Majątek jak skała

Kategoria:
Wydawnictwo: Przyjazna Ekonomia
ISBN: 9788396622402
Okładka: Twarda
stron: 272
Wymiary: 17 cm x 24 cm

69,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Autor książki, prof. Michał Mackiewicz od przeszło 20 lat prowadzi badania na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jednak jest nie tylko akademikiem – w tym czasie stworzył 10 firm, aktywnie inwestował na rynku nieruchomości i na rynkach kapitałowych, a także doradzał Ministrom Finansów.

Jak sam mówi, postanowił napisać książkę, którą przeczyta więcej osób niż 20 badaczy, którzy czytali jego monografie o finansach publicznych. Ponieważ inflacja czyni coraz większe spustoszenie w portfelach, postanowił przystępnym językiem napisać książkę o tym, co zrobić, żeby inflacja nie pożerała oszczędności kogoś, kto odkłada na wkład własny do kredytu, na emeryturę, bądź po prostu odkłada na czarną godzinę.
Książka szczegółowo pokazuje, jak korzystać z obligacji, funduszy inwestycyjnych czy akcji, ale też jak kupić mieszkanie na wynajem i jak je przygotować do wynajmu.

Autor szczegółowo omówił nie tylko modne sposoby inwestowania, takie jak kryptowaluty czy condohotele, ale też formy ochrony majątku stosowane przez nasze babcie, w tym trzymanie przysłowiowych „dolarów pod poduszką”. Co ciekawe, wcale nie odradza tej ostatniej formy – przeciwnie, uważa, że w pewnych warunkach część oszczędności warto w ten sposób przechowywać na czarną godzinę.

Często nie doceniamy zagrożeń o charakterze „czarnych łabędzi”, czyli takich które zdarzają się bardzo rzadko, ale niezwykle silnie uderzają we wszystkie dziedziny życia, w tym również w oszczędności. Wiemy o tym dobrze, bo ostatnio takie łabędzie „latają” wyjątkowo często, czego przykładem jest pandemia COVID czy wojna w Ukrainie. Dlatego ostatnią część książki autor poświęca pokazaniu, jak poszczególne formy oszczędzania zachowują się w obliczu katastrof: pandemii, upadku banków, bankructwa państwa czy wreszcie możliwego Polexitu.

W odróżnieniu od wielu innych poradników, w książce nie znajdziemy narracji w rodzaju „ja w tej sposób zarobiłem milion, to ty też możesz”. Każdy wniosek popiera danymi, naukowymi dowodami i logiczną argumentacją – w każdym rozdziale tego poradnika czuje się, że prof. Mackiewicz jest przede wszystkim naukowcem.

Recenzje ekspertów

Zanim podejmiemy mniej lub bardziej trafną inwestycję, warto zainwestować w podręcznik, który pokaże nie tylko przyszłe zyski, ale również ryzyka. Książka prof. Mackiewicza jest dobrym przewodnikiem dla finansowego chomika. Przede wszystkim nie jest nudna, a autor posługuje się przystępnym językiem, przechodząc stopniowo od prostych form oszczędzania do złożonych instrumentów finansowych.

Andrzej Raczko, minister finansów, członek zarządu NBP

Profesor Mackiewicz, chociaż kokieteryjnie stwierdza, że nie jest zawodowym doradcą inwestycyjnym, w rzeczywiście okazuje się być doradca znakomitym – łączącym głęboka wiedzę ekonomiczna z osobistym doświadczeniem.

Marek Belka, premier RP, prezes NBP, minister finansów

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Majątek jak skała”