Psychologia ryzyka

(1 opinia klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Linia
ISBN: 9788363000844
Okładka: kartonowa
stron: 224

48,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Założyciel funduszu hedgingowego SAC Capital Management Steve Cohen zatrudnił w latach dziewięćdziesiątych Ari Kieva, żeby pracował z jego traderami. Jak sam później napisał, dzięki programowi treningowemu stworzonego przez dr Kieva udało mu się zwiększyć aktywa zarządzanych funduszy z 25 milionów dolarów do 500 milionów dolarów.

Książka „Psychologia ryzyka” to zbiór technik wykorzystywanych przy pracy motywacyjnej z traderami (a wcześniej ze sportowcami olimpijskimi). Choć od jej napisania minęło ponad 10 lat wciąż stanowi jedną z najważniejszych pozycji na ten temat i była inspiracją dla wielu innych autorów.

Kiev wyjaśnia psychologiczne podłoże ryzyka, w jaki sposób sobie radzić z emocjami, które obniżają naszą skuteczność na rynku (strachem, stresem, chciwością). Zrozumienie kiedy warto podejmować odpowiednie ryzyko jest celem każdego tradera. Niestety nie każdy potrafi w przemyślany sposób owo ryzyko brać na siebie. „Psychologia ryzyka” to w istocie poradnik działania na ryzykownych rynkach. Dzięki niej zarówno osoby z dużym doświadczeniem, jak i początkujący mają szansę w pełny sposób przygotować się do spekulacji giełdowej.

Recenzja książki „Psychologia skutecznego tradingu”: Prof. dr hab. Piotr Zielonka o książkach „Giełda i psychologia” oraz „Punkt odniesienia”:

Spis treści

  1. Część Pierwsza: Podstawy podejmowania ryzyka
    1. Rozdział 1. Definicja Ryzyka
    2. Rozdział 2. Zrozumienie własnego stylu
  2. Część Druga. Problemy związane z ryzykiem
    1. Rozdział 3. Kontrolowanie emocji
    2. Rozdział 4. Nauka odpuszczania
  3. Część Trzecia. Ryzyko a osobowość
    1. Rozdział 5. Profil tradera pasywnego
    2. Rozdział 6. Profil tradera ryzykującego
    3. Rozdział 7. Jak rozpoznać mistrza spekulacji
  4. Część Czwarta. Podejmowanie ryzyka w praktyce
    1. Rozdział 8. Powiększanie ryzyka
    2. Rozdział 9. Jak radzić sobie z porażką … i sukcesem
    3. Rozdział 10. Zabrać się do pracy
    4. Rozdział 11. Nauka ryzyka – coaching, praca zespołowa, systemy
  5. Podsumowanie

O autorze

Ari Kiev (1934-2009)- Absolvent Harvardu oraz Cornell Medical College (w którym prowadził przez jakiś czas wydział psychiatrii społecznej). Zajmował się między innymi problematyką zapobiegania samobójstwom. Swoje zainteresowania skierował w stronę psychologii sportu i w latach ’70 XX wieku współpracował z United States Olympic Sports Medicine Committee, gdzie zajmował się treningiem motywacyjnym dla sportowców. Na początku lat ’90 fundusz hedgingowy SAC Capital Management, założony przez Stevena Cohena zatrudnił go do treningu motywacyjnego traderów. Studiując zachowania się traderów Kiev opracował trening zarządzania stresem, emocjami i wdrażania technik relaksacyjnych.

1 opinia dla „Psychologia ryzyka”

  1. Damian

    Uwaga na tę książkę! Bardzo ciężkostrawna przez charakterystyczne psychologiczne dywagacje, z których nie wynika wiele więcej ponad to, że jeżeli masz z czymś problem to zastanów się jak go rozwiązać i zrób to – nie jest to jakoś szczególnie użyteczna rada. Kolejny zarzut jaki mam wobec książki – autor miejscami forsuje swoje przekonania na temat rynku np. dużo pisząc o analizie fundamentalnej, że należy ja wykonywać, bo bez niej o wyniku można zapomnieć, a w innym miejscu przedstawia się wywiad z traderem, który ugrzązł, bo skupiał się na analizie fundamentalnej właśnie. Oczywiście każdy zarzut wobec autora i książki można by zakwestionować mówiąc, że nie tyczy się on omawianego rodzaju problemu psychologicznego, czy też nawet jeśli się go tyczy to nie tyczy się jego skali tudzież natężenia…..ot cała psychologia. Stanowczo odradzam czytanie tej książki jako jednej z pierwszych pozycji na drodze do zarabiania na giełdzie – zastosowanie podanych tu rad może się okazać katastrofalne w skutkach. Brak tu wyraźniejszego kontekstu do omawianych problemów czy jakiejś teorii inwestowania, nie można jedynie stwierdzić że straty trzeba ucinać szybko (a potem przedstawić tradera, który ucina je tak szybko że pozycja nie jest w stanie się rozwinąć) albo, że trzeba wytrzymać w pozycji (a potem przedstawić człowieka który trzyma straty które go zjadają) – na rynku są sytuacje kiedy należy zamknąć stratę natychmiast a są takie kiedy można poczekać dłużej. Osobiście uważam, że z tej książki nie wyniesie pożytku ktoś kto potrafi się zastanowić nad samym sobą ma zdolność do autorefleksji – wtedy samemu się dojdzie do rozwiązania – jednak jeżeli istnieją osoby, które w żaden sposób nie umieją konstruktywnie nad sobą myśleć i potrzebują, żeby im ktoś wyłożył oczywiste prawdy dotyczące zachowania i tego w jaki sposób myśleć, żeby sobie nie szkodzić, wówczas być może ta książka może pomóc – przestrzegam jednak jeszcze raz przed przyswajaniem wszystkich przedstawionych tu przekonań – oczywiście one są prawdziwe- ale w określonych sytuacjach!

Dodaj opinię