Opis
Dlaczego dobra historia jest często mniej prawdopodobna niż marne wyjaśnienie? Z jakimi zadaniami szczur radzi sobie lepiej od człowieka. Jak obliczyć, na ile różnych sposobów coś może się zdarzyć i dlaczego to jest ważne? Dlaczego losowość jest bardziej fundamentalnym pojęciem od przyczynowości?
Książka Leonarda Mlodinowa poświęcona jest rachunkowi prawdopodobieństwa. Można w niej wyróżnić dwa główne motywy: pierwszy – prawdopodobieństwo w życiu codziennym, z licznymi przykładami; drugi – rozwój i powstanie rachunku prawdopodobieństwa na przestrzeni stuleci oraz wybitne postacie matematyków z tym związanych. Autor opisuje tu wybrane postacie wielkich uczonych, epizody z ich życia, dokonania i badania.
Leonard Mlodinow (ur. 1954)
Jest z wykształcenia fizykiem, w roku 1981 uzyskał na Uniwersytecie w Berkeley doktorat z fizyki teoretycznej. Niemniej, życie jego można określić jako urozmaicone; po okresie intensywnej działalności naukowej poświęcił się pracy w Hollywood, gdzie m.in. pisał scenariusze do takich seriali jak „McGyver” i „Star Trek”. Potem zajął się tworzeniem gier komputerowych, współpracował ze Studiem Walta Disneya, a w ostatnich latach zaczął pisać książki. Napisał pięć książek popularnonaukowych (jedną wspólnie z samym Stephenem Hawkingiem – kontynuację „Krótkiej Historii Czasu”) i dwie dla dzieci.