Trend jest twoim przyjacielem. Trudna droga do łatwych zysków

(5 opinii klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Linia
ISBN: 9788363000769
Okładka: Twarda
stron: 186

29,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

KOŃCÓWKA NAKŁADU, KSIĄŻKI MOGĄ NOSIĆ ŚLADY DŁUŻSZEGO MAGAZYNOWANIA

Z przedmowy:

„Zgodzicie się, że nie ma nic prostszego niż podążanie za trendem? Ostatecznie bowiem, jak lubi powtarzać David Gartman, autor biuletynu inwestycyjnego The Gartman Letter: „Jeżeli linia notowań zmierza z lewego dolnego rogu wykresu do rogu prawego górnego, to mam powód do zadowolenia”. Właśnie do tego sprowadza się podążanie za trendem zdaniem laików – w ich mniemaniu wystarczy bowiem rozpoznać odpowiedni, a następnie go dosiąść. W końcu popularne porzekadło inwestorów głosi, że: „Trend jest twoim przyjacielem… dopóki się nie skończy”. I właśnie to stanowi największą wartość strategii podążania za trendem. Wbrew pozorom bowiem nie chodzi w niej o wynajdywanie świetnych okazji inwestycyjnych. Chodzi w niej o postępowanie według zasad oraz zgodnie z metodami umożliwiającymi ograniczenie ryzyka inwestycyjnego. Wprawdzie na pierwszy rzut oka podążanie za trendem sprawia wrażenie strategii nieskomplikowanej, ale w istocie jest metodą wyrafinowaną, złożoną i niezwykle cenną. Korzystają z niej skuteczni inwestorzy całego świata.
(…)
Otóż warto pamiętać, że podążanie za trendem nie sprowadza się do nakreślenia linii na wykresie z nadzieją, że będzie ona podążać dalej z lewego dolnego rogu do rogu prawego górnego. Podążanie za trendem polega również na badaniu historycznych zmian cen na rynkach, opracowaniu planu działania, ustaleniu zasad i stosowania się do nich, opanowaniu sztuki zarządzania pieniędzmi oraz strategii zarządzania ryzykiem. Nie chodzi zatem o wątpliwej jakości techniki, które drobnym inwestorom poleca elita z Wall Street. Przeciwnie. Podążanie za trendem polega na postępowaniu wbrew opinii większości i zrozumieniu, że metoda ta ma zastosowanie na wszystkich rynkach oraz w ramach wszystkich strategii inwestycyjnych. Wcale bowiem nie musi odpowiadać wam ściśle techniczna strona tych strategii, abyście mimo to przyznali mi rację, że techniki, z których korzystają osoby podążające za trendem, stanowią klucz do sukcesu dla każdego dobrego inwestora.”

Cullen O. Roche – założyciel oraz prezes Optimus Investments LLC

Najciekawsze cytaty:

„Strategia podążania za trendem to nie żaden Święty Graal. Ale nie jest to też ani przemijająca moda, ani przereklamowana czarna skrzynka. Pomijając same reguły, podstawową rolę w tej strategii pełni czynnik ludzki. Trzymanie się trendu, pomimo nieuniknionych rynkowych wzlotów i spadków, wymaga opanowania emocji oraz samozaparcia. Ale gracze podążający za trendem spodziewają się wahań na rynku i uwzględniają je w swoich planach z wyprzedzeniem.”

„Największą zaletą podążania za trendem jest to, że stosując tę strategię, nie trzeba nic wiedzieć o cenie ropy naftowej. Nie trzeba śledzić popytu i podaży ropy w skali tygodniowej ani rocznej. Jeżeli podążacie za trendem, w ogóle nie musicie się tym zajmować. Jeżeli rynek idzie w górę – kupujecie. A jak już kupicie, a sytuacja zmieni się i zaczniecie tracić pieniądze – sprzedajecie. Skąd wiadomo, kiedy się wycofać? Gracze podążający za trendem trzymają się w tym względzie paru ogólnych i ponadczasowych zasad. Jedną z nich jest to, że trzeba umieć przyznać się do błędu i w porę zamknąć pozycję. ”

„Waszym celem jest zarabianie na giełdzie tak długo, jak to tylko możliwe. Postarajcie się zatem zadbać przede wszystkim o to, żeby na niej przetrwać.”

„Sukces inwestycyjny oraz matematyka towarzyszą sobie od zarania dziejów. To, że idą ze sobą w parze, nie zostało nagle zauważone dopiero pod koniec XX wieku.”

„Zasada jest dosyć prosta – bierzesz pewną sumę pieniędzy, grasz z trendem i otrzymujesz jeszcze więcej pieniędzy.”

„Nie przejmujcie się przesadnie ograniczaniem ryzyka. Przeciwnie, w waszym interesie jest polowanie na ryzyko – można powiedzieć, że prowadzicie działalność polegającą na szukaniu ryzyka. Bez ryzyka nie ma zysków!”

„Stawiając pierwsze kroki na giełdzie, będziecie w stanie kontrolować jedną zaledwie rzecz – to mianowicie, ile jesteście gotowi stracić. Nie będziecie natomiast mieli żadnej kontroli nad tym, ile zarobicie – i na nic zdadzą się wasze dobre chęci i pozytywne nastawienie.”

Spis treści

 1. Rozdział 1. Trzymaj się własnych zasad. Gary Davis, Jack Forrest i Rick Slaughter
 2. Rozdział 2. Na każdego zwycięzcę przypadają przegrani. David Druz
 3. Rozdział 3. Bez pracy nie ma kołaczy. Paul Mulvaney
 4. Rozdział 4. Z dala od Wall Street. Kevin Bruce
 5. Rozdział 5. Myśl jak pokerzysta – stawiaj na pewniaki. Larry Hite
 6. Rozdział 6. Otrzep się, powstań i dalej rób swoje. David Harding
 7. Rozdział 7. Zapomnij o analizie fundamentalnej – trzymaj się własnej strategii. Bernard Drury
 8. Rozdział 8. Kto się chętnie, pilnie uczy, temu nędza nie dokuczy. Justin Vandergrift
 9. Rozdział 9. Wszystkich rozumów nie pozjadasz. Eric Crittenden i Cole Wilcox
 10. Rozdział 10. Postaw na strategię, która sprawdzi się na każdym rynku. Michael Clarke
 11. Rozdział 11. Skup się na tu i teraz. Charles Faulkner
 12. Rozdział 12. Zaśpiewaj The Whipsaw Song

O autorze

MICHAEL COVEL – trader, przedsiebiorca, założyciel strony TurtleTrader.com, która została przekształcona w Trendfollowing.com. Od wielu lat stara się popularyzować ideę „podążania za trendem”.

5 opinii dla „Trend jest twoim przyjacielem. Trudna droga do łatwych zysków”

 1. Piotr

  To fascynujące jak wiele można napisać, by nic nie napisać. Książka teoretycznie jest o podążaniu za trendem (chociaż w ogóle nie stara się tłumaczyć czym on jest i jak go poprawnie odróżnić od błędnych sygnałów) to opisuje głównie historie kilku traderów (chociaż są one chaotyczne i zawierają bardzo mało faktów). Jest za to bardzo dużo wypełniaczy, które nic nie wnoszą. Całą treść książki można streścić w jednym zdaniu: podążaj za trendem, wielu traderów na tym się dorobiło. Nic więcej tam się nie znajdzie.

 2. Przemek

  Ciekawa pozycja opisująca podejście kilku traderów do handlu. Po przeczytaniu ze zrozumieniem można kilka cennych wniosków dla siebie wyciągnąć. Polecam.

 3. Łukasz

  Łatwa w odbiorze, kolejne rozdziały czyta się przyjemnie. Do przeczytania nawet przy jednym podejściu. Podobnie napisana co „Mistrzowie rynków finansowych” Szwagera.

 4. Marek Cieszyński

  Dobra książka, bardziej nastawiona na psychologie, próżno w niej szukać setupów i strategii. Autor jest skrajnym wrogiem analizy fundamentalnej, co niektórych traderów może irytować 🙂

 5. M

  Książka opowiada historie kilku bardzo dobrych inwestorów. Autor przedstawia krótko ich życiorysy i taktyki przez nich stosowane. Polecam każdemu kto zaczyna przygodę z giełdą i nie tylko. Książka opowiada głównie o handlu podążania za trendem, autor zaleca całkowite porzucenie analizy fundamentalnej itp.
  Warto przeczytać i poznać historię ludzi, którzy osiągnęli sukcesy na wszelakich giełdach.

Dodaj opinię