Szum

Kategoria:
Wydawnictwo: Media Rodzina
ISBN: 9788380089624
Okładka: miękka
stron: 520
Wymiary: 14,5 cm x 20,5 cm

52,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Najnowsza książka uznanego psychologa, jednego z najwybitniejszych myślicieli współczesności Daniela Kahnemana (m.in. autora bestselleru „Pułapki myślenia”), który wraz z uznanymi naukowcami Olivierem Sibonym i Cassem R. Sunsteinem podejmuje temat szumu, czyli rozbieżności w osądach.

Autorzy z jednej strony analizują pojęcie tendencyjności, a z drugiej szumu, który wpływa na rozbieżności w decyzjach fachowców rozpatrujących oddzielnie te same sprawy. Pokazują szkodliwe skutki szumu na różnych polach: w medycynie, prawie, prognozach ekonomicznych, kryminalistyce, decyzjach bankowych, ochronie dzieci, recenzjach występów, doborze pracowników. Gdziekolwiek jest osąd, tam jest szum. Jednak najczęściej ludzie i organizacje nie są tego świadomi. Zaniedbują szum. Dzięki prostym środkom zaradczym można zredukować zarówno szum, jak i stronniczość, a w efekcie podejmować lepsze decyzje.

O autorze

Daniel Kahneman – izraelsko-amerykański psycholog i ekonomista, urodził się 5 marca 1934 roku w Tel Awiwie. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych z dziedziny psychologii prawa i ekonomii. Jako jeden z najbardziej wpływowych psychologów na świecie Kahneman jest uznawany za pioniera w dziedzinie ekonomii behawioralnej.

Do jego największych dokonań należy opracowanie, razem z Amosem Tverskim, tzw. teorii perspektywy. Tłumaczy ona procesy podejmowania decyzji przez ludzi w warunkach ryzyka i, co ciekawe, jest niezgodna z powszechnie funkcjonującą w ekonomii teorią użyteczności oczekiwanej.

W 2002 roku Kahneman otrzymał Nagrodę Nobla za zastosowanie badań psychologicznych i eksperymentów laboratoryjnych w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem procesów decyzyjnych w sytuacjach niepewności. Nagrodę tę dzieli z amerykańskim ekonomistą Vernonem Smithem.

Daniel Kahneman jest również cenionym autorem, napisał wiele tekstów, w tym książkę zatytułowaną „Pułapki myślenia”. Dzieło to rzuca światło na mechanizmy ludzkiego myślenia i podejmowania decyzji. Publikacja stanowi próbę zrozumienia, w jaki sposób pracuje nasz umysł. Dowiadujemy się dzięki niej, że nasze oceny i wybory są często bardziej podatne na wpływy intuicji i kontekstu, niż mogłoby się to wydawać. Kahneman pomógł spojrzeć na proces myślenia z nowej perspektywy, kwestionując dotychczasowe założenia i otwierając nowe horyzonty w badaniach naukowych oraz codziennym życiu.

Przełomowe myśli Kahnemana wspierają inwestorów i ekonomistów w podejmowaniu bardziej świadomych i racjonalnych decyzji, dając jednocześnie narzędzia do lepszego zrozumienia tego, jak ludzka psychologia wpływa na rynki kapitałowe i ekonomię jako całość.

Olivier Sibony jest cenionym profesorem, pisarzem oraz mówcą i autorem publikacji popularno-naukowej zatytułowanej Popełnisz koszmarny błąd! Na swoich wykładach przekazuje wiedzę z zakresu projektowania procesów decyzyjnych oraz odkrywa tajniki myślenia strategicznego. Zainteresowania badawcze Oliviera koncentrują się na poprawie jakości podejmowania decyzji poprzez zmniejszenie wpływu uprzedzeń behawioralnych. Olivier opiera się w swoich książkach na badaniach oraz na swoim doświadczeniu. Doradza liderom w podejmowaniu decyzji i planowaniu strategii operacyjnych. Często przemawia i przewodzi spotkaniom zarządów oraz działów kierowniczych. Pełni również funkcję członka rad doradczych i inwestycyjnych dużych korporacji.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Szum”