Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja trafnym decyzjom? W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, daje naprawdę istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.
Recenzja książki „Psychologia skutecznego tradingu”:
Prof. dr hab. Piotr Zielonka o książkach „Giełda i psychologia” oraz „Punkt odniesienia”:
O autorze
Daniel Kahneman – izraelsko-amerykański psycholog i ekonomista, urodził się 5 marca 1934 roku w Tel Awiwie. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych z dziedziny psychologii prawa i ekonomii. Jako jeden z najbardziej wpływowych psychologów na świecie Kahneman jest uznawany za pioniera w dziedzinie ekonomii behawioralnej.
Do jego największych dokonań należy opracowanie, razem z Amosem Tverskim, tzw. teorii perspektywy. Tłumaczy ona procesy podejmowania decyzji przez ludzi w warunkach ryzyka i, co ciekawe, jest niezgodna z powszechnie funkcjonującą w ekonomii teorią użyteczności oczekiwanej.
W 2002 roku Kahneman otrzymał Nagrodę Nobla za zastosowanie badań psychologicznych i eksperymentów laboratoryjnych w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem procesów decyzyjnych w sytuacjach niepewności. Nagrodę tę dzieli z amerykańskim ekonomistą Vernonem Smithem.
Daniel Kahneman jest również cenionym autorem, napisał wiele tekstów, w tym książkę zatytułowaną „Pułapki myślenia”. Dzieło to rzuca światło na mechanizmy ludzkiego myślenia i podejmowania decyzji. Publikacja stanowi próbę zrozumienia, w jaki sposób pracuje nasz umysł. Dowiadujemy się dzięki niej, że nasze oceny i wybory są często bardziej podatne na wpływy intuicji i kontekstu, niż mogłoby się to wydawać. Kahneman pomógł spojrzeć na proces myślenia z nowej perspektywy, kwestionując dotychczasowe założenia i otwierając nowe horyzonty w badaniach naukowych oraz codziennym życiu.
Przełomowe myśli Kahnemana wspierają inwestorów i ekonomistów w podejmowaniu bardziej świadomych i racjonalnych decyzji, dając jednocześnie narzędzia do lepszego zrozumienia tego, jak ludzka psychologia wpływa na rynki kapitałowe i ekonomię jako całość.