Przestępczość finansowa tom 2

Kategoria:
Wydawnictwo: Difin
ISBN: 9788382700220
Okładka: Miękka
stron: 252

64,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Książka poświęcona jest przestępstwom i różnym patologiom występującym na rynkach finansowych oraz metodom ich zwalczania i zapobiegania im. Autorzy przeanalizowali w niej najnowsze zjawiska przestępcze i inne patologie oraz przyjmowane środki zaradcze o charakterze systemowym (w tym w ramach tzw. Polskiego Ładu – od 2022 r.), w uniwersum rynków finansowych.

Najważniejsze poruszane zagadnienia to:

  •  uregulowania prawne (w USA, UE i w Polsce) stosowane w zapobieganiu i zwalczaniu nadużyć rynku finansowego;
  • zjawisko unikania opodatkowania dochodów kapitałowych, wraz z przeglądem katalogu stosowanych w ostatnich dekadach instrumentów i technik optymalizacyjnych;
  • zagadnienia nieprawidłowości w zakresie doradztwa inwestycyjnego, a zwłaszcza nielegalnego doradztwa na rynku kapitałowym;
  • nadużycia w obrocie walutami cyfrowymi (aktywami kryptograficznymi), w tym analiza najnowszych projektów regulacji i przypadków nadużyć w obrocie np. tokenami inwestycyjnymi;
  • patologie związane z oszukańczą sprawozdawczością finansową, wraz z analizą przyczyn najgłośniejszych oszustw księgowych ostatnich lat.

Autorami niniejszej monografii są doświadczeni praktycy biznesowi, w tym wykładowcy akademiccy z wieloletnim stażem, uznani specjaliści z zakresu m.in. rynków finansowych, rachunkowości, prawa, w szczególności w obszarze zwalczania przestępczości finansowej.

O autorze

Doktor nauk ekonomicznych. Adiunkt w Instytucie Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu bankowości i rynków finansowych. W badaniach koncentruje się na innowacjach finansowych i zarządzaniu majątkiem finansowym. Wieloletni dyrektor departamentów bankowości prywatnej największych polskich banków. Wiceprezes banku prywatnego Rothschilda w Luksemburgu oraz założyciel i dyrektor generalny jego polskiego przedstawicielstwa. Członek rad nadzorczych i przewodniczący komitetów audytu w kilku spółkach giełdowych i instytucjach rynku kapitałowego. plokarz@alk.edu.pl.

Recenzje ekspertów

Książka stanowi ważne źródło informacji na temat przestępczości finansowej w odniesieniu do uczestników rynku finansowego. (…) głos w dyskusji na temat nadużyć finansowych i sposobów zapobiegania im. Elementem wyróżniającym (…) jest kompleksowość ujęcia tematu, jak i bardzo jasne połączenie zagadnień teoretycznych z praktyką życia gospodarczego. (…) Może stanowić cenne źródło wiedzy zarówno dla przedstawicieli świata nauki jako inspiracja do dalszych badań, jak i dla praktyków zainteresowanych zgłębieniem tematu przestępczości finansowej na rynku finansowym od strony praktycznej.

Marcin Kalinowski

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Przestępczość finansowa tom 2”