Najważniejsza rzecz

(13 opinii klienta)
Kategoria: ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788395118364
Okładka: zintegrowana
stron: 250
Wymiary: 15,5 cm x 23 cm
Ebook: .mobi, .epub

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Edukację inwestorów w Polsce wspiera   XM broker logo

 

Najważniejsza rzecz jest świetną propozycją dla osób zainteresowanych rynkiem akcyjnym oraz dłużnym w średnio – i długoterminowym horyzoncie czasowym. Obok Inteligentnego inwestora stanowi podstawowe źródło wiedzy dla osób skoncentrowanych na odpowiedzialnym i bezpiecznym inwestowaniu w wartość.

Howard Marks słynie z błyskotliwych listów skierowanych do swoich klientów. Wykorzystując je w książce, przedstawia swoje podejście inwestycyjne, które bazuje na cykliczności rynków, relacji ceny rynkowej do wartości wewnętrznej oraz identyfikacji i świadomej akceptacji poszczególnych ryzyk. Wymienia 20 najważniejszych rzeczy w inwestowaniu i omawia między innymi takie elementy jak: koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie czy inwestowanie defensywne.

— —

Na rynku finansowym istnieje mnóstwo książek, które w sposób kompleksowy przedstawiają ideę skutecznego inwestowania. Większość z nich koncentruje się na metodzie, prezentując czytelnikowi masę skomplikowanych wykresów, z których ma wynikać, kiedy należy zawrzeć transakcję i jak właściwie ustalić stop lossa. Ta książka jest jednak o ludzkich emocjach, o psychologii inwestowania, o fundamentalnych zasadach inwestora giełdowego, czyli – jak sam tytuł książki wskazuje – o rzeczach najważniejszych.

Ta książka jest znakomita, ale docenią ją przede wszystkim doświadczeni inwestorzy, szczególnie ci, którzy choć raz na rynku zbankrutowali i wiedzą, że metoda nie jest najważniejsza. A co jest? Wszystko to, co zostało spisane w Najważniejszej rzeczy Marksa. „To jest rzadkość – naprawdę pożyteczna książka”, napisał Warren Buffett, i to powinno starczyć za najlepszą rekomendację.

Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również nasz wpis blogowy „Jak zacząć inwestować na giełdzie?”.

Recenzja Doradca.tv:

Howard Marks o książce:

 

Odsłuchaj fragment książki dotyczący identyfikacji i unikania pułapek związanych z błędną oceną sytuacji rynkowej.
Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:

Listen to „Giełda, biznes, inwestowanie – maklerska” on Spreaker.

 

Spis treści

Wstęp    9

Najważniejsza rzecz to…

1.  Myślenie drugiego poziomu    15

2.  Zrozumienie teorii efektywności rynku (i jej ograniczeń)    23

3.  Wartość    35

4.  Stosunek ceny do wartości     45

5.  Zrozumienie ryzyka    55

6.  Identyfikowanie ryzyka     73

7.  Kontrolowanie ryzyka    87

8.  Zwracanie uwagi na cykle     99

9.  Świadomość istnienia rynkowego wahadła     107

10.  Zwalczanie ludzkich słabości    117

11.  Kontrarianizm    131

12.  Znajdowanie okazji    143

13.  Cierpliwy oportunizm    153

14.  Wiedzieć, czego się nie wie     165

15.  Mieć świadomość tego, gdzie się znajdujemy    175

16.  Docenianie roli szczęścia    187

17.  Inwestowanie defensywne     197

18.  Unikanie pułapek     213

19.  Tworzenie wartości dodanej    231

20.  Zebranie tego wszystkiego razem     241

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki dotyczący identyfikacji i unikania pułapek związanych z błędną oceną sytuacji rynkowej. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:

Listen to „Giełda, biznes, inwestowanie – maklerska” on Spreaker.

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: rozdział 18 „Unikanie pułapek”

Pobierz fragment książki w formacie .epub.
Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Książka „Najważniejsza rzecz” jest niezwykle ciekawą pozycją, która przygotowuje inwestora do samodzielnego inwestowania na rynkach światowych. Skupia się głównie na kilku podejściach do inwestowania oraz porusza kluczowe kwestie z zakresu psychologii i analizy ryzyka. To od inwestora zależy jednak, czy przyjmie on postawę defensywną, czy ofensywną. Autor na bazie swoich ponad 35-letnich doświadczeń oraz na przykładzie krachu z 2008 r. próbuje dać inwestorom ważne lekcje, ucząc ich prawideł rynkowych, wskazując, co jest najważniejsze w inwestowaniu oraz jak uniknąć pułapek. Książka uczy zadawania pytań, bycia sceptycznym, czasami powściągliwym. Udowadnia, że rynki podlegają cyklom i podejście kontrariańskie w ekstremalnych momentach cyklu może dać inwestorowi znaczącą przewagę, ale jednocześnie wymaga dużej dyscypliny i silnej psychiki. W książce opisane są też schematy powstawania baniek spekulacyjnych i podane są działania, które skuteczni inwestorzy powinni podjąć w odpowiedzi na tego typu sytuacje. Czytelnik poznaje także teorię rynku efektywnego i nieefektywnego. Skuteczny inwestor musi umieć oszacować ryzyko wynikające z bieżącej sytuacji rynkowej, gdyż dopiero stopa zwrotu skorygowana o ryzyko i utrzymywana długofalowo pozwala ocenić inwestora. Książkę polecam każdemu inwestorowi, który jest już na ostatnim etapie przygotowań do samodzielnego inwestowania na rynkach akcji. W książce tej nie znajdziemy opisu strategii ani metod zarządzania pieniędzmi, zawiera ona za to zbiór zasad, które warto poznać przed rozpoczęciem inwestowania i które pomogą inwestorowi ochronić swój portfel w czasach krachu, a w czasach prosperity pozwolą systematycznie zarabiać.

„Najważniejsza rzecz” jest bardzo dobrze napisaną książką. Nie dopatrzyłem się w niej poważnych błędów merytorycznych. Fajnie się ją czyta, ale warto dodać, że jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych adeptów sztuki inwestowania.

Rafał Lysik


13 opinii dla „Najważniejsza rzecz”

  1. Anonim

    Polecam każdemu, przeczytałem dwa razy i przeczytam jeszcze trzeci. Książka świetnie napisana, czyta się bardzo szybko. Listy, które są przytaczane pomagają jeszcze bardziej w tym, aby treść trafiła do czytelnika.

Dodaj opinię