Zabawna, pouczająca, nieoceniona. W Stanach Zjednoczonych zaliczana do kanonu książek inwestycyjnych. Zawiera wywiady przeprowadzone przez Jacka Schwagera z najlepszymi inwestorami i graczami giełdowymi. William Eckhardt, Bill Lipschutz, Victor Sperandeo, Linda Raschke, Tom Basso, Stanley Druckenmiller – to tylko niektóre z osób, których postrzeganie giełdy zostaje tu wyjaśnione. Dzielą ich wykorzystywane rynki, horyzont czasowy, strategie inwestycyjne, filozofia rynku, ale łączy jedno – skuteczność.
Jakie czynniki w odniesieniu sukcesu na giełdzie są decydujące? Po lekturze rozmów można wyciągnąć wniosek, że to nie stosowana metoda analityczna jest najważniejsza. Okazuje się, że można zarabiać, wykorzystując zarówno analizę fundamentalną, techniczną czy jakąkolwiek inną. Istotne znaczenie mają konkretne cechy i umiejętności inwestora. Dzięki lekturze „Mistrzów rynków finansowych” można je poznać.
Trader21 o „Inteligentnym inwestorze XXI wieku”:
Spis treści
Część I. Perspektywy
Nieszczęścia gry
Husajn zawiera złą transakcję
Część II. Największy rynek świata
Bili Lipschutz – walutowy sułtan
Część III. Kontrakty terminowe – rynek różności
Kontrakty terminowe – zrozumienie podstaw gry
Randy McKay – gracz weteran
William Eckhardt – matematyk
Milczenie Żółwi
Monroe Trout – największy zysk przy najniższym ryzyku
Al Weiss – chodząca encyklopedia wykresów
Część IV. Zarządzający funduszami
Staniey Druckenmiller – sztuka inwestowania metodą top-down
Richard Driehaus – sztuka inwestowania metodą bottom-up
Gil Blake – mistrz stałości
Victor Sperandeo – rynki też się starzeją
Część V. Gracze wielorynkowi
Tom Basso – pan Spokój
Linda Bradford Raschke – słuchanie muzyki rynków
Część VI. Maszyna do zarabiania pieniędzy
CRT – maszyna do gry
Mark Ritchie – Bóg na sali transakcyjnej
Joe Ritchie – teoretyk z intuicją
Blair Huli – mieć przewagę
Jeff Yass – matematyka strategii
Część VII. Psychologia gry na giełdzie
Zen a sztuka gry na giełdzie
Charles Faulkner – umysł zdobywcy
Robert Krausz – rola podświadomości
Część VIII. Zakończenie
(Tajemna) wiedza o rynku
Osobista refleksja
Dodatek: Opcje – zrozumieć podstawy
Słowniczek
O autorze
Jack Schwager urodzony 27 czerwca 1948 roku w Antwerpii w Belgii jest uznanym ekspertem w zakresie kontraktów terminowych i funduszy hedgingowych oraz autorem cieszących się uznaniem książek finansowych. Zdobył tytuł licencjata ekonomii Brooklyn College (1970) oraz magistra ekonomii Brown University (1971).
Schwager jest jednym z założycieli Fund Seeder (FundSeeder.com), platformy przeznaczonej do wyszukiwania talentów finansowych i ułatwienia im możliwości kontaktowania się. Schwager był również partnerem w Fortune Group (2001–2010), londyńskiej firmie doradczej zajmującej się funduszami hedgingowymi. Jego wcześniejsza historia obejmuje także 22-letnie doświadczenie na stanowisku dyrektora ds. kontraktów terminowych dla wielu odnoszących sukcesy firm z Wall Street, ostatnio Prudential Securities.
Schwager najbardziej jest znany ze swojej serii książek zawierających wywiady z największymi gwiazdami świata giełdy ostatnich dekad: „Czarodzieje rynku”, „Mistrzowie rynków finansowych”, „Stock Market Wizards”, „Hedge Fund Market Wizards” i „The Little Book of Market Wizards”. Jego inne książki to „Market Sense and Nonsense”, kompendium błędnych koncepcji inwestycyjnych oraz trzytomowa seria „Schwager on Futures”, składająca się z „Fundamental Analysis”, „Technical Analysis” i „Managed Trading”. Jest również autorem książki „Getting Started in Technical Analysis”.
Pytany, czym kierował się, pisząc na temat giełdy, odpowiedział: „W serii moich książek Mistrzowie rynków inspirowałem się chęcią odkrycia, co odróżnia ludzi, którzy odnoszą spektakularne sukcesy na rynkach finansowych od pozostałych. Moim celem jest pisanie książek, które zawierają informacje przydatne zarówno dla profesjonalnych finansistów, jak i dla laików. Chociaż wiele osób mówi mi, że te książki zainspirowały ich do zmiany podejścia do inwestowania, moje ulubione komplementy to: »Czytam twoją książkę podczas wakacji na plaży«”.
Schwager regularnie wciela się w rolę prelegenta na seminariach i wygłasza wykłady na szereg tematów, w tym o wielkich traderach, błędach inwestycyjnych, funduszach hedgingowych, zarządzaniu kontami inwestycyjnymi, analizie technicznej czy ocenie systemów transakcyjnych.