Psychologia giełdy

(12 opinii klienta)
Kategoria: , , , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788396203700
Okładka: Zintegrowana
stron: 220
Wymiary: 15 cm x 21,5 cm
Ebook: .mobi, .epub

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Psychologia giełdy to ulubiony temat Kostolanya, którego zawsze fascynowały ludzkie zachowania na parkiecie. Jego książka opowiada o tych, którzy potrafią myśleć nieschematycznie, i o tych, którzy przegrywają, dlatego że są absolutnie pewni wszystkiego. Bo gra na giełdzie nie przypomina ani szachów, ani ruletki – jest zdumiewającym połączeniem jednego i drugiego. Kostolany podstawowe zasady działania tej potężnej machiny finansowej ilustruje na przykładach zdarzeń z własnego życia, zamieniając nudny wykład z ekonomii we frapującą anegdotę.

„Giełda to 90% psychologii” – twierdził André Kostolany. Toteż jego książka jest zbiorem luźnych wykładów pomagających zrozumieć własne myśli, zachowania i utarte nawyki, a nie kodeksem sztywnego postępowania, który miałyby zagwarantować sukces. Kostolany na podstawie giełdowych doświadczeń prezentuje, jak istotnym elementem całego procesu inwestycyjnego jest panowanie nad emocjami, zrozumienie wagi informacji, intuicji oraz niebezpieczeństw manipulacji rynkowych.

Książka „Psychologia giełdy” podzielona jest na dwanaście wykładów. Każdy z nich omawia konkretny temat, na przykład fascynację pieniędzmi, giełdową logikę, psychologiczne podłoże kryzysu, podążanie za inwestycyjnymi guru, przesądy i mity dotyczące rynków finansowych czy hazardowe podejście do giełdy. Przy okazji Kostolany przedstawia również swoje koncepcje dotyczące:

  • bogactwa i niezależności;
  • psychologicznych aspektów popytu i podaży;
  • intuicji i analizy technicznej;
  • mitów dotyczących ceny;
  • akademickiego podejścia do rynku.

Inwestowanie a nauki ścisłe

Mówiąc o inwestorach, często myślimy o ekonomistach, wybitnych matematykach oraz przenikliwych, analitycznych umysłach. Tymczasem Kostolany z wykształcenia był filozofem, który ukończył również historię sztuki. Patrzył na giełdy i notowane na nich instrumenty z szerszego punktu widzenia niż tylko cena. W książce wielokrotnie ukazuje procesy emocjonalne, jakie zachodzą w głowach inwestorów. Według Kostolanya to właśnie ich zrozumienie jest kluczem do zarabiania pieniędzy. Czytając „Psychologię giełdy”, nie można pozbyć się wrażenia, iż za sprawą tej lektury otrzymuje się szereg cennych rad i wskazówek od kogoś, kto jest naszym przyjacielem. Ten ktoś w szczegółowy i szczery sposób opowiada, jak na rynkach finansowych dorobił się majątku.

Intuicja – pomoc czy przekleństwo

Kostolany często zwraca uwagę na aspekty inwestowania, które pozornie wydają się nieszkodliwe. Jednym z nich jest intuicja. Ta, według autora, jest jedną z najbardziej szkodliwych przypadłości inwestora. Kiedy podejmuje się decyzje inwestycyjne na podstawie szóstego zmysłu, łatwo zostać najzwyklejszym hazardzistą, a wówczas giełda nie będzie się niczym różnić od kasyna. O tym, jak okiełznać intuicję, Kostolany mówi w wykładzie dziesiątym, zatytułowanym „Małe psychopatologie giełdy”.

Ponadczasowa psychologia giełdy

Skuteczna spekulacja jest złożonym procesem, podczas którego jedną z głównych determinant są emocje i przekonania. Poznanie swoich słabości i praca nad nimi oraz świadomość mocnych stron to ścieżka, którą powinien przejść każdy inwestor. „Psychologia giełdy” André Kostolanya jest zbiorem uniwersalnych wywodów, które w precyzyjny sposób nakreślają psychologiczne aspekty inwestowania i proponują ponadczasowe rozwiązania, które sprawdzały się na europejskich parkietach w XX wieku i obowiązują również dziś.

Edukację inwestorów w Polsce wspiera Partner Tockmill

Spis treści

Słowo wstępne

    1. Wykład inauguracyjny
    2. Ostatnio spotkałem siebie z lat młodości

Wykład pierwszy

    1. Giełda składa się w 90 procentach z psychologii

Wykład drugi

    1. O zafascynowaniu pieniędzmi
    2. Trzeba mieć gotówkę
    3. „Wróg państwa” Kostolany
    4. „Ani słowa więcej o pieniądzach i procentach”
    5. Dłużnicy i żebracy

Wykład trzeci

    1. Większość nie ma racji
    2. Logika giełdowa nie jest tożsama z logiką dnia codziennego
    3. Inwestorzy przychodzą, gdy ceny na giełdzie rosną, gdy ceny spadają, inwestorzy odchodzą

Wykład czwarty

    1. Wielki krach – pouczający przykład z zakresu psychologii tłumu
    2. „Hossa Gorbaczowa”
    3. Czy komputery pomagają spekulować?

Wykład piąty

    1. O prorokach, profesorach i innych guru
    2. Fałszywa semantyka:
    3. Obligacje śmieciowe w krajach wysokiego ryzyka
    4. Czytelniku, nie ufaj żadnemu guru bez względu na to, co ci obiecuje!
    5. Zakładam szkołę optymistów

Wykład szósty

    1. Giełda i reszta świata
    2. Najpierw spekulacja, później muzyka
    3. Politykująca giełda
    4. Czerwony rower
    5. Gdy o giełdzie mówią wszyscy

Wykład siódmy

    1. O psychologii Niemców
    2. Apeluję do pana Pöhla
    3. Każdy kraj ma takich giełdziarzy, na jakich zasługuje
  1. Wykład ósmy

    1. Moje giełdowe zoo
    2. Byki i niedźwiedzie
    3. Szczególny typ człowieka: spekulant

Wykład dziewiąty

    1. Przedsiębiorcy, klienci i inni spryciarze
    2. Wielcy przedsiębiorcy i ja
    3. Historie o wielkich przemysłowcach
    4. Klient, a więc wróg

Wykład dziesiąty

    1. Mała psychopatologia giełdy: przesądy, fetyszyzm, nałóg grania
    2. Giełda czy ruletka – graczami są wszyscy
    3. Wygrać można, przegrać trzeba!
    4. Giełdomania

Wykład jedenasty

    1. Głupota jest wieczna
    2. Przemądrzalcy
    3. Istnieją także uczeni głupcy
    4. Moje kontakty z funduszami IOS – rozdział o historii ludzkiej głupoty

Wykład dwunasty

    1. Giełda giełdzie nierówna

Kolokwium końcowe

    1. Moje trzy kariery
    2. Żydowskie dziedzictwo
    3. Muszka i monokl
    4. Nie trzeba być bogatym, lecz niezależnym

O autorze

André Kostolany to jedna z najciekawszych postaci europejskiego świata finansów. Urodził się na Węgrzech w 1904 roku jako najmłodszy z czworga rodzeństwa. Jego ojciec zajmował się produkcją spirytusu i sprawował funkcję członka rady miasta. Mimo że André Kostolany czuł się patriotą, większość życia spędził poza granicami swojego kraju. Przede wszystkim mieszkał we Francji, regularnie przebywając również w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.

Początkowo Kostolany nie wiązał przyszłości z giełdą. Ukończył historię sztuki oraz filozofię w Budapeszcie, planując zostać krytykiem literackim. Dopiero przyjaciel ojca, Adrian Perquel, wówczas znacząca postać na paryskiej giełdzie, zaraził go pasją do rynków finansowych, oferując młodemu filozofowi pracę w biurze maklerskim. Co ciekawe, Kostolany zachowywał dystans do kolegów po fachu, których osobowości postrzegał jako zbyt proste. Swoje pierwsze sukcesy inwestycyjne odnotował w późnych latach 20. XX wieku, kiedy to trafnie przewidział spadek akcji związany z wielkim kryzysem w USA. Wojna pokrzyżowała zawodowe plany André Kostolanya. Po niemieckiej inwazji na Francję w 1940 roku został zmuszony do opuszczenia Starego Kontynentu. Jego wybór padł na Nowy Jork, w którym spędził dziesięć lat. W USA rozwijał swoją karierę – został dyrektorem generalnym, prezesem i głównym udziałowcem w G. Ballai and Cie Financing Company. Po zakończeniu wojny powrócił do Paryża. Wówczas  poznał swoją przyszłą żonę. To właśnie w tym okresie, za radą psychologa, zaczął publikować pierwsze prace na temat rynków. Status finansowego celebryty zyskał po napisaniu niemalże 400 artykułów do niemieckiego magazynu „Capital”. Udzielał też chętnie wywiadów niemieckiej telewizji. Właśnie w tym kraju założył firmę inwestycyjną, która funkcjonuje po dziś dzień. Kostolany zarobił fortunę, inwestując w odbudowę zniszczonych wojną Niemiec.

Znany z zamiłowania do wygody i luksusu Kostolany wydał ponad dziesięć książek. Wśród najpopularniejszych i anglojęzycznych pozycji znalazła się „Psychologia giełdy”. To tam zawarł praktycznie wszystkie swoje teorie na temat funkcjonowania rynków finansowych. Zmarł we wrześniu 1999 roku w wieku 93 lat, pozostawiając po sobie wiele cennych rad dla przyszłych inwestorów.

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki, który w lekko ironiczny sposób przedstawia i opisuje uczestników rynku kapitałowego. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formacie mp3: Listen to „027. „Psychologia giełdy” – giełdowe zoo | Uczestnicy rynku kapitałowego” on Spreaker.

 

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: wykład 8 „Moje giełdowe zoo”.

Pobierz fragment książki w formacie .epub.

Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

12 opinii dla „Psychologia giełdy”

  1. PawelWer (zweryfikowany)

    Czyta się miło ale większej wartości nie wnosi. Trochą autor oddaje hołd sam sobie. Książka wybitnie historyczna. Niczego nie nauczy aktywnych inwestorów.

  2. Tomasz (zweryfikowany)

    Książka ciekawa. Napisana prostym językiem bez technicznych i szczegółowych zagadnień. Polecam szczególnie osobom zaczynającym swoją przygodę z inwestowaniem.

  3. Leszczyna (zweryfikowany)

    Zdecydowanie polecam osobom pracującym nad mentalem.

  4. zetzet

    Żadna psychologia, tylko opowiastki. Nie polecam.

  5. Kk (zweryfikowany)

    Skopiuję czyjś komentarz, bo mam dosłownie takie samo wrażenie: „Książka wspominkowa. Żadnej wartości dodanej. Czyta się miło, ale to tyle.”

  6. pieluch (zweryfikowany)

    Ciekawa, choć spodziewałem się czegoś odrobinę bardziej naukowego, mniej opini, więcej faktów – ale niezależnie – pozycja godna polecenia.

  7. Kazimierz

    Książka wspominkowa. Żadnej wartości dodanej. Czyta się miło, ale to tyle.

  8. Stasiek99 (zweryfikowany)

    Bardzo dobra książka w lekkiej i przyjemnej formie.

  9. Tomasz

    Porady mistrza dla każdego inwestora.

  10. kiler (zweryfikowany)

    Super pozycja, obowiązkowo w biblioteczce.

  11. Jarek Idziak (zweryfikowany)

    Bardzo dobra książka. Każdy kto podchodzi poważnie do inwestowania (spekulacji) na giełdzie powinien mieć ją w swojej biblioteczce. Pozycja obowiązkowa.

  12. Paweł (zweryfikowany)

    Straszne bzdety. Jakieś wspominki, bez ładu i składu. Tytuł totalnie mylący. Dawno nie czułem się tak oszukany przez książkę.

Dodaj opinię