Opis
Zachęcamy do zakupu. W pakiecie jest korzystniej.
ZAWÓD INWESTOR GIEŁDOWY – PSYCHOLOGIA RYNKÓW. TAKTYKA INWESTYCYJNA. ZARZĄDZANIE PORTFELEM
Elder Alexander
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska – Oficyna 2012
ISBN: 9788326407772
Okładka: twarda z obwolutą
Ilość stron: 320
Opis książki:
„Zawód inwestor giełdowy” to książka ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów giełdowych, łącząca wiedzę z zakresu analizy technicznej i finansów behawioralnych. Alexander Elder, wytrawny inwestor giełdowy, z wykształcenia psychiatra, ukazuje swój punkt widzenia w inwestowaniu na giełdzie przez pryzmat psychologii.
Właśnie dlatego pierwsze dwa rozdziały książki dotyczą zagadnień psychologii jednostki oraz psychologii tłumu. Dr Elder dogłębnie przygląda się tym aspektom, a także doskonale ujmuje swoje przemyślenia w książce, wyjaśniając wiele tajemnic psychologii inwestowania. Kolejne rozdziały dotyczą klasycznej analizy technicznej, gdzie znaleźć można opis najważniejszych wskaźników technicznych, oscylatorów i innych istotnych mierników koniunktury giełdowej. Warto zwrócić uwagę na dokładne wytłumaczenie zasad działania i konstrukcji wskaźników, co jest raczej rzadko spotykane u innych autorów.
Dodatkowo Elder zamieszcza wiele ciekawych przykładów z objaśnieniami. Ciekawym uzupełnieniem jest część poświęcona systemom inwestycyjnym, również systemom stworzonym przez samego autora książki (Triple Screen Trading System). Część książki poświęcona jest też zarządzaniu ryzykiem. Książka godna polecenia, jednak cechuje ją wyższy stopień trudności w porównaniu z innymi pozycjami naukowymi dostępnymi na rynku. Mniej wtajemniczonym inwestorom zalecałbym przeczytanie najpierw chociażby biblii AT Murphy’ego lub „Wspomnień gracza giełdowego” E. Lefevre, prezentowanych wcześniej na łamach „Trendu”. „Zawód inwestor giełdowy” jest ich doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem.
Obowiązkowa pozycja dla osób, które nie wiedzą dlaczego tracą na swoich inwestycjach giełdowych. Polecam gorąco.
TRADER VIC- METODY MISTRZA WALL STREET
Sperandeo Victor
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska – Oficyna 2012
ISBN: 9788326416958
Okładka: twarda z obwolutą
Ilość stron: 356
Opis książki:
Autor książki zwany jest żyjącą legendą Wall Street. Prowadząc własne przedsiębiorstwa maklerskie i firmy inwestycyjne w latach 1978 –1987 zanotował średnią roczną stopę zwrotu w wysokości 70,7 proc.
Jego technika to stosowanie analizy technicznej, statystycznego prawdopodobieństwa, ekonomii politycznej, polityki i psychologii. W napisanej przez siebie książce postanowił przekazać Czytelnikom wiedzę, która doprowadziła go do sukcesu. Oczywiście nie podaje tam „złotej formuły” na szybkie zarobienie miliona dolarów podkreślając, że „prawdziwy sukces i szczęście rodzi się z wykorzystania własnych możliwości, co wymaga nieustannej nauki i rozwoju, jak również przyznania, że popełnianie błędów jest nieodłączną częścią życia”. Koncepcja książki narodziła się w chwili, gdy Sperandeo uświadomił sobie, że książka z której można nauczyć się czegoś nowego powinna zostać napisana przez człowieka który ma udokumentowane sukcesy i osiągnięcia. On zaś z całą pewnością takimi sukcesami może się pochwalić.
W swojej pracy Sperandeo opisuje co prawda podstawowe zasady analizy technicznej, jednak umieszcza je w szerszej perspektywie. Przede wszystkim zaś zwraca uwagę, na to, że aby osiągnąć sukces nie wystarczy tylko znajomość wykreślania linii trendu i odczytywania sygnałów ze wskaźników technicznych ale trzeba pracować nad własną psychiką – „zdrowy rozsądek jest na ogół bardziej przydatny niż miliard faktów i cyfr”.
Jak wielu „wybitnych” graczy Vic Sperandeo rozprawia się z istniejącymi sloganami i metodami zarządzających (co ciekawe niektóre z nich są ostatnio bardzo żywe na naszym rynku), takimi jak kupowanie akcji spółek o niskim wskaźniku cena/zysk i niskiej wartości księgowej w przekonaniu, że prawdopodobnie będą to akcje niedowartościowane. Autor zwraca uwagę, że zazwyczaj gdy akcja ma niski C/Z i niską wartość księgową są ku temu powody i rynek już je poznał. Inną ważną rzeczą o której autor pisał kilka lat temu na innym kontynencie, a która doskonale pasuje do warunków polskich jest zwrócenie uwagi na to jak środowisko firm powierniczych traktuje swoich klientów – „zachęca się ich do cieszenia się tym, że ich rachunek zmniejszył się jedynie o 10 %, podczas gdy wskaźniki rynku spadły o 20 proc., podczas gdy dla inwestora najważniejsze powinno być pytanie, czy zarobiłem pieniądze”.
Wartość książki jest nieoceniona nie tylko ze względu na wskazówki, jak działać na rynku ale także ze względu na szczegółowe zasady działania Systemu Rezerwy Federalnej w USA oraz tematów związanych z obiegiem pieniądza w gospodarce czy znaczenia decyzji banków centralnych dla rynków kapitałowych. Tematy te w ostatnich miesiącach były bardzo aktualne, zaś fakt że zasady makroekonomii przedstawia inwestor giełdowy jest dodatkową zaletą.
Grzegorz Zalewski, www.futures.pl
MISTRZOWIE RYNKÓW FINANSOWYCH. ROZMOWY Z NAJLEPSZYMI AMERYKAŃSKIMI INWESTORAMI I GRACZAMI GIEŁDOWYMI
Schwager Jack D.
Wydawnictwo: Wolters Kluwer 2013
ISBN: 9788326443381
Okładka: twarda
Ilość stron: 416
Wymiary: B5
Opis książki:
Publikacja ta w Stanach Zjednoczonych zaliczana jest do kanonu książek na temat inwestowania. Zawiera wywiady przeprowadzone przez Jacka Schwagera z inwestorami, którzy działają na różnych rynkach (akcje, forex, kontrakty futures) i stosują odmienne techniki inwestycyjne, a których łączy to, ze odnieśli SUKCES.
Co o tym zadecydowało?
Po lekturze rozmów można wysnuć wniosek, że to nie stosowana metoda analityczna jest w tym wypadku najważniejsza. Okazuje się, że można zarabiać, wykorzystując zarówno analizą fundamentalną, jak i zupełnie inne podejścia do oceny inwestycji. Decydujące znaczenie mają pewne cechy i umiejętności, które autor wymienia w podsumowaniu swoich rozmów z traderami.
Książka jest przeznaczona nie tylko dla inwestorów i specjalistów zajmujących się badaniami rynków finansowych, ale także dla innych osób zainteresowanych rynkami finansowymi i ciekawych losów tych, którym udało się wygrać w świecie, gdzie znakomita większość przegrywa.
Czytelnikom gorzej orientującym się w problematyce rynków finansowych, lekturę książki ułatwi zamieszczony na jej końcu słowniczek, w którym objaśniono specjalistyczne terminy pojawiające się w tekście.