Opis
Polska reforma systemu emerytalnego, podobnie jak reformy w wielu innych krajach tej części Europy, czy też w ogóle na świecie, wymuszona została niekorzystnymi trendami demograficznymi i wyraźnym procesem starzenia się ludności. Dyskusja na temat zasadności powszechności członkostwa w działających od 1999 roku w Polsce otwartych funduszach emerytalnych (OFE), konkurencji na rynku czy ich efektywności inwestycyjnej powinna być oparta na merytorycznych fundamentach, jakimi są badania i analizy w tym zakresie.
Zasadniczą treść opracowania stanowi analiza funkcjonalna OFE, zarządzanych przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE). W książce zawarto wyniki następujących badań:
– analizy przyjętych rozwiązań prawnych, w ramach których funkcjonuje rynek OFE w Polsce,
– analizy efektywności działalności inwestycyjnej OFE,
– analizy portfeli inwestycyjnych OFE,
– analizy finansowej OFE i PTE, w tym analizy kosztów i przychodów,
– analizy decyzji o wyborze i zmianie OFE,
a także przedstawiono klasyfikację, charakterystykę i ocenę miar, za pomocą których można opisywać otwarte fundusze emerytalne.
Publikację przygotował interdyscyplinarny zespół, w którego skład wchodzili politolog oraz specjaliści z zakresu metod ilościowych w ekonomii i zarządzaniu oraz finansów, będący pracownikami naukowo-dydaktycznymi czterech uczelni: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Opolskiego.
Fundusze ETF notowane na GPW inwestujące na zagranicznych rynkach akcji – Tomasz Miziołek [webinar]: