Siły psychohistorii

(1 opinia klienta)
Kategoria: ,
Wydawnictwo: PTG
ISBN: 9788396150028
Okładka: Miękka
stron: 736
Wymiary: 14,8 cm x 21 cm

66,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, będą zmuszeni ją powtórzyć”. A ci, którzy ją pamiętają, będą zmuszeni stać i bezsilnie patrzeć, jak powtarzają ją inni.

Każde „żywe stworzenie”, od roślin i zwierząt przez chińskich Świętych Mężów, narody, a na potężnych imperiach kończąc, to homeostaty – systemy powodowane wszechwładnym instynktem przetrwania: PRZEWIDUJ PRZYSZŁOŚĆ ALBO GIŃ!

My, ludzie, na równi z potężnymi armiami i państwami, bezwiednie i celowo zdobywamy kontrolę nad biegiem zdarzeń, staramy się zdominować innych. Kształtujemy własne parametry przetrwania. Jednym z tych parametrów jest zdolność rozpoznawania wzorców i prawideł biegu rzeczy. Dostrajamy się do praw środowiska i konkurentów oraz narzucamy własne prawa, aby wpłynąć na przyszły stan świata i dominować nad innymi. Staramy się zostać Mistrzami Obserwacji Świata. Chcemy zrozumieć wczoraj i dziś, by przewidzieć jutro.

Masz w rękach studium natury ludzkiej i obserwacji świata – poradnik uczący, jak z informacyjnego chaosu wydobyć to, co ma znaczenie. To też almanach koncepcji potrzebnych do zrozumienia i opanowania technik kontroli nad biegiem wydarzeń. Poznasz je dzięki dziesiątkom inspirujących spostrzeżeń i przykładów: z życia codziennego zwykłych ludzi, aren historycznych bitew i wojen oraz geopolitycznych rozgrywek, w których na szali są losy świata. Masz w rękach studium dostrzegania prawidłowości i przewidywania przyszłych zdarzeń.

Piotr Plebaniak o książce „Siły psychohistorii”:

Spis treści

Wprowadzenie

Część I. Rozpoznawanie wzorców

Zostań Świętym Mężem

Rozpoznawanie wzorców i prawidłowości

Na tropie reguł i wyjątków

Natura ludzka i dominacja

Część II. Powodowanie homeostatami

Interakcja ze środowiskiem

Kulturowe formatowanie umysłu

Parametry kultury i ewolucja kulturowa

Wojny Świętych Mężów

Jak myślą imperia

Parametry homeostatów geopolitycznych

Jak zbudować i zniszczyć cywilizację

Aneks

O autorze

PIOTR PLEBANIAK — socjolog, z zamiłowania sinolog. Doktorant wydziału historiografii na Chinese Culture University w Tajpej na Tajwanie, gdzie wkrótce obroni pracę zestawiającą starożytną grecką i chińską sztukę wojenną oraz ich wpływ na genezę podstawowych cech obu cywilizacji – europejskiej i konfucjańskiej. Zawodowo specjalizuje się w negocjacjach handlowych, a naukowo zajmuje się psychologią konfliktu i historią wojskowości. Autor „36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania” (2017, 2020), „Drogi wędrownych doradców” (2019, 2020, 2021), „CHINY Zrozumieć imperium” (2020) oraz przekładu traktatu
„Sztuka wojny” (2020, 2021).

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki, który opowiada o istocie handlu. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formacie mp3:Listen to „035. „Siły psychohistorii” – o istocie handlu | Jak stworzyć imperium handlowe?” on Spreaker.
Odsłuchaj odcinka podcastu, w którym Piotr Plebaniak opowiada o geopolityce i siłach psychohistorii:

Pobierz fragment książki w formacie .pdf:  „Potrzeba cywilizacji, by wychować Einsteina”.

Recenzje ekspertów

Głównym składnikiem inteligencji jest zdolność przewidywania przyszłości. Zdolność modelowania dziś, aby zobaczyć jutro. Wysokiego poziomu inteligencji wymaga zdolność rozumienia praw natury, praw natury ludzkiej, jaki jest najbardziej prawdopodobny rezultat przyszłych zdarzeń. […] Jeśli [przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji] są inteligentniejsi od nas, będą widzieć przyszłość lepiej niż my. Będą widzieć skutki, których my nie zobaczymy. Będą modelować scenariusze, które nam się nawet nie przyśnią. Będą mogli nas przechytrzyć… za każdym razem.

Michio Kaku

1 opinia dla „Siły psychohistorii”

  1. 0xmarcin

    Pierwsze rozdziały zniechęcają, autor pisze chaotycznie, skacze z tematu na temat. Pomimo tego dotrwałem do około 1/3 książki, od tego momentu było tylko lepiej. Od 1/2 książka po prostu mnie wciągnęła. Autor stara się poruszać wiele zagadnień od psychologi i socjologii po historię, politykę i ekonomię. Książka naprawdę otwiera oczy na wiele spraw.

    Z wad mogę wymienić tylko ten chaotyczny początek i to, że tekst książki nie przeszedł proof-reading’u przez co w książce jest wiele literówek i prostych pomyłek np. rok 2063 zamiast 1863…

Dodaj opinię