Uniwersalne zasady spekulacji

(34 opinie klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Linia
ISBN: 9788363000646
Okładka: miękka
stron: 355

76,40 

Czas wysyłki: 24 h

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Brent Penfold – australijski trader działający między innymi na rynkach kontraktów terminowych postanowił opisać pełny proces podejmowania decyzji przez skutecznych traderów. Dzięki jego książce, każdy czytelnik dowie się w jaki sposób:

 • opracować skuteczny plan działania na rynkach
 • w jaki sposób stworzyć efektywną metodę działania
 • jak wybrać najbardziej optymalny dla nas model zarządzania ryzykiem
 • co jest potrzebne do zrozumienia psychiki każdego tradera

Nieocenioną wartością książki są szczegółowo opisane zasady zarządzania ryzykiem dzięki wykorzystaniu popularnego wskaźnika ryzyka bankructwa (risk of ruin) spopularyzowanego przez Nauzera Balsarę. Bren Penfold kontynuuje trend spopularyzowany wiele lat temu między innymi przez Larry Williamsa, Van K. Tharpa, który zakłada pełną koncentrację na wszystkich elementach tradingu, ze szczególnym uwzględnieniem zasad zarządzania ryzykiem i budową systemów. Bez względu na to, czy działasz na rynku kontraktów, forex czy na rynku akcji idee zawarte w tej książce mogą stać się nieocenioną inspiracją do zmiany swojego podejścia na rynku.

Fragment wprowadzenia:

„Najlepsi traderzy – ci, którzy zarabiają pieniądze – nie muszą znać sekretów rynku. Z pewności niektórzy z nich stosują oryginalne kryteria transakcji oraz techniki otwierania i zamykania pozycji. Ale są i tacy, którzy stosują bardzo proste koncepcje. Niezależnie od konkretnych metod i technik, sukces owej elity graczy można sprowadzić do pewnych uniwersalnych zasad skutecznej spekulacji. Zasady te są wspólne owym niecałym 10 procentom graczy, którzy wygrywają. To one odróżniają tę mniejszość od przegrywającej większości.

W praktyce zyski nie zależą od jednego magicznego wskaźnika ani o sekretnej metody spekulacji. Zyski nie zależą też od rynku, jaki się wybiera, ani też od perspektywy czasowej, w jakiej dokonuje się transakcji. Bez znaczenia jest również typ instrumentów finansowych. Podstawą sukcesu owej giełdowej elity są uniwersalne zasady skutecznej spekulacji. Większość tych, którzy przegrywają, nie zna tych zasad.

Jeśli myślisz poważnie o tym, by grać na giełdzie i regularnie zarabiać na niej pieniądze, będziesz musiał nauczyć się tych zasad, zrozumieć je, a następnie wprowadzić w życie. A jeśli je zignorujesz, skażesz się na porażkę.

Niezależnie od tego, czym spekulujesz i jak to robisz, jeśli chcesz regularnie osiągać zyski, musisz zastosować się do kilku podstawowych reguł spekulacji. Musisz przyjąć do wiadomości, że rynek jest zawsze rynkiem, a wykres wykresem. Dlatego niezależnie od tego, jaki rynek i jaką perspektywę czasową transakcji wybierzesz, sprawą najważniejszą będzie przyjęcie i wdrożenie w życie właściwego procesu spekulacji. Bo uniwersalne zasady skutecznej spekulacji służą właśnie realizacji właściwego procesu spekulacji – a wybór konkretnych rynków i instrumentów finansowych ma znaczenie drugorzędne.

Jeśli więc chcesz z powodzeniem spekulować na giełdzie, musisz zrozumieć i zaakceptować prostą prawdę na temat tego, co odróżnia nielicznych graczy odnoszących sukcesy od ogromnej większości tych, którzy przegrywają. Otóż nie są to takie czy inne techniki otwierania i zamykania pozycji, lecz przestrzeganie uniwersalnych zasad.

Gracze tracący pieniądze nie wiedzą o tym. Nie wiedzą nic o uniwersalnych zasadach spekulacji. Tkwiąc w tej ignorancji, grają dalej i dalej tracą. I wciąż poszukują stuprocentowo skutecznych metod wchodzenia na rynek.

[…]

Jeśli chcesz zarabiać pieniądze na giełdzie, powiem ci, jak to zrobić – powracając do podstaw i ucząc cię uniwersalnych zasad spekulacji.

Ale najpierw kilka ostrzeżeń. Jeśli szukasz nowych sygnałów otwierania i zamykania pozycji oraz metody wyznaczania poziomów stopu, ta książka nie jest dla ciebie. Jeśli szukasz nowej metody analizy rynku, ta książka nie jest dla ciebie. Jeśli szukasz prostego rozwiązania, które zagwarantuje ci zyski, ta książka nie jest dla ciebie – a ja nie mogę ci w niczym pomóc. Wprawdzie uniwersalne zasady spekulacji, kiedy już się je pozna, są stosunkowo proste, ale nie są łatwe. Nie ma prostych skrótów pozwalających osiągać zyski regularnie i na dłuższą metę.

Jeśli tym, czego szukasz w spekulacji, jest pewność, ta książka nie jest dla ciebie – a ja nie mogę ci w niczym pomóc. Na rynkach nie ma pewności, więc nie ma jej również w spekulacji. Stuprocentowo pewne jest tylko to, że jeśli potrafisz funkcjonować wyłącznie w warunkach oferujących wysoki poziom pewności i bezpieczeństwa – w stabilnym związku i na państwowej posadzie – giełda nie jest dla ciebie.

Jeśli jesteś intelektualistą mającym kłopoty z przyznaniem się do błędu, giełda nie jest dla ciebie, ponieważ rynki z natury mają skłonność do lekceważenia ludzkich ambicji i wyprowadzania ich na manowce. Intelektualiści czują się źle, gdy nie znają właściwej odpowiedzi, gdy nie kontrolują sytuacji, gdy raz za razem okazuje się, że nie mają racji.

Jeśli jednak jesteś gotów do pracy, giełda może ci zaoferować niczym nieograniczone możliwości. Dziś rynki są tak egalitarne jak nigdy dotąd. Każdy ma na nich równe szanse. Nie ma wysokich barier wejścia. Gracze instytucjonalni nie mają już przewagi nad indywidualnym traderem. Nie ma też limitów szaleństwa, ponieważ gracze instytucjonalni bywają równie głupi i bezradni wobec rynków jak inwestorzy indywidualni. Nie ma granic sukcesu, ponieważ prywatni gracze osiągają często sukcesy większe niż najlepsi specjaliści od zarządzania funduszami. Dziś rynki są polem gry, które nie ma żadnych granic.

Wierzę, że jeśli potrafisz zdobyć się na cierpliwość, jeśli jesteś gotów do pracy i masz otwarty umysł, uniwersalne zasady spekulacji odmienią twoje życie na giełdzie. Ale to będzie zależeć od ciebie – i tylko od ciebie. Weź pełną odpowiedzialność za swoje działania, a wtedy działania te odmienią stan twoje rachunku.”

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również nasz wpis blogowy „Najchętniej kupowane książki o inwestowaniu w 2019 roku”.

Trader21 o „Inteligentnym inwestorze XXI wieku”:

 

 

Spis treści

 1. Podziękowania
 2. Wprowadzenie
 3. Wstęp
 4. Przedmowa
 5. Rozdział 1. Zderzenie z rzeczywistością
 6. Rozdział 2. Proces spekulacji
 7. Rozdział 3. Zasada pierwsza – przygotowanie
 8. Rozdział 4. Zasada druga – zrozumienie
 9. Rozdział 5. Zasada trzecia – styl spekulacji
 10. Rozdział 6. Zasada czwarta – rynki
 11. Rozdział 7. Zasada piąta – trzy filary
 12. Rozdział 8. Zarządzanie pieniędzmi
 13. Rozdział 9. Metoda
 14. Rozdział 10. Psychologia
 15. Rozdział 11. Zasada szósta – spekulacj
 16. Rozdział 12. I jeszcze kilka rad
 17. Rozdział 13. Słowo końcowe
 18. Dodatek A. Symulator ryzyka bankructwa
 19. Dodatek B. Symulator ryzyka bankructw
 20. Dodatek C. Symulator ryzyka bankructwa

34 opinie dla „Uniwersalne zasady spekulacji”

 1. OBS (zweryfikowany)

  Obowiązkowa lektura, jeśli ktoś chce dać sobie szansę bycia zawodowym traderem i nie tylko. Warto przeczytać, pozycja dla tych, którzy już są na rynku jakiś czas. Księgarnia maklerska jak zawsze pełny profesjonalizm, dziękuję.

 2. Michał (zweryfikowany)

  Warto przeczytać, pozycja dla tych, którzy już są na rynku jakiś czas. Księgarnia maklerska jak zawsze pełny profesjonalizm, dziękuję.

 3. Mijjixk (zweryfikowany)

  Obowiązkowa pozycja dla każdego tradera.

 4. Mariusz85 (zweryfikowany)

  Tzw. „must have” dla każdego tradera i spekulanta. Jedna z książek do których się wraca.

 5. Mijjixk (zweryfikowany)

  Świetna pozycja, otwiera oczy na wiele aspektów i pozwala uniknąć bardzo kosztownych błędów.

 6. Marek

  Bardzo dobra pozycja.

 7. Maks

  Bardzo dobra pozycja wprowadzająca do spekulacji.

 8. Dars

  Bardzo dobra książka 🙂

 9. Paweł

  Super książka, dużo konkretów, polecam początkującym i tym, którzy są na rynku.

 10. Wieslaw

  Bardzo dobra książka do zapoznania się z podstawami tradingu i spekulacji. Napisana przez teoretyka, wykładowcę tradingu/spekulacji, który jest jednocześnie bardzo doświadczonym aktywnym traderem. Jest w niej bardzo dużo trafnych i jasnych porad i wskazówek strategicznych, taktycznych oraz psychologicznych. Dla mnie to też książka rozjaśniająca drogę tradera i pomagająca lepiej rozumieć rynek i jego niewidoczne siły decydujące o ruchach cen i trendach. Pozycja godna polecenia dla traderów wszystkich szczebli.

 11. LewarekaBoga

  Wszystko, co książka powinna posiadać. Polecam każdemu bez względu na poziom doświadczenia w spekulacji. Każdy aspekt strategii inwestycyjnej szczegółowo przedstawiony. Nic dodać, nic ująć.

 12. Jakub

  Bardzo ważna pozycja dla każdego początkującego inwestora.

 13. Piotr

  Pozycja obowiązkowa, gdybym ja przeczytał wcześniej oszczędziłoby mi to mnóstwo pieniędzy, kłopotów i bzdur, w które brnąłem latami.

 14. Kamil

  Bardzo dobra książka, aczkolwiek duży nacisk na trading mechaniczny. Polecam!

 15. Swierzak

  Bardzo dobra książka.

 16. Tomasz

  Jedna z lepszych książek o inwestowaniu.

 17. Pawel

  Bardzo dobra książka, adresowana raczej do początkujących, autor nie owija w bawełnę, że wielkie pieniądze czają się tuż za rogiem. Bez ciężkiej pracy i wytrwałości nic z tego nie będzie. Myślę, że jest to jedna z tych pozycji, do których się wraca wielokrotnie.

 18. Marian

  Super pozycja, polecam wszystkim, którzy zajmują się handlem na giełdzie.

 19. krzysiek

  Rewelacyjna książka, cieszę się, że zakupiłem ją jako jedną z pierwszych.

 20. p_rylski (zweryfikowany)

  Książka jest pomocna dla osób grających na giełdzie, uczula głównie na problem zarządzania kapitałem. Autor do znudzenia powtarza swoje ostrzeżenia dla graczy – i to dobrze. Ale są tam też banały na temat trendu np jak ustalać trend, które można sobie spokojnie darować. Po przeczytaniu nie zaspokoiłem do końca swojej ciekawości na temat inwestowania a zasady spekulacji są ogólnie mówiąc uniwersalne. Trochę przegadana.

 21. Adam

  Bardzo dobra, ale żeby docenić wartość przedstawionej tu wiedzy trzeba już posiadać sporo własnych doświadczeń i popełnić wiele błędów. Wtedy dopiero można dostrzec jak ważne są rzeczy, którymi autor się dzieli. Polecam.

 22. Anonim

  Rozdział o zarządzaniu pieniędzmi jest genialny i powinien być przeczytany przez każdego. Resztę można spokojnie pominąć.

 23. Robert

  W tym temacie jedna z najlepszych książek. Polecam.

 24. michalbuklaha

  Jedyna książka z sensownie wytłumaczonym zarządzaniem ryzykiem jaką znam. Podejście praktyczne przedstawione przez autora powala. Polecam.

 25. grzywka72

  Genialna książka. Przeczytałem kilkadziesiąt książek odnośnie szeroko rozumianego tradingu. Żałuję jedynie, że nie przeczytałem jej wcześniej, straciłbym mniej pieniędzy 🙂 Trading to biznes, który powinno się traktować profesjonalnie i ta książka jest właśnie idealnym przykładem profesjonalizmu. Obowiązkowa pozycja każdego tradera !

 26. JK

  Super książka. Mam kilkadziesiąt związanych z inwestowaniem, ale ta jest zdecydowanie jedną z najlepszych!

 27. Mariusz

  Dziwne, że dopiero teraz na nią trafiłem, jest tak dobra, że w zasadzie można nie czytać żadnej innej …
  Jeśli ktoś inwestuje pieniądze i nie przeczyta w mojej ocenie ma gwarantowaną stratę …. i nie będzie nawet rozumiał, dlaczego.

 28. Jacek H.

  Bardzo dobra książka, zwłaszcza opis zasad zarządzania kapitałem w inwestowaniu, co pomaga przetrwać na giełdzie. A co jest ważne w inwestowaniu, co najważniejsze, to zarządzanie wielkością pozycji. Większość książek o giełdzie nie nadaje się nawet na podpałkę do grilla, ale ta to lektura obowiązkowa.

 29. Daniel

  Uważam tę książkę za jedną z najlepszych o inwestowaniu, autor pokazuje, ze trading to biznes i tak należy do niego podchodzić.
  Obowiązkowa lektura, jeśli ktoś chce dać sobie szansę bycia zawodowym traderem.

 30. Dariusz Swoboda

  To jest moja biblia tradera. Mój absolutny nr 1. Cały czas wracam do tej książki i próbuję zmieniać swoje podejście do spekulacji do zasad w niej opisanych.

 31. Bartosz

  Niesamowicie wciągająca książka. Bardzo merytoryczna i potrzebna każdemu w drodze do sukcesu tradingu.

 32. bbt

  Jeżeli ktoś zabiera się za spekulację, powinna to być pierwsza książka, którą przeczyta. Podstawowy warunek skorzystania z zalet tej książki, to nic innego jak pełne zastosowanie zasad w niej opisanych. Polecam.

 33. Łukasz Szczęsny

  Najlepsza, absolutnie najlepsza książka o spekulacji, jaką kiedykolwiek przeczytałem (…a było ich już sporo)! Autor zebrał wszystkie najważniejsze i decydujące o sukcesie w spekulacji zasady i stworzył książkę, która powinna stać się” nową Biblią” każdego spekulanta. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z rynkami, to powinna być pierwsza książka, którą kupicie. Jeśli już spekulujecie od dłuższego czasu, tym bardziej powinniście ją kupić, bo wyjaśnia wiele kwestii nie poruszonych do tej pory przez innych autorów. Słyszeliście o zasadzie „maksimum przeciwności?” Ja do tej pory nie, a okazuje się, że towarzyszy on nam na co dzień w trakcie zmagań z rynkami. Takich „smaczków” w książce jest bardzo dużo. Szczerze polecam!

 34. Paweł Kruczek

  Zdecydowanie lektura obowiązkowa. Zwłaszcza dla tych, którzy już są obecni na rynku, ale nie odnoszą jeszcze zysków. Zasady opisane w książce sprawdzają się na każdym rynku, w każdym horyzoncie czasowym. Autor pisze z perspektywy własnych doświadczeń, ponieważ sam przez wiele lat tracił pieniądze. Szkoda że wcześniej nie trafiłem na tę książkę, oszczędziłbym wiele czasu, pieniędzy i stresów. Polecam.

Dodaj opinię