Opis
Poddanie ryzyka kontroli jest jedną z centralnych idei, która odróżnia czasy nowożytne od bardziej odległej przeszłości. To historia przejścia od czasów wyroczni i wróżbitów do potężnych narzędzi zarządzania ryzykiem, jakimi dysponujemy dzisiaj. To wspaniała opowieść o greckich filozofach i arabskich matematykach, o kupcach i uczonych, hazardzistach i myślicielach, o wybitnych postaciach oraz nieznanych ludziach, którzy pomogli odkryć nowoczesne metody ujarzmiania przyszłości, zastępując bezsilność wobec losu racjonalnym wyborem i decyzją.
Kiedy inwestorzy kupują akcje, chirurdzy wykonują operacje, inżynierowie projektują mosty, przedsiębiorcy podejmują działania w biznesie, astronauci badają przestworza, politycy ubiegają się o urzędy, ich nieodłącznym partnerem jest ryzyko. Pięknym literackim stylem Bernstein wyjaśnia pojęcia prawdopodobieństwa, doboru próby, regresji, teorii gier oraz procesu podejmowania decyzji racjonalnych i irracjonalnych. Autor przybliża też Czytelnikom tak wielkie postaci jak Pascal, Bernoulli, Bayes, Keynes, Markowitz, Arrow, Gauss, Galton czy von Neumann. Ostatnie rozdziały książki podejmują istotne kwestie, dotyczące znaczenia komputerów, relacji miedzy faktami i subiektywnymi przekonaniami, wpływu teorii chaosu oraz znaczenia nowych rynków instrumentów pochodnych.
„Fascynujące i niezwykle spojrzenie na prometejską próbę człowieka nowożytnego, by zapanować nad ryzykiem. Książka łatwa w czytaniu i prowokująca do myślenia. To bardzo rzadko idzie w parze.”
William Kristol
„Takiej książki nie było ani w tym roku, ani kiedykolwiek. Mówię to z całym przekonaniem: każdy powinien ją przeczytać.”
John Kenneth Galbraith
„Nikt inny nie byłby w stanie napisać książki tak ważnej w równie fascynujący sposób.”
Robert Heilbronner
„To absolutna klasyka.”
Barton M. Biggs,
Prezes Morgan Stanley Asset Management, Inc.
Recenzja:
Książka ta otrzymała w 1996 roku nagrodę Booz-Allen Business Award, jako najbardziej wnikliwa i nowatorska w kategorii Management. Przyznam, że po jej przeczytaniu nie waham się określić mianem najlepszej książki dotyczącej rynku kapitałowego, która w mijającym roku ukazała się na polskim rynku [recenzja ukazała się w 1998 roku] .
Peter Bernstein pokazuje nam, jak od czasów starożytnych do dziś ludzie próbowali radzić sobie z tzw. „ślepym losem”. Jest to historia pokazana od strony tych, którzy nie chcieli zgodzić się z tym, że świat jest nieuporządkowany i dlatego próbowali odnaleźć zasady, które rządzą tak nieprzewidywalnymi wydarzeniami, jak wyniki rzutu monetą. Nazwiska, pojawiające się na łamach książki są nam w większości znane: Pascal, Fermat, Bernoulli, Poincare. Jednak ich związki z rynkiem finansowym nie są tak oczywiste. Tymczasem wszyscy oni mieli swój udział w powstaniu statystyki, rachunku prawdopodobieństwa, czyli tych dziedzin nauki, z których korzystają współcześni zarządzający, analitycy czy doradcy.
Bernstein wyjaśnia np. dlaczego w pewnym momencie bardzo popularna stała się teoria ruchów przypadkowych cen na giełdach i w bardzo prosty sposób ją dyskwalifikuje. Dedykuję to uzasadnienie jednemu ze specjalistów od rynku instrumentów pochodnych z BM BRE, gdyż wyraźnie jest on tej teorii zwolennikiem.
Przez całą książkę przewija się myśl, którą warto wziąć sobie do serca „Pycha poprzedza upadek”. Jest to inaczej wyrażone popularne stwierdzenie, że można być tylko guru jednej hossy. Przekonał się o tym m.in. Prechter, który przed globalnym krachem ostrzega już kilka lat.
Mimo, iż z wieloma tezami Bernsteina nie mogę się zgodzić (zwłaszcza tych dotyczących przewidywalności rynku), to jedną z głównych zalet tej pozycji jest to, iż rodzi chęć sięgnięcia po pozycje przywoływanych przez siebie autorów i spojrzenia na ich dzieła w nieco innym świetle.
Grzegorz Zalewski, futures.pl