdy kto chce zrozumieć giełdę i rynek finansowy, odrywając się od utartego sloganu, że giełda jest dla spekulantów, powinien przeczytać „Książkę…”.

Marek Wołos

Książka Rafała Janika to pozycja interesująca. Przystępny język wykładu daje możliwość zrozumienia zawiłych problemów rynku kapitałowego nawet osobom początkującym w tej tematyce. Bardzo pomocne jest wsparcie rozważań dużą liczbą przykładów. Taka forma umożliwi czytelnikowi zdobycie i utrwalenie wiedzy o funkcjonowaniu rynków giełdowych oraz nabycie praktycznych umiejętności dotyczących inwestowania na giełdzie.

Leszek Czerwonka

15 opinii dla „Książka o inwestowaniu tom 1”

  1. Wiesław (zweryfikowany)

    Bardzo ciekawa książka.

  2. KK

    Świetna publikacja i autor. Polecam.

  3. Piotr

    Z pełna odpowiedzialnością mogę polecić tą książkę. Mi lektura pozwoliła zrozumieć i poukładać sobie sporo rzeczy. Myślę, że najwięcej pożytku z książki będą miały osoby inwestujące długoterminowo np. pod dywidendę, ale i pozostali też na niej skorzystają.

  4. Sylwia

    Polecam, szczególnie tym, którzy muszą odświeżyć sobie zakres wiedzy.

  5. Wiktor_architekt

    Czytałem! Dobra książka. Polecam też zajrzeć do Sekrety 12 sposobów jak zarabiać na kryptowalutach. Autor Jażdżyk. Szczególnie jeśli ktoś na poważnie myśli o inwestowaniu w kryptowaluty.

  6. Damian

    Wciągająca lektura. Zakres opracowania bardzo szeroki, czasami zbyt ogólnikowy, ale tak musi być chcąc zawrzeć w jednej książce tak wiele informacji dotyczących inwestycji na rynku kapitałowym. Bardziej pasujący tytuł w stylu akademickim byłby „Wstęp do inwestowania” 🙂 Główną zaletą jak również wadą jest to, że książka odnosi się do przykładów z ostatnich lat, będąc bardzo „na czasie”. Brakuje tego na rynku wydawniczym, ponieważ każdy autor stara się niepotrzebnie stworzyć książkę ponadczasową, taką jak na przykład opiewana wszędzie „Inteligent Inwestor”, z której wg mnie polski początkujący inwestor giełdowy nie wyniesie żadnej praktycznej wiedzy. W przeciwieństwie do tej książki, która może nie wyczerpuje tematu, ale wskazuje kierunki, które początkujący inwestor może obrać wg własnego upodobania.

  7. Filip

    The first serious book on investing I bought for myself. I don’t think that there exist a better introduction to the Polish stock market than this. The language is clear, there are plenty of explanations, tables, anecdotes. I will keep it and would recommend it to anyone who wants to start and get a good basic on how to hopefully better invest and make good decisions

  8. Piotr

    Sądzę, że dla początkujących inwestorów naprawdę warta zakupienia. Miałbym sugestie odnośnie układu, a zwłaszcza wstawek – wykresów, gdyż rozbija to ciągłość czytania.

  9. Ania

    Ciekawa lektura, która porusza dużo aspektów inwestowania. Mi szczególnie przydał się rozdział o zabezpieczeniu portfela, bo na ten temat piszę właśnie pracę magisterką. Podobał mi się też rozdział o wycenie – dużo się z niego dowiedziałam (szczególnie zapadł mi w pamięć przykład z amortyzacją i śmieciarkami). Książka warta polecenia. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

  10. Piter

    Ciekawa książka, która dostarcza dużo przekrojowej wiedzy o rynku. Pozycja raczej dla początkujących i średniozaawansowanych, choć i profesjonaliści znajdą coś interesującego. Czyta się naprawdę nieźle. A co do ceny? Jest wysoka, ale to raczej kwestia subiektywna. Są w maklerskiej droższe i gorsze książki. Ogólnie moja opinia o książce jest dobra, choć jak kogoś interesuje jakiś konkretny obszar inwestowania np. analiza techniczna, to nie będzie usatysfakcjonowany.

  11. Sławek

    Książka ciekawa, ale osobiście uważam, że autor powinien bardziej skoncentrować się na swoim ulubionym sposobie inwestowania, czyli na analizie finansowej długoterminowej, zamiast rozpisywać się ogólnikowo o giełdzie. Zgodzę się, że nie buja w obłokach i starał się przedstawić sprawę jasno, ale nie do końca to wyszło. Odebrałem to tak, że szanse na zysk są prawie równe rzutowi monetą a nic poza analiza finansową nie działa.
    Książkę czytało się przyjemnie i fajnie, że przedstawione były w niej nasze rodzime spółki. Jednak za taką cenę można znaleźć zdecydowanie ciekawsze tytuły.
    Na koniec chcę podziękować autorowi za jej wydanie, ponieważ jest mało publikacji opisujących GPW.
    Czy polecam ten tytuł? Najlepiej przeczytaj sam i się przekonaj. To jak inwestowanie na giełdzie – nie licz na kogoś, sam musisz podjąć decyzję.
    Serdecznie pozdrawiam .

  12. Marek

    Książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałem się raczej ogólników typu: kupuj najlepsze akcje, sprzedawaj te, które tanieją, nie wrzucaj wszystkiego do jednego koszyka itd. Tymczasem autor podchodzi do inwestowania w zdroworozsądkowy sposób. Nie buja w obłokach. Pisze na co można na giełdzie liczyć, a na co nie. Uznanie należy się za użycie konkretnych przykładów i zrobienie wielu ciekawych badań. Oby więcej takich książek (i oby mniej na rynku marketingowego badziewia, z którego niewiele się dowiemy).

  13. Daniel

    Kawał solidnej literatury. Już sama strona techniczna (okładka, papier, druk, itd.) zachęca do lektury. A jeśli chodzi o treść, to wszystkie zagadnienia przedstawione w spójny i zrozumiały sposób. Podoba mi się, że autor nie „bajdurzy” o tym ile to można zarabiać na giełdzie, tylko podpiera się konkretnymi danymi i przykładami. Czy mam się do czego przyczepić? Poza drobiazgami (literówki, sporadyczne błędy stylistyczne) w książce zabrakło mi odniesień do działalności banków centralnych. A jak wiemy – to ważny gracz na rynkach finansowych. Niezależnie od tego „Książka o inwestowaniu” zasługuje IMO na najwyższą możliwą ocenę.

  14. Beata

    Przeczytałam!! To wielki sukces, bo wszystko co wcześniej próbowałam czytać na temat inwestycji było „niezjadliwe” – nudne, pisane sucho i zbyt naukowo.
    Zawzięłam się w poszukiwaniu czegoś „zjadliwego”, bo znajomość instrumentów finansowych, poruszanie się po giełdach to w obecnych czasach wymóg.
    Książka jest przystępna, wartko, ciekawie napisana i ciekawie zbudowana – wszystko jest zmyślne a język… język płynny, przejrzysty, zrozumiały. Autor niewątpliwie zna się na rzeczy, jest praktykiem a nie naukowcem (a jeśli naukowcem to z dużą praktyką:))
    Książka należy do tych, które się przeczyta…. i często do niej wraca.

  15. Adam

    Znam Rafała wiec ktoś może mi zarzucić brak obiektywnej oceny. Po lekturze mogę jednak szczerze napisać, że to jedna z najlepszych pozycji aktualnie dostępnych na rynku. Zawiłe rzeczy wyjaśnione w prosty, wręcz łopatologiczny sposób. Najlepsze są jednak przykłady, które prawie wszystkie dotyczą polskich spółek. Czyta się to naprawę super.

Dodaj opinię