Opis
Karalność pewnych zachowań na rynku giełdowym jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Niniejsza praca w swojej podstawowej części zajmuje się dwoma głównymi przestępstwami, jakimi są wykorzystywanie informacji poufnych w grze giełdowej oraz manipulacja rynkiem giełdowym.
Głównymi problemami, którymi zajmowano się w trakcie prowadzonych badań były:
– analiza ewolucji rozwiązań prawnych w skali światowej mająca doprowadzić do
skutecznego przeciwdziałania tego rodzaju zachowaniom (aspekt prawny);
– analiza ewolucji podejścia do badanych zachowań uzasadniająca ich penalizację
(aspekt ekonomiczny);
– zestawienie i ocena skuteczności różnych sposobów przeciwdziałania przestępstwom giełdowym (aspekt organizacyjny).
Zarządzanie pieniądzem jest teoretycznie proste. Podstawowe warunki ramowe określane są przez tzw. złoty trójkąt inwestycyjny, według którego należy dbać
o następujące elementy:
1) dochodowość inwestycji,
2) płynność inwestycji,
3) bezpieczeństwo.
W pracy zajmiemy się głównie trzecim elementem trójkąta – bezpieczeństwem inwestycji. O ile dwa pierwsze można próbować ocenić, opierając się na modelach matematycznych, o tyle trzeci, ze względu na trudno przewidywalny czynnik psychologiczny, może łatwo wymknąć się spod kontroli zarówno instytucji nadzorujących rynek, jak i jego uczestników po stronie inwestycyjnej.
Przestępczość jest istotnym elementem zakłócającym prawidłowość funkcjonowania rynków finansowych i wiemy o niej coraz więcej. Jednak – jak pokazały przedstawione w niniejszej pracy badania prowadzone przez naukowców z różnych krajów i na różnych rynkach – ciągle nie jest to wiedza wystarczająca.