Opis
Przedmiotem publikacji jest badanie powiązań finansowych między krajami Europy Środkowej na podstawie kształtowania się zmienności stóp procentowych oraz kursów walutowych. Badaniu poddano tzw. kraje członkowskie Unii Europejskiej z 2004 roku, czyli Czechy, Polskę, Słowację, Słowenię i Węgry oraz – dla porównania – Rumunię, kraj który wstąpił do Unii Europejskiej najpóźniej.
Autorka przyjmuje hipotezę, że zmienność stóp procentowych w krajach środkowoeuropejskich wykazuje powiązania ze zmiennością kształtującą się na rynku zachodnioeuropejskim oraz ulega przenoszeniu między tymi dwoma rynkami, jak również wewnątrz badanej grupy państw. Szczegółowo opisuje:
– zagadnienia związane z modelowaniem stóp procentowych
– pojęcie zmienności, metody jej wyznaczania oraz przenoszenia
– organizację bankowości centralnej w badanych krajach oraz analizę polityki stopy procentowej prowadzonej przez poszczególne kraje
– kształtowanie się stóp międzybankowych oraz kursów walutowych w analizowanych krajach
– wyniki estymacji modeli struktury terminowej dla stóp rynkowych
– wyniki badania przenoszenia zmienności stóp procentowych między krajami Europy Środkowej
Adresaci:
Książka zainteresuje przede wszystkim analityków pracujących w instytucjach finansowych (w tym w bankach), zajmujących się zarządzaniem ryzykiem transakcji międzynarodowych, inwestorów na rynku międzynarodowym, przedsiębiorców prowadzących działalność międzynarodową, ekonomistów zajmujących się handlem międzynarodowym, a także studentów kierunków związanych z inżynierią finansową i zarządzaniem ryzykiem na rynkach finansowych.