„Najważniejsza rzecz” jest świetną propozycją dla osób zainteresowanych rynkiem akcyjnym oraz dłużnym w średnio – i długoterminowym horyzoncie czasowym.
Obok „Inteligentnego inwestora” stanowi podstawowe źródło wiedzy dla osób skoncentrowanych na odpowiedzialnym i bezpiecznym inwestowaniu w wartość.
Howard Marks słynie z błyskotliwych listów skierowanych do swoich klientów. Wykorzystując je w książce, przedstawia swoje podejście inwestycyjne, które bazuje na cykliczności rynków, relacji ceny rynkowej do wartości wewnętrznej oraz identyfikacji i świadomej akceptacji poszczególnych ryzyk. Wymienia 20 najważniejszych rzeczy w inwestowaniu i omawia między innymi takie elementy jak: koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie czy inwestowanie defensywne.
Na rynku finansowym istnieje mnóstwo książek, które w sposób kompleksowy przedstawiają ideę skutecznego inwestowania. Większość z nich koncentruje się na metodzie, prezentując czytelnikowi masę skomplikowanych wykresów, z których ma wynikać, kiedy należy zawrzeć transakcję i jak właściwie ustalić stop lossa. Ta książka jest jednak o ludzkich emocjach, o psychologii inwestowania, o fundamentalnych zasadach inwestora giełdowego, czyli – jak sam tytuł książki wskazuje – o rzeczach najważniejszych.
Ta książka jest znakomita, ale docenią ją przede wszystkim doświadczeni inwestorzy, szczególnie ci, którzy choć raz na rynku zbankrutowali i wiedzą, że metoda nie jest najważniejsza. A co jest? Wszystko to, co zostało spisane w „Najważniejszej rzeczy” Marksa. „To jest rzadkość – naprawdę pożyteczna książka”, napisał Warren Buffett, i to powinno starczyć za najlepszą rekomendację.
Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Zrozumienie teorii efektywności rynku (i jej ograniczeń)
Wartość
Stosunek ceny do wartości
Zrozumienie ryzyka
Identyfikowanie ryzyka
Kontrolowanie ryzyka
Zwracanie uwagi na cykle
Świadomość istnienia rynkowego wahadła
Zwalczanie ludzkich słabości
Kontrarianizm
Znajdowanie okazji
Cierpliwy oportunizm
Wiedzieć, czego się nie wie
Mieć świadomość tego, gdzie się znajdujemy
Docenianie roli szczęścia
Inwestowanie defensywne
Unikanie pułapek
Tworzenie wartości dodanej
Zebranie tego wszystkiego razem
O autorze
Amerykański inwestor oraz autor kilku książek poświęconych inwestowaniu. Jest prezesem funduszu Oaktree Capital Management, firmy inwestycyjnej zarządzającej aktywami o wartości 122 miliardów dolarów. W 2017 roku zajął 374 miejsce wśród najbogatszych Amerykanów w rankingu magazynu „Forbes”. Jego majątek oszacowano wówczas na 1,91 miliarda dolarów.
Marks ukończył studia licencjackie z finansów w Wharton School w Filadelfii, tytuł magistra z księgowości i marketingu obronił na uniwersytecie w Chicago. Posiada również tytuł MBA w dziedzinie rachunkowości i marketingu, który uzyskał na Booth School of Business na University of Chicago.
W środowisku inwestycyjnym Howard Marks znany jest z publikowania tzw. „Oaktree memos”, czyli listów, w których szczegółowo opisuje strategie inwestycyjne oraz wyjaśnia zawiłości funkcjonowania gospodarki. Warren Buffett powiedział kiedyś, że jeżeli widzi na swojej skrzynce e-mail od Howarda Marksa to jest to pierwsza rzecz, którą czyta.
Kiedyś Marks zauważył, że za każdym razem, gdy był pytany o to, czym jest „najważniejsza rzecz” w inwestowaniu, wskazywał na inną kwestię. Pewnego razu, rozgoryczony tym faktem, postanowił spisać je wszystkie. Po podliczeniu wyszło ich aż 20! Tak powstała publikacja „Najważniejsza rzecz”, w której zwraca uwagę m.in. na koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie, cykliczność rynków, skupia się także na inwestowaniu defensywnym.
W swojej pracy Howard Marks koncentruje się głównie na zarządzaniu ryzykiem. Sugeruje, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zapytać siebie: czy bardziej boję się utraty kapitału, czy raczej utraty okazji. Jego zdaniem ważne jest również, aby nigdy nie zakładać, że dane wydarzenie może być pewne, ale aby przyjąć, że wachlarz scenariuszy rozwoju danej sytuacji jest znacznie szerszy, niż nam się wydaje.
Fragment książki
Odsłuchaj fragment książki dotyczący identyfikacji i unikania pułapek związanych z błędną oceną sytuacji rynkowej. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:
Książka „Najważniejsza rzecz” jest niezwykle ciekawą pozycją, która przygotowuje inwestora do samodzielnego inwestowania na rynkach światowych. Skupia się głównie na kilku podejściach do inwestowania oraz porusza kluczowe kwestie z zakresu psychologii i analizy ryzyka. To od inwestora zależy jednak, czy przyjmie on postawę defensywną, czy ofensywną. Autor na bazie swoich ponad 35-letnich doświadczeń oraz na przykładzie krachu z 2008 r. próbuje dać inwestorom ważne lekcje, ucząc ich prawideł rynkowych, wskazując, co jest najważniejsze w inwestowaniu oraz jak uniknąć pułapek. Książka uczy zadawania pytań, bycia sceptycznym, czasami powściągliwym. Udowadnia, że rynki podlegają cyklom i podejście kontrariańskie w ekstremalnych momentach cyklu może dać inwestorowi znaczącą przewagę, ale jednocześnie wymaga dużej dyscypliny i silnej psychiki. W książce opisane są też schematy powstawania baniek spekulacyjnych i podane są działania, które skuteczni inwestorzy powinni podjąć w odpowiedzi na tego typu sytuacje. Czytelnik poznaje także teorię rynku efektywnego i nieefektywnego. Skuteczny inwestor musi umieć oszacować ryzyko wynikające z bieżącej sytuacji rynkowej, gdyż dopiero stopa zwrotu skorygowana o ryzyko i utrzymywana długofalowo pozwala ocenić inwestora. Książkę polecam każdemu inwestorowi, który jest już na ostatnim etapie przygotowań do samodzielnego inwestowania na rynkach akcji. W książce tej nie znajdziemy opisu strategii ani metod zarządzania pieniędzmi, zawiera ona za to zbiór zasad, które warto poznać przed rozpoczęciem inwestowania i które pomogą inwestorowi ochronić swój portfel w czasach krachu, a w czasach prosperity pozwolą systematycznie zarabiać.
„Najważniejsza rzecz” jest bardzo dobrze napisaną książką. Nie dopatrzyłem się w niej poważnych błędów merytorycznych. Fajnie się ją czyta, ale warto dodać, że jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych adeptów sztuki inwestowania.