Merton Miller o instrumentach pochodnych

Kategoria:
Wydawnictwo: K.E. Liber
ISBN: 8388170031
Okładka: twarda
stron: 193
Wymiary: 17 x 24

56,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Merton Miller o instrumentach pochodnychKsiążka ta jest niezwykle rzadką okazją spojrzenia na rynek instrumentów pochodnych oczami jednego z największych autorytetów finansowych naszych czasów. Prezentuje ona, w bardzo przystępny sposób, czym są instrumenty pochodne, jakie skutki wywołało ich pojawienie się i spowodowane przypuszczalnie przez nie szkody.

Pomimo tego, że nadzór giełdowy i media patrzą nieprzychylnym okiem na instrumenty pochodne, są one bardzo cenione przez wielu praktyków, analityków i naukowców, zwłaszcza laureata nagrody Nobla Mertona Millera. Miller jest szczególnie znany z powodu częstych wystąpień w obronie instrumentów pochodnych – zawsze pełnych humoru i dobrego stylu – podkreślających ich rolę w ustaleniu prawidłowej ceny, zarządzaniu ryzykiem i dopasowaniu poziomu ponoszonego ryzyka do poziomu pożądanego zysku.

Książka ta zawiera zbiór jego przemyśleń i wypowiedzi na temat wielu gorących obecnie spraw. Czy stanów to problem, iż wiele organizacji straciło pieniądze na instrumentach pochodnych? Jego odpowiedź brzmi: Niektóre organizacje zawsze znajdą sposób na poniesienie straty. Nie wierzy też, żeby w tej sprawie pomogły jakiekolwiek ostrzejsze regulacje. Trafnie zauważa, iż banki straciły więcej pieniędzy na nieruchomościach, niż kiedykolwiek uda im się stracić na instrumentach pochodnych.

Książka zawiera dwadzieścia dwa rozdziały mówiące o bardzo kontrowersyjnych sprawach. Na przykład rozdział drugi „Ostatnie „” na rynku instrumentów pochodnych: Ocena strat” przybliża nam przypadki Procter & Gamble, Orange County l Baringsa. Rozdział szósty „Regulacje rynków finansowych od środka” pokazuje na czym polega gra wewnątrz, używając do tego doskonałej analogii do sportu. Ukazuje, jak bardzo różni się obraz tej rzeczywistej gry od tej widzianej przez widza. Rozdział dwudziesty „Japońsko – amerykańskie stosunki handlowe: Czy Rambo pokona Godzillę?” w zwięzły sposób prezentuje naturę japońsko-amerykańskich stosunków handlowych. Natomiast w rozdziale dziesiątym „Zysk i ryzyko związane z kontraktami futures: Chicagowski punkt widzenia” podkreśla rolę, jaką instrumenty pochodne grają w zabezpieczaniu się przed ryzykiem.

Czytelnik będzie miał również okazję zapoznać się z systemami zarządzania przedsiębiorstwami w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w porównaniu do systemów panujących w Japonii i Niemczech. W ostatniej części książki „Pytania, które często mi zadawano” Miller prezentuje swoje poglądy na szeroką gamę tematów dotyczących takich spraw jak przyszłość Chin i czego nauczył nas krach giełdowy z 1987 roku.

W przeciwieństwie do powszechnie panującego poglądu, instrumenty pochodne wcale nie uczyniły świata finansów bardziej ryzykownym. On stał się bardziej bezpieczny. To właśnie jest powodem tak szybkiego wzrostu rynku kontraktów futures. Miller pokazuje, że obecnie firmy mogą, dzięki instrumentom pochodnym, efektywnie zarządzać różnymi rodzajami ryzyka, które gnębiły je przez dekady, jeśli nie przez wieki.

Recenzje:

Książka Millera, noblisty i praktyka rynku, prezentuje w bardzo przystępny sposób, przy użyciu prostego, przejrzystego i niejednokrotnie dowcipnego języka, czym są instrumenty pochodne – uważane przez niektórych za skomplikowane, jakie skutki wywołało ich pojawienie się oraz jakie przypuszczalne szkody zostały przez nie spowodowane. Publikacja przedstawia spojrzenie na rynek derywatów oczami jednego z największych autorytetów finansowych naszych czasów. Autor stara się udowodnić potrzebę istnienia takich narzędzi zarządzania ryzykiem, jakimi niewątpliwie są instrumenty pochodne. Podkreśla ich rolę w dopasowaniu poziomu ponoszonego ryzyka do poziomu pożądanego zysku, zwłaszcza dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Książka nie ma charakteru akademickiego wykładu. Wręcz przeciwnie, napisana jest swobodnym stylem, przez co bez wątpienia stanowi wspaniałą lekturę, nie odbiegając przy tym od tematyki instrumentów pochodnych, ich historii i możliwej przyszłości. W ostatniej części książki Miller prezentuje swoje poglądy na szeroką gamę tematów dotyczących takich spraw, jak przyszłość Chin oraz krach giełdowy z 1987 roku. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o kwestie dotyczące mechanizmów działania rynków terminowych.

Łukasz Porębski, www.sii.org.pl

Rewelacyjna książka o kontraktach terminowych napisana przez noblistę i praktyka rynku (współtworzył futures na CME). Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o kwestie dotyczące mechanizmów działania rynków terminowych napisana wspaniałym językiem.

Grzegorz Zalewski,
www.futures.pl

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Merton Miller o instrumentach pochodnych”