Opis
Działające w Polsce banki – córki międzynarodowych instytucji finansowych, oferujące skomplikowane opcje egzotyczne straciły w oczach przedsiębiorstw statut instytucji zaufania publicznego, gdyż nie wahały się poświęcić doskonałych relacji z klientami ani też działać na niekorzyść polskich eksporterów. Zachęcamy do lektury pierwszej polskiej pozycji na temat tzw. toksycznych aktywów, które przyczyniły się do transferu co najmniej kilkunastu miliardów złotych do potrzebujących gotówki zagranicznych instytucji finansowych. W zamian za to polska gospodarka doświadczyła co najmniej spowolnienia, kilkaset tysięcy osób straciło pracę, a wyższy deficyt budżetowy z uwagi na brak podatków – nieunikniony.
„Poznanie prawdy o toksycznych opcjach pomoże Nam wszystkim – przecież każdy kto ma konto zmuszony jest zaufać bankowi”
„Temat światowego kryzysu finansowego i tzw. toksycznych aktywów doczekał się dotąd bogatej literatury. Polsce udało się uniknąć strat spowodowanych utratą wartości papierów hipotecznych ze względu na niższy stopień rozwoju tego segmentu rynku i ograniczenia możliwości inwestowania w aktywa zagraniczne. Nie oznacza to jednak, że w dobie gospodarki globalnej można się uchronić przed skutkami kłopotów najważniejszych światowych gospodarek. Naszymi toksycznymi aktywami są opcje walutowe i monografia Pawła Karkowskiego „Toksyczne opcje – Od zaufania do bankructwa” jest pierwszą polska pozycją temu tematowi poświęconą. Książkę rozpoczyna krótki wstęp na temat skali zjawiska, po którym następuje opis polskiego rynku zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym wraz z charakterystyką walutowych instrumentów pochodnych i metod ich wycena. W dalszym ciągu autor przechodzi do zasadniczego tematu – opisu Toksycznych Instrumentów Pochodnych (TIP) w Polsce. Szczególnie cenny są studia kilku przypadków. W dalszej części autor analizuje reakcje na problem TIP polityków, wymiaru sprawiedliwości i nadzoru finansowego. Książkę kończy analiza toksycznych instrumentów na międzynarodowych rynkach finansowych autorstwa Renaty Karkowskiej i podsumowanie”.
„Książka ta jest jedną z najpotrzebniejszych publikacji na polskim rynku ostatnich miesięcy – w temacie TIP odbijają się jak w lustrze wszystkie niedoskonałości polskiego rynku finansowego. Napisana jest w sposób jasny i przyjazny dla czytelnika. Zdecydowanie popieram jej publikację i to jak najwcześniej – póki temat jest gorący”.
Dr hab. Dariusz Gątarek, twórca modelu B-G-M.
„Ten stan rzeczy spowodował, że przedsiębiorstwa inwestycyjne zaczęły stosować na terenie Rzeczypospolitej Polskiej praktyki zakazane na terenie innych Państw Członkowskich Unii Europejskiej”.
„Obowiązkiem wszystkich władz publicznych demokratycznego państwa prawnego jest ochrona zaufania jako wartości, bez której państwo nie jest ani demokratyczne ani prawne. Zarówno władza ustawodawcza jak i wykonawcza chroni tego, który działa, uczestnicząc w wymianie dóbr i usług, w zaufaniu do drugiej strony, zakładając, że ma do czynienia z podmiotem uczciwym”.
Prof. dr hab. Marek Kalinowski Dr hab. Błażej Wierzbowski